Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Rozvod a nárok na majetek.

Zdar tak se bohužel asi budu rozvádět, neklape nám to.
Máme družstevní byt a barák (jako chalupu).
Na chalupu ještě 2 roky hypotéka kterou platím já.
Byt je splacen.
Manželka před cca 2 roky dědila po otci nějakou částku.
Mám nárok na půlku, nebo na nějakou část?
Zaplatila z toho novou střechu na chalupě a chce ať jí to vrátím.
Má na to nárok?
Díky za rady.

Dědictví se obecně nepočítá do společného jmění manželů, takže to dědictví je čistě její. Pokud jde o zbytek, tak si rozhodně co nejdřív najdi specializovaného právníka. A určitě bývá jednodušší se nějak dohodnout, než to rozhodnutí nechat na soud.

Píšeš - máme družstevní byt - NEMÁTE družstevný byt, ste len UŽÍVATELIA a nájomníci! Máte LEN členské podiely v tom družstve. Takže sa bude rozhodovať o tých podieloch. Ďalej - máte OBAJA podiely v tom družstve? Alebo len ty? Ak len ty - musela by ti ich (ak by chcela byt - teda ho užívať) odkúpiť od teba (v družstve sa to dá). Píšeš - splatil si hypotéku za chalupu - získali ste ju obaja, alebo len ty? Ak obaja - hodnota chalupy/2 a tebe by sa odpočítala jej investícia do strechy. Ak si splácal hypotéku sám (a zo svojho účtu) a bola spoločná - aj ONA sa mala podieľať na splácaní hypotéky - inak sa toto odpočíta z JEJ podielu. Je to matematika, ale ak sú doklady, právnik to vie pekne spočítať.

Poznámka: u tých družstevných podielov hodnota časom klesá tak, ako klesá skutočná hodnota toho "ich" (družstevného) bytu.

A máte aj "spoločný" účet, alebo každý samostatný? I tu sa dá operovať s preplácaním a vyplácaním pri delení majetku. Ako píšem - dobrý právnik sa o to postará (ale zadarmo to nebude) - spočíta, odpočíta, vypočíta - výsledok sa použije pri delení majetku. A pochybujem, že príspevok na opravu strechy chaty bude väčší ako celá hypotéka. V podstate - aj ONA by sa mala podieľať na splácaní hypotéky, rovnako (ak tú chatu tiež využívala) aj na jej údržbe a opravách!

Teda každý svoj príjem ma na svoj účet. Takže ak platíš bezhotovostne (prevodom) - máš to všetko vo výpisoch účtu. Ak predložíš súdu toto ako dôkaz, že to šlo z tvojho príjmu (i napriek BSM) a ona neprispievala k splácaniu hypotéky, tak sa to tiež musí pri delení majetku zohľadniť, pretože sa spácala SPOLOČNÁ nehnuteľnosť a ona má povinnosť sa primeranou mierom na tom spolupodieľať. Ak by chcela byt, potom by sa z 1/2 hodnoty bytu odpočítala i tá hodnota, ktorou sa mala podieľať na splácaní hypotéky. To isté platí aj v prípade chaty - tebe z tvojej polovice hodnoty by sa odpočítal JEJ príspevok na opravu strechy. A potom by sa to +/- všetko spočítalo (a možno zistilo, že by dostala od teba ako protihodnotu možno 1/3 hodnoty bytu a nie 1/2). Preto stále radím - právnik si to všetko vie dobre spočítať, pokiaľ má všetky podklady a dokumenty, ktoré použije pri rozvodovom konaní a delení majetku, pretože ak by to dostala tak, ako ona chce - bol by to z jej strany neoprávnený majetkový prospech (po našom zlodejina).

Máme družstevní byt

Ozaj družstevný? Také ešte existuje? Nie je v osobnom vlastníctve? V tom prvom prípade sa nebudete deliť o byt (ten patrí družstvu), ale musíte sa dohodnúť o tom, kto z vás zostane členom BD. Delí sa len bezpodielové vlastníctvo.

Dobrý den,
myslím, že by na to nárok měla mít. Společné jmění manželů se v 99% rozděluje napůl, pokud vše vlastníte oba (a jste oba také zapsaní v hypotéce). Majetek i dluhy, které jsou ve společném jmění manželů se ocení podle současných cen. Potom se navíc řeší, jestli někdo z manželů dal peníze ze svého výhradního majetku (což by bylo dědictví, které dostala manželka) na majetek, který je ve společném vlastnictví - spolecne-jmeni-manzelu. Ideální je, když se s manželkou dohodnete, i když chápu, že ne vždy je to možné.