Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem GDPR rodná čísla

Dobrý den,

může zaměstnavatel vyžadovat rodná čísla dětí a manžela, pokud neuplatňuji daňovou slevu na dítě ani manžela, ani nemám insolvenci. Zdůvodněno bylo tím, že pro případ insolvence a vypočítání odchodu do důchodu (jsem ročník 1982= děti se už nepočítají...)

děkuji

Zaměstnavatel smí vyžadovat v souvislosti s jednáním před vznikem pracovního poměru od fyzické osoby, která se u něj uchází o práci nebo od jiných osob jen údaje, které bezprostředně souvisejí s uzavřením pracovní smlouvy.

Rozumiem tomu tak, že vyžadovať môže, ale dostať to nemusí.

Ale no tak! - Prečítaj si citáciu a popis v otázke. Manželka a deti predsa s jeho zamestnávateľom NEUZATVÁRAJÚ žiadnu zmluvu.
A toto

Zdůvodněno bylo tím, že pro případ insolvence a vypočítání odchodu do důchodu

- to už je absolútna volovina od zamestnávateľa. Zamestnávateľ predsa dôchodok nevypočítava, to robí štátna sociálna inštitúcia, zamestnávateľ len dáva zápočet rokov. A insolvencia - KOHO? Ak zamestnávateľa - čo má s tým zamestnanec? Jedine by mal pohľadávky voči zamestnávateľovi a to sa už dáva inému (likvidátor, insolvenčný správca) a nie zamestnávateľovi.
Mne to pripadá tak, ako keby zamestnávateľ zhromažďoval os. údaje, aby v prípade niečoho to hodil na zamestnancov....

Zaměstnavatel nemá nejmenší zájem os. údaje svévolně shromažďovat. Chce ty, které potřebuje.

Ono může jít i o něco jiného. Paní sice - jak píše - neuplatňuje nějaké daňové úlevy na děti či manžela, ale slevu na děti může uplatňovat manžel. Pak ale musí doložit, že ve stejné době slevu na děti - a to konkrétní děti vč. rodných čísel - ve stejné době neuplatňovala manželka. Pak by její zaměstnavatel měl r.č. dětí znát. Tohle jsou české reálie, slovenské neznám.

Pozn.: z textu "jsem ročník 1982= děti se už nepočítají" nepoznám, co tím autorka chtěla sdělit, ale to je jedno.

------
OT: Jak jsem rád, že mí zaměstnanci podobné <píp> neřeší a doloží mi vše, co potřebuji či bych (zaměstnavatel, mzdový účetní) potřebovat mohl… Z těch několika stovek zaměstnanců, co mi prošlo firmami, nikdo nikdy nesmysly neřešil :-p A pokud má nějaký zaměstnanec dojem, že GDPR "kope" za jeho zájmy… nu, nechť si to myslí… na potížistu se každý zaměstnavatel jen třese. Pochopitelně striktně dodržuji v oblasti GDPR vše, co si EU vymyslela - ne kvůli ochraně oprávněných zájmů zaměstnanců, kterým je to zhusta naprosto jedno, ale kvůli ochraně sebe. Rozumný zaměstnanec ale ví, že nemám zájem jeho údaje prodávat a zneužívat, a tak rád všemožné údaje o sobě dobrovolně a proti podpisu sdělí "án blok", abych ho při každé prkotině znova neotravoval a nehnal k nám do kanclu.