Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Obecní strom (z lesa) ohrožuje můj majetek - kdo je povinnen zajistit a platit kácení

Ahoj lidi.

Jsem v situaci, kdy mi nad chatkou na mém pozemku visí veliká větev z lesa.

Větev je součástí stromu, která je již z části ztrouchnivělá.

Pro představu dávám foto.
Otázkou není jestli strom spadne, ale kdy spadne.

Už jsem na toto zavolal dva nezávislé odborníky na kácení a cena kácení takového stromu je okolo 35 000,- Kč.
A to z vícero důvodů, je to rizikové, není tam místo pro chybu atd...

O stromu jsem již jednal se starostou obce a ten mě odkázal na výňatek ze zákona o lesích.
Tedy zkráceně, že likvidaci stromu si mám zajistit sám.

Chatka stojí na mém pozemku a strom na pozemku obce (v lese).
Viz foto.

Chci se zeptat, zda postupuje pan starosta správně.
Poněvadž to není vůbec levná záležitost.

Děkuji

Předesílám, že si nejsem úplně jistý jestli v dnešní době ještě platí toto :
Když jsem kupoval chatu, byl jsem v podobné situaci, jen se jednalo o pozemek státních lesů, nikoli obce. Také jsem pátral co a jak a narazil jsem na vyjádření, že státní lesy nenesou odpovědnost za škody, způsobené pádem stromu nebo jeho částí na soukromý pozemek.

To je zásadní informace, ale zdvořile si myslím, že je to blbost.
A odvolávám se na obecný paragraf předchozích pisatelů:
§ 415 občanského zákoníku.
Zjednodušeně: Odpovědnost za škodu vždy někdo nese, a tento je povinen tomu předcházet.

Konkrétně o této problematice pojednávají dotazy lid, kteří to už taky museli řešit:

- 25656-stromy-ohrozujici-zdravi.html
- 35677-nahrada-skody-zpusobene-spadlym-stromem-v-lese-pad-na-chatu-u-lesa.html
- ?kotva=spadly-strom-pravni-odpovednost-za-skodu-179645
- odpovednost-za-skodu-zpusobenou-padem-stromu-109195.html

Nejkonkrétnější odkaz k tomuto tématu:
- poskozene-stromy-v-lese-ohrozuji-nasi-chatu