Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Dedenie a dlhy

Dobry vecer,

zomrel mi otec,mam sa dostavit na dedicske konanie,hodnota jeho majetku je +- rovnaka,ako dlhy,zrejme by som zdedil po predani jeho veci okolo 1000€,a uspokojeni dlzob,otazka je ze aka splatnost je u dlhu,ked dedicstvo prijmem u bank,ktorym nebohy otec dlhoval?
mam nejaku lehotu ak prijmem dedicstvo?ide o to ze mal auto ktore o nieco prevysuje dlh,aby som zase neplatil iste pokuty,penale,ak to prijmem,a cas kym ho predam..

dakujem za rady.

Na Slovensku v tomto prípade platí Obč. zákonník §470. T.z. že dedič nemá niesť nejaké riziko z dedenia (týka sa to najmä dlhov) tým, že by musel v prípade, že dlhy presahujú hodnotu dedeného majetku doplácať na vyrovnanie dlhu veriteľovi - teda platí že dedič zodpovedá za prípadné dlhy poručiteľa LEN do VÝŠKY dedeného majetku. V tvojom prípade - ak by bol majetok v hodnote 1000€, ale dlhy napr. 10000€ - zaplatíš len tých 1000€ (teda nedostaneš nič, ale zaplatíš notárovi poplatok za tých 1000€) a veriteľ si môže tých 9000€ odpísať ako nevymožiteľné. Okrem toho - v prípade dedičstva notár pred samotným dedičským konaním povoláva na predbežné konanie dediča, kde mu musí objasniť, čo zistil - teda aktíva i pasíva. Ak by ti to tam notár povedal už vtedy - mohol si priamo tam vydať prehlásenie, že odmietaš dedičstvo a bolo by vymaľované. Veriteľ by dostal tých 1000€, ty nič, ale zároveň by si nič neplatil - z 0€ nemôžeš niečo platiť.

Tak se zamysli, jestli sem nemuze zabloudit nekdo mdlejsiho rozumu, prvnich par slov prehlidnout a pak se podle spatne rady ridit. Notar ho rozhodne neupozorni a pak ho to muze stat dost penez a problemu. Ale jiste, to ze tu bude par slov navic s upozornenim, ktere se nekomu zrovna zda mimo misu, to je proti tomu hrozna tragedie.