Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Je amnestie prezidenta Klause legální ?

Dobrý den, chci se zeptat, je amnestie prezidenta Klause legální? Dovedu si představit, že se do trestního práva dostane třeba chybička a pak by bylo použití amnestie třeba vhodné, ale takováto amnestie mi přijde v rozporu se slibem prezidenta repububliky, který má podle slibu přeci konat v zájmu ČR. Je tedy taková amnestie vůbec legální a lze ji nějak napadnout?

Zvláště pak, když ji hrad zdůvodňuje evropským soudem ale neříká celou pravdu viz. prohlášení unie státních zástupců např. zde: w8z95

Děkuji za odpoveď, zda se dá proti teroru prezidenta republiky nějak bránit.

čl. 62/g) Ústavy ČR
Prezident republiky odpouští a zmírňuje tresty uložené soudem, nařizuje, aby se trestní řízení nezahajovalo, a bylo-li zahájeno, aby se v něm nepokračovalo, a zahlazuje odsouzení,

čl. 63/1j) Ústavy ČR
Prezident republiky dále má právo udělovat amnestii.

Slib prezidenta republiky zní: „Slibuji věrnost České republice. Slibuji, že budu zachovávat její Ústavu a zákony. Slibuji na svou čest, že svůj úřad budu zastávat v zájmu všeho lidu a podle svého nejlepšího vědomí a svědomí.“

tohle v naší zemi už nikdo neřeší. poslanci mají taky hlasovat podle svého nejlepšího vědomí a svědomí, ale běžně se "chlubí", že se zákonem nesouhlasí, ale jsou loajální straně či koalici apod.

klaus zmizí v březnu (doufejme, že na dobro), a koalice nejdéle (zejména všechny ty pseudo strany a jejich rychlokvašky) za dva roky, a pak se snad dočkáme, že v politice nebude tolik sraček, jako za poslední 2 roky.

Jinak můj názor na amnestii je stejný jako většiny obyvatel. Nevadí mi ani tak propuštěná tma, ale druhý článek amnestie, který osvobozuje např. H-system. Viděl někdo ty důchodce s cedulema "vraťte nám peníze, než umřem"? bylo mi z toho na blití. Klaus odejde jako hajzl.

Ty peníze do toho ti tví důchodci investovali sami a dobrovolně, proč by to za ně měl řešit stát v trestním řízení? Ať si to vyřeší ti důchodci sami podáním žaloby v občanskoprávním řízení, ty prachy už dávno mohli mít zpět v kapse, kdyby pro to něco udělali a nespoléhali se jen na to, že za ně budou tahat kaštany z ohně orgány činné v trestním řízení zdarma.

kdyby pro to něco udělali a nespoléhali se jen na to, že za ně budou tahat kaštany z ohně orgány činné v trestním řízení zdarma.

a kdo myslíš, že ty orgány platí? chápu, že musíš být v každým vlákně, ale pro takové je na netu připravena služba "blogýsek".

Jim ty peníze někdo ukradl a kdo jinej by to měl řešit, než orgány?

O občanskoprávním řízení si něco přečti (třeba jak se k tomu vyjádřila pí Marvanová).

Marvanová tomu houby rozumí. To je vidět už z toho, jak nadává na amnestlii a myslí si, že může hájit práva poškozených v trestním řízení ústavní stížností. Jenže ústavní soud už několikrát judikoval, že práva poškozených v trestním řízení nejsou jejich ústavním právem.

Ty peníze jim nikdo neukradl, přečti si definici krádeže (§ 205 tr. zákoníku). Krádež je, když si někdo přisvojí cizí věc tím, že se jí zmocní. Pokud do toho vložili ale ty peníze dobrovolně, tak se jich nezmocnil, pouze je přijal. Pak to nikdy nemůže být krádež. Je to prvé řadě věc občanskoprávni, nikoliv věc trestní.

Do roka by byl stejně propuštěn, jestli je propuštěn o pár měsíců dřív nebo déle, na věci nic nemění, pokud chce někdo vraždit, tak bude vraždit i za rok. Takhle mu teď díky amnestii a následné vraždě hrozí alespoň víc než 10 let.

chete říct, že čím časteji a dříve bude propuštěn, tím méněkrát stihne někoho během života orkást nebo zabít? opravdu nerozumím co jste tím příspěvkem chtěl říct..

a že jsou tresty u nás nedostatečné o tom se snad nikdo nepřeme

Chci tím říct především to, že jednou jsme si demokraticky zvolili takové a takové zákonodárce, kteří nám tu uzákonili takové a takové zákony, proto tu máme takové a takové tresty za takové a takové trestné činy a proto tu máme také takové a takové možnosti amnestie a milosti. Jestli se ti to nelíbí, založ si politickou stranu, vyhraj volby, změň ty zákony a změň tu Ústavu ČR, která dává prezidentovi možnost udělit amnestii a milost.

Držel jsem se zpět, i když některé důsledky, jak o nich mluvil ministr spravedlnosti, vyvolávají pozdvihnutí obočí. Ale tohle mě dorazilo: http://www.novinky.cz/domaci/289708-klaus-kampan-p roti-amnestii-je-utokem-proti-mne-nedam-se-zastras it.html

Není to kampaň proti samotné amnestii. Je to kampaň proti mně, proti hodnotám, které představuji a zastávám a které více než dvacet let v politice prosazuji

Abych si zachoval dekórum, ponechávám bez komentáře.

až naprší a uschne. Je to šmejd, hodně u mě klesl. Rozhodně tím, že není schopnej přiznat svoji chybu, nebo alespoň obhájit své kroky. Amnestie v tom rozsahu v jakém ji vyhlásil je výsměch obyčejným, poctivým lidem do tváře. To, že může udělit někomu svobodu, zastavit trestní stíhání je dobrá věc, ale kažý případ by měl zvážit jednotlivě, být obeznámen se všemi okolnostmi a s dotyčným amnestovaným se osobně setkat a pak teprve zvažovat, zda-li mu dát druhou šanci na svobodě.

To co provedl je více než sprostý! Doufám, že mu to někdo jednou hezky pěkně spočítá.

ale to není žádný argument, právo amnestovat tam bylo ostatně zavedeno hlavně kvůli vězňům minulého režimu, ne? a teoreticky si lze představit, že se zakutálí nějaký nesmysl do trestního zákona a prezident se rozhodne všechny odsouzené podle nesmyslu amnestovat, ale takhle?

http://www.novinky.cz/domaci/289824-udajneho-tunel are-na-uteku-pred-vanoci-zatkli-a-zajistili-mu-tak -amnestii.html
Na 99,sto procent dostal echo dopředu.

Tak abys nebyl příště tak nevědomý, tak pokud bude kníže zvolen prezidentem, dostane jako první milost Parkanová. :-)
http://domaci.eurozpravy.cz/politika/52833-schwarz enberg-se-rozzuril-v-ovm-a-predbehl-soudy-parkanov a-je-nevinna/

Jinak Klaus pouze knížete trochu předběhl s menší amnestii, kníže už rok slibuje, že pokud se dostane na hrad, udělí hned trochu větší amnestii, protože jsou přeplněné věznice.
www.parlamentnilisty.cz

Ale houby echo, o amnestii si v souvislosti s volbou nového prezidenta štěbetali i vrabci na střeše, nikdo ale nepředpokládal, že ji dá i Klaus, takže sebral budoucímu prezidentovi vítr z plachet. Havel dal amnestii pokaždé, když byl zvolen.