Zástava nemovitosti
Chci si koupit byt a narazila jsem na jeden moc pěkný. Byla jsem na prohlídce, kde jsem se ale dozvěděla, že nemovitost je zastavena u banky (má na ni tzv. zástavní právo), prostě že na tom bytě vázne hypotéka. Nebudu zbytečně riskovat, když si koupím byt s hypotékou?
Budeš.
Dobrý den,
nic není nemožné, myslím, že už to dnes není žádná výjimka. Majitel bytu musí o záměru prodeje a splacení hypotéky předčasně informovat banku, která tam má zástavní právo. Záleží potom, jestli koupi bytu budete financovat v hotovosti nebo také hypotékou. U té hypotéky to bude delší proces, ale lze to. Poté je potřeba si hlavně pohlídat výmaz zástavního práva. Info např.https://www.mesec.cz/clanky/jak-na-prodej-nemovitosti-kdyz-je-zatizena-hypotekou/ nebo https://dostupnyadvokat.cz/blog/prodej-domu.
Současně se zástavním právem tam bývá i zákaz zcizení, takže to stejně nepůjde prodat bez souhlasu banky. Nebo že by tam výjimečně nebyl?
Zástava nemovitosti většinou značí, že prodávající koupil byt na hypotéku a teď splácí úvěr. Zpravidla to není problém a zástava nemovitosti zanikne dřív, než proběhne přepis nemovitosti na katastru. V praxi to funguje tak, že kupující pošle peníze na kupní cenu do bankovní, notářské nebo advokátní úschovy. Schovatel (např. advokát) z úschovy pošle bance zbývající část dluhu, která prodávajícímu zbývá doplatit. Až poté, kdy dluh zanikne, zástava nemovitosti je vymazána z katastru a jako vlastník je zapsán kupující, schovatel pošle zbytek kupní ceny z úschovy prodávajícímu. Tím je zajištěno, že kupující nabude nemovitost bez hypotéky (zástavního práva). Většinou není čeho se bát, ale obchod vyžaduje zvláštní postup a z důvodu bezpečnosti by vám s ním měl pomoci zkušený realitní advokát.
Moc děkuji za odpovědi.