Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Zástava nemovitosti

Chci si koupit byt a narazila jsem na jeden moc pěkný. Byla jsem na prohlídce, kde jsem se ale dozvěděla, že nemovitost je zastavena u banky (má na ni tzv. zástavní právo), prostě že na tom bytě vázne hypotéka. Nebudu zbytečně riskovat, když si koupím byt s hypotékou?

Předmět Autor Datum
Nebudu zbytečně riskovat, když si koupím byt s hypotékou? Budeš.
host 08.03.2023 13:37
host
Dobrý den, nic není nemožné, myslím, že už to dnes není žádná výjimka. Majitel bytu musí o záměru pr…
MartaD 08.03.2023 14:25
MartaD
Současně se zástavním právem tam bývá i zákaz zcizení, takže to stejně nepůjde prodat bez souhlasu b…
Wikan 08.03.2023 14:54
Wikan
Zástava nemovitosti většinou značí, že prodávající koupil byt na hypotéku a teď splácí úvěr. Zpravid…
Jaromír M. 09.03.2023 04:30
Jaromír M.
Moc děkuji za odpovědi. poslední
Ste 09.03.2023 13:49
Ste

Dobrý den,
nic není nemožné, myslím, že už to dnes není žádná výjimka. Majitel bytu musí o záměru prodeje a splacení hypotéky předčasně informovat banku, která tam má zástavní právo. Záleží potom, jestli koupi bytu budete financovat v hotovosti nebo také hypotékou. U té hypotéky to bude delší proces, ale lze to. Poté je potřeba si hlavně pohlídat výmaz zástavního práva. Info např.https://www.mesec.cz/clanky/jak-na-prodej-nemovitosti-kdyz-je-zatizena-hypotekou/ nebo https://dostupnyadvokat.cz/blog/prodej-domu.

Zástava nemovitosti většinou značí, že prodávající koupil byt na hypotéku a teď splácí úvěr. Zpravidla to není problém a zástava nemovitosti zanikne dřív, než proběhne přepis nemovitosti na katastru. V praxi to funguje tak, že kupující pošle peníze na kupní cenu do bankovní, notářské nebo advokátní úschovy. Schovatel (např. advokát) z úschovy pošle bance zbývající část dluhu, která prodávajícímu zbývá doplatit. Až poté, kdy dluh zanikne, zástava nemovitosti je vymazána z katastru a jako vlastník je zapsán kupující, schovatel pošle zbytek kupní ceny z úschovy prodávajícímu. Tím je zajištěno, že kupující nabude nemovitost bez hypotéky (zástavního práva). Většinou není čeho se bát, ale obchod vyžaduje zvláštní postup a z důvodu bezpečnosti by vám s ním měl pomoci zkušený realitní advokát.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru