Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zákoník práce - řidič

Dobrý den,
Rád bych se zepta jako řidič v novém zaměstnání. Máme zkrácený denní 7,5h úvazek (37,5h týdně). Do práce chodíme od 7.00 do 15.00 protože nám počítají půl hodiny přestávku na jídlo a oddych (na konkrétní znění ve smlouvě se musím podívat, momentálně ji nemám u sebe). Vzhledem k situacím které nastávají, nemáme nepřetržitou dobu řízení 4,5h , takže příklad který podám splňuje nařízení 561/2006 a AETR.

V 7.00 nastavují tachograf na jinou práci - kontrola vozidla.
V 7.15 výjezd s vozidlem. Do začátku BP mnohokrát automaticky přepnuto na jinou práci během stání vozidla)
V 10.30 začátek BP
V 10.45 konec BP a pokračování ve výkonu
Ve 14.00 ukončení celkového výkonu a pokračování v BP, které chybí 30 min
Ve 15.00 konec směny

Vzhledem k tomu, že moje BP končí ve 14.30, tak do konce směny mi chybí 30 min které nemám placené? Když beru v potaz 7,5 hod směnu od které se odečte 45 min BP, můj denní výkon řidiče může být 6h 45min které mám od 7.00 do 14.00 (není to jen doba řízení, splňuji AETR). Takže bych se rád zeptal:

Je nutné mít jako řidič 30 min neplacenou pauzu na oddych? Když daných 30 min během dopoledne splňuji 15 minutami, dalších 15 min po ukončení výkonu a od 14.15 dodělám zbylých 15 min BP aby dana neplacená pauza nebyla na konci směny. V tom případě máme právo na to skončit ve 14.30 nebo bychom měli mít zaplacenou celou 8h směnu pokud končíme v 15.00? Neplacenou pauzu máme zapsanou od 10.00-10.30 ale v té době jsme většinou na cestě a není možné ji překrýt BP. Mimo to, je pro nás lepší pauzu posunout na později, pokud to za dané situace splňujeme AETR. Porušuje v tomhle ohledu něco zaměstnanec nebo zaměstnavatel? Díky za odpověď

Já si to dohledal ale tohle je konkrétní situace na konkrétní téma. Nemám nepřetržitou práci 6 hodin bez odpočinku (udělám 15 min po 3h práce). Dělám odpočinek podle situace, ne podle toho že ji mám mít zrovna v 11. Nemůžu přesně v 11 hod odstavit auto uprostřed dálnice a říct si že mám pauzu. Takže BP dělám mimo to co mám pauzu na oddych a co mám mít pauzu na oddych tak jezdím, nebo dělám jinou práci, protože mi to nedovolí momentální situace.

Takže první možná pauza na oddych se mi vždy překryje s BP. V tom případě je správné že mám zaplacených 7,5h když jsem v práci 7-15 (8 hodin....)?

Protože: zaměstnavatel mi dá ze zákona 30min neplacenou pauzu v rozmezí 11-11.30.. toto rozmezí já nejsem schopný splnit protože řídim. Těchto neplacených 30 min rozdělím na 15 min dopoledne (překryje BP, takže placená) a dalších 15 min po ukončení výkonu (kde mi to překryje zbylých 30 min z BP kterou musím co nejdřív dodělat ). Tudíž mám neplacenou pauzu překrytou BP, do konce směny zbývá 30 minut a já mám zaplacených jenom 7,5. Takže podle mého názoru mám mít zaplacených 8 hodin, nebo můžu skončit už ve 14.30 když jsem splnil neplacenou pauzu překrytou BP a mám i splněny denní výkon na autě?

Navíc.. i kdybych danou pauzu splnil v 11-11.30 , pořád je překryta BP, pořád končím až v 15.00. Takže proč mám placených jen 7,5. To mi dokáže někdo objasnit, vyvrátit? Díky