Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zvýšení nájmu

Dá se nějak napadnout/bránit zvýšení nájmu v neudržovaném bytu ze strany majitele? Byt má problém s plísní na kterou byl majitel bytu několikrát v průběhu roku upozorněn, vadné spotřebiče a problémy s vlhkostí.
Mohu se nějak bránit proti zvýšení nájmu do doby než majitel vyřeší tyto problémy?

Předmět Autor Datum
Majitel nemůže zvýšení nájmu jen tak ohlásit, ale pouze zvýšení navrhuje. Pokud je ten návrh zamítnu…
Wikan 21.12.2023 20:49
Wikan
Záleží co je napsáno ve smlouvě. Pokud tam je, že nájem se může ročně zvyšovat o tolik a tolik, příp…
Araneus84 21.12.2023 22:57
Araneus84
Záleží na tom, jakou máte smlouvu. Pokud na dobu určitou, třeba na rok s tím, že ji bude po roce vžd…
Pepa z Depa 28.09.2024 04:05
Pepa z Depa
Sice odpověď od umělé inteligence, ale souhlasím. Máš právo navýšení odmítnou a také máš právo požad…
Hledampomoc 31.10.2024 16:31
Hledampomoc
Ano, určitě se můžete bránit. Pokud máte nájemní smlouvu na dobu určitou, je to horší, protože tam s… poslední
PavlinaS. 06.11.2024 11:58
PavlinaS.

Záleží co je napsáno ve smlouvě. Pokud tam je, že nájem se může ročně zvyšovat o tolik a tolik, případně o inflaci, tak může. Co se týče vadných spotřebičů, jak chce nájemník dokázat, že je nerozbil on ? Obdobně plíseň. Ta tam buď musela být od počátku, nebo ji způsobil nájemník např. tím, že nevětral.

Záleží na tom, jakou máte smlouvu. Pokud na dobu určitou, třeba na rok s tím, že ji bude po roce vždy obnovovat, pak si může nájem, na začátku dalšího roku, zvýšit jak chce. Vy s tím samozřejmě nemusíte souhlasit, pak si ale musíte najít něco jiného.
Pokud máte smlouvu na dobu neurčitou, se zvýšeným nájemným nemusíte souhlasit, pak by o jeho výši, na návrh majitele bytu, rozhodovat soud., kterej přihlíží k tomu v jaké lokalitě ten byt je, kolik se v té lokalitě platí obvyklé nájemné atp. K nějaké plísni a vlhkosti by nejspíš asi taky přihlédnul, si myslím.
Pokud jste si ve smlouvě ujednali inflační doložku, bude vám majitel bytu automaticky každý rok zvedat nájem o inflaci, což jsou, za normálních okolností, cca 2%.

Sice odpověď od umělé inteligence, ale souhlasím. Máš právo navýšení odmítnou a také máš právo požadovat opravu bytu. Určitě máš nějakou nájemní smlouvu, podívej se, co se tam píše o stavu. Nejspíš bych to nehrotil tak, jak radí umělá inteligence, spíš bych se pokusil to s pronajímatelem nějak dohodou vyřešit. Přeci jen, když dojde k nějakému sporu, majitel bytu ti smlouvu ukončí a nebude se s tebou handrkovat a nastěhuje tam někoho jiného, na kadžý byt spadají stovky zájemců, takže se někdo najde.

"Ano, v tomto případě by mohly být důvody k odmítnutí zvýšení nájmu, pokud byt skutečně nesplňuje základní standardy pro užívání, a majitel by měl přistoupit k opravám nebo jiným opatřením pro zajištění obyvatelnosti. V České republice je nájemce chráněn občanským zákoníkem, který v § 2257 uvádí, že pronajímatel je povinen udržovat byt ve stavu způsobilém k užívání. Vady jako vlhkost a plíseň mohou výrazně snižovat kvalitu bydlení a být důvodem k tomu, aby nájemce zvýšení nájemného napadl nebo se dohodl na jeho odložení.

Postup:

Písemná výzva – napište majiteli formální výzvu, v níž popíšete všechny problémy a zmíníte, že jste již na vady upozorňoval. Uveďte konkrétní dopad na kvalitu bydlení a připojte návrh, že zvýšení nájmu by bylo přiměřené až po odstranění závad.

Kontrola technického stavu – pokud majitel nespolupracuje, zvažte provedení odborné kontroly (např. na přítomnost plísní), což může sloužit jako důkaz o stavu bytu.

Odmítnutí zvýšení nájmu – podle občanského zákoníku může nájemce zvýšení odmítnout, pokud je nájemné nepřiměřené k stavu bytu. Nájemce také může navrhnout dočasné snížení nájemného do doby odstranění závad.

Právní poradna nebo právník – pokud se situace nezlepšuje a majitel i nadále požaduje vyšší nájemné, můžete se obrátit na právníka nebo poradnu specializovanou na práva nájemců.

K tomuto procesu je užitečné mít v ruce dokumentaci, kterou můžete později použít k obhajobě své pozice, včetně fotodokumentace a případných posudků."

Ano, určitě se můžete bránit. Pokud máte nájemní smlouvu na dobu určitou, je to horší, protože tam si může majitel s novou smlouvou říct o zvýšené nájemné. Pokud ale máte smlouvu na dobu neurčitou, tak se opravdu můžete bránit. Pokud jste dostal písemný návrh na zvýšení nájemného máte 2 měsíce na rozhodnutí, jestli to přijmete nebo ne. Dle občanského zákoníku se může zvyšovat nájem pouze 1x ročně a v průběhu 3 let o maximálně 20% (zdroj: vse-o-najemnem). Ale pořád se musí jednat o částku, která je běžná v dané lokalitě a podle velikosti bytu. Pokud s navýšením nebudete souhlasit, tak se majitel může obrátit na soud. Opravdu hodně záleží také na tom, co máte uvedeno v nájemní smlouvě, nájemné se může zvyšovat také o inflační doložku, ale to musí být uvedeno ve smlouvě.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru