Sice odpověď od umělé inteligence, ale souhlasím. Máš právo navýšení odmítnou a také máš právo požadovat opravu bytu. Určitě máš nějakou nájemní smlouvu, podívej se, co se tam píše o stavu. Nejspíš bych to nehrotil tak, jak radí umělá inteligence, spíš bych se pokusil to s pronajímatelem nějak dohodou vyřešit. Přeci jen, když dojde k nějakému sporu, majitel bytu ti smlouvu ukončí a nebude se s tebou handrkovat a nastěhuje tam někoho jiného, na kadžý byt spadají stovky zájemců, takže se někdo najde.
"Ano, v tomto případě by mohly být důvody k odmítnutí zvýšení nájmu, pokud byt skutečně nesplňuje základní standardy pro užívání, a majitel by měl přistoupit k opravám nebo jiným opatřením pro zajištění obyvatelnosti. V České republice je nájemce chráněn občanským zákoníkem, který v § 2257 uvádí, že pronajímatel je povinen udržovat byt ve stavu způsobilém k užívání. Vady jako vlhkost a plíseň mohou výrazně snižovat kvalitu bydlení a být důvodem k tomu, aby nájemce zvýšení nájemného napadl nebo se dohodl na jeho odložení.
Postup:
Písemná výzva – napište majiteli formální výzvu, v níž popíšete všechny problémy a zmíníte, že jste již na vady upozorňoval. Uveďte konkrétní dopad na kvalitu bydlení a připojte návrh, že zvýšení nájmu by bylo přiměřené až po odstranění závad.
Kontrola technického stavu – pokud majitel nespolupracuje, zvažte provedení odborné kontroly (např. na přítomnost plísní), což může sloužit jako důkaz o stavu bytu.
Odmítnutí zvýšení nájmu – podle občanského zákoníku může nájemce zvýšení odmítnout, pokud je nájemné nepřiměřené k stavu bytu. Nájemce také může navrhnout dočasné snížení nájemného do doby odstranění závad.
Právní poradna nebo právník – pokud se situace nezlepšuje a majitel i nadále požaduje vyšší nájemné, můžete se obrátit na právníka nebo poradnu specializovanou na práva nájemců.
K tomuto procesu je užitečné mít v ruce dokumentaci, kterou můžete později použít k obhajobě své pozice, včetně fotodokumentace a případných posudků."