Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Obecní strom (z lesa) ohrožuje můj majetek - kdo je povinnen zajistit a platit kácení

Ahoj lidi.

Jsem v situaci, kdy mi nad chatkou na mém pozemku visí veliká větev z lesa.

Větev je součástí stromu, která je již z části ztrouchnivělá.

Pro představu dávám foto.
Otázkou není jestli strom spadne, ale kdy spadne.

Už jsem na toto zavolal dva nezávislé odborníky na kácení a cena kácení takového stromu je okolo 35 000,- Kč.
A to z vícero důvodů, je to rizikové, není tam místo pro chybu atd...

O stromu jsem již jednal se starostou obce a ten mě odkázal na výňatek ze zákona o lesích.
Tedy zkráceně, že likvidaci stromu si mám zajistit sám.

Chatka stojí na mém pozemku a strom na pozemku obce (v lese).
Viz foto.

Chci se zeptat, zda postupuje pan starosta správně.
Poněvadž to není vůbec levná záležitost.

Děkuji

Je to pravděpodobné, co píšeš.
Protože když jsem po panu starostovi chtěl alespoň písemné povolení ke kácení daného stromu, tak se z toho vykrucoval, až se z toho vykroutil.
A nic mi písemného nedal. Ústně mi potvrdil ať strom skácím.

Když teď přemýšlím, tak mi povolení nechtěl dát možná proto, aby se písemně neusvědčil z nesprávného postupu.
Fakticky je nepravděpodobné, že by strom někomu ublížil, ale jsou jisté potenciální škody na střeše chaty a plotu.
Tedy pokud se s tím nebude nic dělat.

Panu starostovi budu posílat e-mail.
Proto chci být právně v obraze, jak se věci mají.

Díky za odpověď.

Normalne ho dle OZ vyzvi k odstraneni vetvi/stromu za ucelem predchazeni skodam. Zadne emailem, doporucenym dopisem s dodejkou a s nadpisem VYZVA, zadna zadost ani prosba. A adresuj to majiteli nebo spravci pozemku, idelne obema. At se s tim laskave vyporadaji dle zakona. Kdyz to pak spadne, budes mi vyrazne lepsi pozici.

Asi se jedná o hodně starou chatku postavenou někdy na počátku 60 let minulého století. To se totiž asi čtyři roky mohly stavět rekreační chaty v lesích. Pak se to zase zakázalo. Nicméně předešlý příspěvek ti radí co udělat. Osobně bych to udělal a současně za tu větev zavázal lano a ulomil jí (napadl teď sníh a větve se pod jeho vahou lámou). Samozřejmě to udělat tak aby nespadla na chatu.:-)

Bohužel strom je hodně vysoký.
Větev jsme v rámci možností už pořezali, byla o hodně delší a spadnutá přímo na střeše.

V tento okamžik již na větev nelze nijak snadno dostupně lano uvázat. Bohužel.

Fakticky stejně nemám jinou možnost, než na to upozornit obec, jak mi radí předřečníci.
Takže teď píši nějaký menší elaborát, kde shrnuji situaci.

Doplním to vytištěnou fotkou nebezpečného stromu.
Také tam píši, že za strom odpovidá jeho majitel, a ten je povinen předcházet škodám, eventuelně se podílet na jejich úhradě.

Předesílám, že si nejsem úplně jistý jestli v dnešní době ještě platí toto :
Když jsem kupoval chatu, byl jsem v podobné situaci, jen se jednalo o pozemek státních lesů, nikoli obce. Také jsem pátral co a jak a narazil jsem na vyjádření, že státní lesy nenesou odpovědnost za škody, způsobené pádem stromu nebo jeho částí na soukromý pozemek.

To je zásadní informace, ale zdvořile si myslím, že je to blbost.
A odvolávám se na obecný paragraf předchozích pisatelů:
§ 415 občanského zákoníku.
Zjednodušeně: Odpovědnost za škodu vždy někdo nese, a tento je povinen tomu předcházet.

Konkrétně o této problematice pojednávají dotazy lid, kteří to už taky museli řešit:

- 25656-stromy-ohrozujici-zdravi.html
- 35677-nahrada-skody-zpusobene-spadlym-stromem-v-lese-pad-na-chatu-u-lesa.html
- ?kotva=spadly-strom-pravni-odpovednost-za-skodu-179645
- odpovednost-za-skodu-zpusobenou-padem-stromu-109195.html

Nejkonkrétnější odkaz k tomuto tématu:
- poskozene-stromy-v-lese-ohrozuji-nasi-chatu