Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Daň z příjmu při prodeji nemovitosti.

Dobrý den,

v únoru 2020 jsem koupil nemovitost (rodinný dům) za částku 3 690 000,- Kč. Nemovitost jsem následně prodal v květnu 2021 za 6 000 000,- Kč. Dále jsem v lednu 2022 koupil byt za částku 3 000 000,- Kč.

Finančnímu úřadu v daňovém přiznání jsem oznámil, že jsem prodal nemovitost, ze které bych měl zaplatit daň z příjmu 15 %, avšak příjmy jsem vynaložil na vlastní bytovou potřebu, čili žádám o osvobození z daně. Finanční úřad mi ale oznámil, že jsem nevyužil všechny prostředky (6 milionů) na vlastní bytovou potřebu a je třeba zaplatit daň z příjmu ze zbylé částky (3 miliony).

Při schůzce na finančním úřadě jsem jim sdělil, že by se daň měla počítat ze zisku, který činil 2 310 000,- Kč, ale úřednice byla proti, že se musí využít celý příjem.

Psal jsem jim tedy ještě email, že dle zákona 586/1992 Sb., § 10, odstavce 4 je ale příjem snížený, cituji "o výdaje prokazatelně vynaložené na jeho dosažení.", na což mi přišla odpověď:
"K Vašemu dotazu uvádíme:

Podle ust. § 4b odst. 3 zákona o daních z příjmů učiní-li poplatník správci daně oznámení podle odst. 2, je podmínka pro osvobození příjmu spočívající v použití získaných prostředků na obstarání vlastní bytové potřeby splněna, pokud poplatník daně z příjmů fyzických osob

a. použije tuto prostředky na obstarání vlastní bytové potřeby do konce zdaňovacího období, ve kterém tyto prostředky získal, nebo
b. použil částku odpovídající získaným prostředkům na obstarání vlastní bytové potřeby před jejich získáním, nejdříve však ve zdaňovacím období bezprostředně předcházejícím zdaňovacímu období, ve kterém poplatník tyto prostředky získal.

Citovaný § 10 odst. 4 zákona o daních z příjmů se vztahuje k výpočtu základu daně při zdaňování příjmů mimo jiné i příjmů z prodeje nemovité věci."

Můžu poprosit o radu, z jaké částky se to tedy počítá?

Děkuji

Martin

Odpověď na otázku

1 Zadajte svou přezdívku:
2 Napište svou odpověď:
3 Pokud chcete dostat ban, zadejte libovolný text:

Zpět do poradny