Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno s.r.o. a rozvod

vkládám sem dotaz za otce - pokud bude potřeba doplnit nějaké informace - doplním
během manželství otec založil firmu s.r.o. - v této firmě je jako jediný jednatel (tedy žádný společník)
nyní se blíží rozvod a teď se bude řešit majetkové vyrovnání.
Otázka zní - má matka nárok na nějakou část otcovi firmy nebo má nárok na podíl ze zisků této firmy?
předem díky za rady a názory

Odpoved podla slovenskej judikatury:

v pripade, ak Vas otec ziskal obchodny podiel v s.r.o. pred vznikom manzelstva, obchodny podiel nespada do bezpodieloveho spoluvlastnictva manzelov, nebude preto ani predmetom majetkoveho vyrovnania.

Ak Vas otec ziskal majetkovy podiel v s.r.o. pocas manzelstva a nadobudol ho aspon z casti z financnych prostriedkov z bezpodieloveho spoluvlastnictva manzelov, tak pri majetkovom vyporiadani manzelov sa bude prihliadat na to, ze samotna majetkova hodnota tohto obchodneho podielu spada do bezpodieloveho spoluvlastnictva manzelov. Povedane inymi slovami, obchodny podiel stale zostane vo vlastnictve Vasho otca, jeho manzelka ma pravo na vyplatenie prislusnej majetkovej hodnoty (zvycajne vyratanej ako polovica vyrovnacieho podielu).