Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Prohlášení pro soudní řízení a jeho možné důsledky

Dobrý den,

před časem jsem fungoval pár let na IČ pro jednu firmu jako copywriter. Od majitele mi přišla informace, že jsou v nějakém sporu s bývalým copywriterem, který je osočuje, že dodatečně dopsali do svých podmínek menší odměnu za normostranu s cílem jej odrbat na výplatě :-D

No prostě ptákovina.

Jde mi ale o to, že majitel po mne žádá, zda bych mu nepodepsal pro soud nějaké prohlášení, že obvyklá částka za NS byla taková a maková. V obecné rovině s takovým prohlášením nemám problém, jen nevím, zda na základě něčeho takového pak nemohu dostat předvolání jako svědek. Nemám v úmyslu se někam tahat k soudu, zas tak dobře mě neplatili :-p

Děkuji za názory

Ono to dopadne tak i tak, že nakonec k soudu budeš jako svědek předvolán. Pokud to podepíšeš tak to protistrana napadne a ty budeš muset vypovídat jako svědek. Pokud to nepodepíšeš tak si tě asi nechá předvolat bývalý zaměstnavatel. Vypovídej jen o tom co dobře víš a pravdu.:-)

Díky za reakci, ale to není zaměstnavatel. Jak jsem psal, dodával jsem mu služby copywritingu jako OSVČ. Takže vůči mne může on kulové. Jde mi o ten soud, nemám určitě zájem chodit kdoví kam kvůli takovým nesmyslům, řekl bych, že to bude někde na druhém konci republiky.

Omlouvám se za toho zaměstnavatele, ale ono je to v podstatě jedno v jaký to byl vzájemný vztah. Pokud soudce rozhodne, že je tvoje výpověď potřebná tak tam budeš muset jít, jinak půjdou za tebou pokuty. Když tam budeš chodit jako svědek, tak ti náleží proplacení cesťáku a peněžní náhrada za ušlou mzdu. Nevím jak je to OSVČ, ale bude to obdobné. Určitě bych ale nic nepodepisoval. Zkus zůstat mimo ten jejich spor. :-)

Jasně, v pohodě a díky. Jinak ale předpokládám, že by si mě musel předvolat soud, tj. že to rozhodnutí o předvolání padá ze strany soudu, nikoliv jakési firmy, které jsem něco fakturoval. Firma (strana sporu) podle mne může svědka možná navrhnout, ale je na soudu, zda jej předvolá.

Takže žádné prohlášení nepodepisuji abych se do toho zbytečně neangažoval. To jsem chtěl slyšet :-)

Ptákovina to může a nemusí být.
Pokud tě nikdo nenutí s pistolí u hlavy, tak bych raději nic nepodepisoval. Nebo se předtím poradit s nějakým advokátem jak to prohlášení formulovat, aby ses mohl případně vykroutit z nějakých následků co by pro tebe z toho mohly vyplynout.
O kolik peněz se ti šmudlové hádají?
:-(

Podobná prohlášení na tazatele nebudou mít pražádný vliv. Dokonce i kdyby v nich lhal, tak se fakticky ničemu nevystavuje, protože může tvrdit, že mu to podepsal na základě dobrých vztahů a v dobré víře.
Na druhou stranu u soudu je takového prohlášení stejně skoro k ničemu a soud k nim prakticky nepřihlíží.
Vím to z vlastní zkušenosti.

...u soudu je takového prohlášení stejně skoro k ničemu a soud k nim prakticky nepřihlíží...

Já naštěstí zatím zkušenost nemám. Ale bál bych se těch slovíček skoro a prakticky.
Protože jsem se v zaměstnání motal kolem norem a tam jsou taková slovíčka hodně důležitá.
:-(

Reálně to jen navyšuje hromádku papírů ve prospěch dotyčné strany. Takže když tím bude někdo jen listovat bez čtení, tak na straně dotyčného bude o jeden bezvýznamný papír navíc.
Opravdu je takovéto prohlášení k ničemu. Má zhruba stejnou váhu jako kdybyste si ho napsal sám nebo Vám ho napsali Vaši kamarádi.