Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno prodal jsem auto a kupující chce peníze na opravu

dobrý den, 4 prosince jsem prodal auto, jednalo se o škoda felicia 1.3 1996, já ji vlastnil jen půl roku a musel jsem ji prodát. Jenomže tet se mi kupující ozval že mu přijde že to žere hodně oleje a už asi dvakrát dolival a oprava by vyšla na 4tis kč. Ale háček je v tom že já jsem za ten půl rok nedolival ani kapku, a hlavně jsem před prodejem udělál technickou a emise, a právě to by asi neprošlo emisema kdyby to žralo olej.říkal že se domluví v servisu a že mi pak zašle fakturu, s tím jsem ale nesouhlasil, co tet s tím... Mockrát vám děkuji za odpovědi.

Samozrejme nic neplat, akoze co cakal od tak stareho auta, keby sa pokazilo aj na druhy den tak nech nepinda. Kazdy kto kupuje stare auto ide do rizika, ze sa na tom skor, ci neskor nieco dodrbe.
Pravny narok na to nema. Cez drzku ti vsak dat moze;o).

Právní nárok na to samozřejmě kupující má, jen musí tu vadu prokázat, což asi nebude vzhledem k té slibované faktuře ze servisu žádný problém.

§ 597 Občanského zákoníku
(1) Jestliže dodatečně vyjde najevo vada, na kterou prodávající
kupujícího neupozornil, má kupující právo na přiměřenou slevu ze
sjednané ceny odpovídající povaze a rozsahu vady; jde-li o vadu, která
činí věc neupotřebitelnou, má též právo od smlouvy odstoupit.
(2) Právo odstoupit od smlouvy má kupující i tehdy, jestliže jej
prodávající ujistil, že věc má určité vlastnosti, zejména vlastnosti
kupujícím vymíněné, anebo že nemá žádné vady, a toto ujištění se ukáže
nepravdivým.

Pokud by se chtěl prodávající zbavit své odpovědnosti za vady prodané věci, má možnost do smlouvy uvést, že věc se prodává "tak jak stojí a leží". V opačném případě za vady prodané věci odpovídá prodávající nejméně 6 měsíců po prodeji věci.

§ 501 Občanského zákoníku
Přenechá-li se věc jak stojí a leží, neodpovídá zcizitel za její vady,
ledaže věc nemá vlastnost, o níž zcizitel prohlásil, že ji má, nebo
kterou si nabyvatel výslovně vymínil.

no mě právě nejde pořád do hlavy že já jsem nemusel dolit ani kapku, a před prodejem jsem udělál emise a technickou, právě na emisích jsem se byl zeptat jestli by to zjistili kdyby to údajně žralo tolik oleje jak pan říkal, bylo mi řečeno že by se to projevilo nadměrným navýšením HC což tam nebylo...a ještě jsem kontaktoval předchozího majitele jak to měl s olejem, říkal že také nedolival nic a že mi klidně napíše čestné prohlášení

Pán tvrdí, že před prodejem dělal STK. Tam zjistí všechny zjevné úniky i nadměrnou spotřebu oleje motorem (na emisích). Určitě má v ruce protokol o závadách, který by případný soud vzal v potaz. To je poměrně jednoznačný důkaz. Už bych to pustil z hlavy. Považuji to za chabý pokus kupujícího za pomoci automechanika o slevu z ceny. I tak by mě zajímalo, jak automechanik zjistil nadměrnou spotřebu oleje? To s tím autem ujel několik tisíc km? A proč musel do servisu? Nehnal starý motor na plný výkon dlouhou dobu až mu vystřelilo gufero na klikovce? Podobných otázek by se našlo hafo.

Osobně bych se tím vůbec nezaobíral, nechápu jak se někdo může po 4 měsících ozvat s tím, že je s autem něco špatně. Bůh ví co s tím autem za tu dobu dělal a kolik km najezdil, opravdu nechápu odvahu některých lidí, vůbec něco takového zkoušet.