Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Příplatky v práci v nepřetržitém provozu

Dobrý den,
pracuji v nepřetržitém provozu (12ti hodinové směny, krátký a dlouhý týden na střídačku, střídavě ranní a noční). Chtěl bych vědět, jak je to v takovém případě s příplatky za soboty, neděle, svátky, noční. Za noční příplatek dostáváme, za soboty a neděle ne, za svátky ano. Je to tak správně? Máme nárok i na příplatek za soboty a neděle? A příplatky za svátky jsou v tomto případě povinné, nebo je to jenom dobrá vůle firmy?

Děkuji

Děkuji za odpověď. Ještě by mě zajímalo, jak je to s nemocenskou, když se první 3 dny neproplácí. Dejme tomu, že dostanu neschopenku v pondělí krátkého týdne, kdy bych měl pondělí a úterý volno, středa a čtvrtek směnu, pátek sobota neděle volno. Které 3 dny by se počítaly? Dny, kdy mám být v práci, nebo kalendářní dny? Kdyby kalendářní dny, znamenalo by to totiž, že za pondělí a úterý bych nic neztratil.

Dobrý den,
první tři dny nemoci zůstávají zaměstnanci doma stále zadarmo. Od 4. až do 21. dne jim náleží od zaměstnavatele náhrada mzdy za dny, které jsou pro zaměstnance pracovními dny, a za svátky, za které jinak přísluší zaměstnanci náhrada mzdy. Počítají se tedy dny, kdy jste měl být původně v práci nikoli kalendářní dny. To je rozdíl od nemocenské.

Můžete uvést, od kdy se soboty a neděle
v nepřetržitém provozu považují za dny pracovní?

Práce v sobotu či neděli je zásahem do osobního a rodinného života zaměstnance,
což se jim kompenzuje příplatkem.

V zákoníku práce jsem nenašla nic, co by potvrzovalo Vaši domněnku.

Podle mého názoru by měl i v nepřetržitém provozu náležet
za práci v sobotu a v neděli příplatek.

Za práci ve svátek Vám přednostně náleží náhradní volno.
Kdyby Vám zaměstnavatel neurčil čerpání náhradního volna
v následujících 3 měsících, měla byste nárok na příplatek.

Příplatky se sčítají.
Pokud byste pracovala v sobotu, na kterou připadl státní svátek,
měla byste nárok na mzdu/plat, příplatek za práci v sobotu
plus náhradní volno za práci ve svátek. Pokud by zároveň šlo
o práci přesčas, měla byste nárok i na příplatek za přesčas.

Nárok na příplatky stanoví zákoník práce,
nejde tedy o dobrou vůli zaměstnavatele.