Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zamestnavatel obchadza zakon o vyplacani mzdy za sviatky

Zdravim,

zamestnavatel obchadza zakon o vyplacani mzdy za sviatky tym, ze rozvrhne zmeny tak, aby zamestnanec nemal zmenu cez sviatok, ide o system kratky/dlhy tyzden (v zmluve to nie je uvedene), ale nasiel som si toto:

§ 122 ods. 1 Zákonníka práce jasne stanovuje, že: Za sviatok, ktorý pripadne na obvyklý pracovný deň zamestnanca, mu patrí náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku, ak v tento deň nepracoval.

Zamestnávateľ nemôže platne dohodnúť so zamestnancom, že mu nebude vyplácať náhradu mzdy za sviatok, ak tento sviatok pripadne na jeho obvyklý pracovný deň a zamestnanec v tento deň nepracuje.

Toto ustanovenie je kogentné, čo znamená, že sa od neho nemožno odchýliť v neprospech zamestnanca, a to ani dohodou v pracovnej zmluve. Ak by pracovná zmluva obsahovala takéto ustanovenie, bolo by právne nevymáhateľné a zamestnávateľ by bol aj tak povinný vyplatiť zamestnancovi náhradu mzdy za sviatok v súlade so zákonom.

Ak by zamestnávateľ odmietal vyplácať náhradu mzdy za sviatok v rozpore so zákonom, mohol by byť postihnutý Inšpektorátom práce.

Je mozne s tym nieco robit, kedze ide evidentne o obchadzanie zakona? Jedna sa o Slovenskeho zamestnavatela a zamestnanca.

Dakujem.

Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
To je otázka, co je obvyklý pracovní den u zaměstnance s nepravidelnými směnami.
Wikan 30.04.2025 18:54
Wikan
V zmluve su nepravidelne zmeny, ale realne je to kratky/dlhy tyzden, takze obchadzanie zakona, je to…
aaaaaaaaaaaaaa 30.04.2025 19:44
aaaaaaaaaaaaaa
Takže nepravidelné směny znamená, že může směnu zrušit a naplánovat ji na jindy. A zruší ji, jak na… poslední
Prasak 30.04.2025 20:33
Prasak

Takže nepravidelné směny znamená, že může směnu zrušit a naplánovat ji na jindy. A zruší ji, jak na potvoru, zrovna ve svátek.
Nejste jediní, znám taky takovou fabriku, řešilo se to s úřadem práce a přestože je to sviňské jednání (protože ti, co nechodí na směny, ale jen na ráno, tak svátek mají zaplacený), tak prostě můžou, protože "nepravidelné směny".
Je to vcelku z lidského hlediska diskriminační, pokud půlka zaměstnanců má svátek, typicky lidi z kanceláří, a druhá půlka lidí si svátek odmaká v sobotu. Přitom všichni dělají pro toho samého zaměstnavatele. Z pohledu zákona je to OK.
Tipuji, že na SK to budete mít podobně.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru