Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Zástava nemovitosti

Chci si koupit byt a narazila jsem na jeden moc pěkný. Byla jsem na prohlídce, kde jsem se ale dozvěděla, že nemovitost je zastavena u banky (má na ni tzv. zástavní právo), prostě že na tom bytě vázne hypotéka. Nebudu zbytečně riskovat, když si koupím byt s hypotékou?

Zástava nemovitosti většinou značí, že prodávající koupil byt na hypotéku a teď splácí úvěr. Zpravidla to není problém a zástava nemovitosti zanikne dřív, než proběhne přepis nemovitosti na katastru. V praxi to funguje tak, že kupující pošle peníze na kupní cenu do bankovní, notářské nebo advokátní úschovy. Schovatel (např. advokát) z úschovy pošle bance zbývající část dluhu, která prodávajícímu zbývá doplatit. Až poté, kdy dluh zanikne, zástava nemovitosti je vymazána z katastru a jako vlastník je zapsán kupující, schovatel pošle zbytek kupní ceny z úschovy prodávajícímu. Tím je zajištěno, že kupující nabude nemovitost bez hypotéky (zástavního práva). Většinou není čeho se bát, ale obchod vyžaduje zvláštní postup a z důvodu bezpečnosti by vám s ním měl pomoci zkušený realitní advokát.