Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Právo zrychlit nad dovolenou rychlost při předjížění

Zdravím motofanny, když předjíždím, tak doufám, že je možné zvýšit rychlost nad dovolenou rychlost (a asi s nějakými podmínkami). Ale je možné to ve všech případech? Samozřejmě s výmkou kde je značka zákaz předjíždění, tam není možné ani předjíždět.
Konkrétně:
1.V místech, kde je to vyplývá z typu místa (ve městě, mimo obec, dálnice). To předpokládám,že je možné.
2. Ale je to možné i tam, kde je kulatá značka omezení rychlosti?

x. Je legální předjet někoho, kdo jede právě maximální dovolenou rychlostí v daném úseku. (Tím myslím,že kdyby policie , zjistila, že jsem řekročil rychlost a já se odvolával na předjíždění a záhadně by věděla, že předjížděné vozidlo jelo právě touto rychlostí)
y. Nebo je vůbec dané rychlosti předjížděného vozidla, pod kterou ho je legální předjet? V procentech nebo absolutních jednotkách rychlosti?

Maximální dovolená rychlost je prostě maximální. To je rychlost, kterou nelze překročit. Od toho je stanovená.
Pokud někdo jede maximální rychlostí, jaký důvod je ho předjíždět, prostě pojedete za ním taky maximální rychlostí, stejně jako šňůra aut za váma.
To, že existuje nějaké tolerované překročení je věc jiná, to vám nikdo nezaručí, jestli policajti přehlídnou +5 nebo +10% to je spíš kvůli různým nejistotám měření a klidně vás můžou pokutovat za překročení o 1 km/h.

Nemůžou, tolerance je 3km/h (což mi přijde absurdní, za mě je % tolerance mnohem logičtější)
Takže bych musel jet na dálnici 134 abych dostal pokutu (což je přesně to co se mi jednou stalo) a to je jedno jestli tam jsou hodní policajti, radar blikne vždy.

Jo o tom píšu, že v bodu x ,že předjíždění někoho kdo jede maximálkou nedává (legislativně) smysl.

Ale zároveň se říká, že předjíždění by měl být rychlý manévr. Takže pokud někdo jede 70 a já ho budu předjíždět 90 se mi nezdá bezpečné. Tím spíš, když půjde o dlouhý vozidlo. To je to jádro dotazu.

No to je jednoduché. Pokud se ti to nezdá bezpečné, tak správná reakce je nepředjíždět. A nikoliv předjíždět nepovolenou rychlostí.
Až jedině v případě, že by se během předjíždění objevila nějaká nečekaná situace, tak by teoreticky mohlo být legální rychlost překročit.

https://zivot.poradna.net/questions/3258022-jaka-je-minimalni-rychlost-predjizdejiciho-vozidla#r3258841

Vybavilo se mi, kdysi v nějakém článku bylo, snad ze Západu, že tam někdo sledoval a natáčel nějaké auto co několikrát porušilo dopravní předpisy, ale kdyby to řidič nedělal, tak by se ocitl v nebezpečí že havaruje.
Prostě dodržovat dopravní předpisy, ale řídit se i svým rozumem. A pokusit se předvídat.
Zlaté pravidlo řidiče: Kam nevidím tam nevletím.
Nedávno jsem narazil na tvrzení nějakého instruktora v autoškole: "Přednost máte až když vám ji někdo dá".