Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Hájit se nebo ne.

Dobrý den,

mám otázku jestli se mám hájit proti zaměstnavateli nebo ne.
Jsem zaměstnán pod jednou pracovní agentůrou.
Ke dni 30. dubna mi s nimy končí smlouva a nehodlám už nadále s nimy spolupracovat.
By jsem zaměstnán u nich od 1.1.2011

Ve smlouvě jasně stojí že budu dělat ve vícesměném provoze.
Za celou tu dobu jsem nedostal ani jednou příplatek za noční.
Mohu doložit všemi vyplatnímy páskami.
Možná se někdo zeptá proč už jsem se neozval dříve, odpověď zní: Byl jsem v takové situaci že jsem si nemohl dovolit ztratit zaměstnání i za cenu toho že mě celou dobu obírali.

Nebyli mi propláceny ani příplatky za přesčas a ani příplatky za práci v sobotu.
Vše toto mohu doložit výplatnímy páskami kde nemám ani na jedné tyto příplatky zaplacené.
Mohu doložit i přesčasové hodiny a i práci v noci od firmy u které jsem vykonával pracovní činost.
Má nějakou cenu se teď hájit a u koho?
Jde mi spíše o to aby pracovní agentůra UNIWORKS přestala vykořisťovat lidi, žádnou náhradu neočekávám.

O tomto není ve smlouvě ani čárka, že by příplatky byli obsaženy v základní mzdě.
Základní mzda je stanovena na 51.50Kč/h. hrubého. A nikde se nepíše že by měla obsahovat nějaké příplatky za noční nebo za práci o víkendu.
O příplatkách nic ve smlouvě není, tudíž se domnívám že by měli být zakoně vyplaceny.
Navíc firma u které provádím pracovní činnost, mému zaměstnavateli (pracovní agentůře) veškeré příplatky za noční a za práci o víkendu vyplácí.

Pokial nebola v Tvojej pracovnej zmluve dohodnuta vyska priplatkov za sviatok,nocne,poobednajsie priplatky,tak Ti nemusia vyplatit nic,to vyplyva z humornej novelizacie vasho zakonniku prace,kde je stanovene,ze tieto priplatky musia byt dohodnute individualne v pracovnej zmluve alebo v dodatku k pracovnej zmluvy,povinnost vyplacat minimalnu vysku tychto priplatkov stanovoval zakonnik prace pred novelizaciou......

Co jsem vyčetl z tohoto článku : http://www.podnikatel.cz/clanky/zakonik-prace-2012 -zmenil-vysi-poskytovanych-priplatku/
Tak ve smlově by měla být jen výše příplatku.
Ale vyplácení příplatku je zákonem dané, pokud odpracuji práci v noci.
Možná se mýlím a špatně jsem si článek vyložil.
Pokud by tomu bylo opravdu tak jak píšeš tak silně bude přemýšlete o dezertaci z Č.R. Už je opravdu vrchol v jakém státě žijeme.

Pracovní smlouvu jste uzavřel dříve, než vstoupila v platnost novela zákoníku práce.
Pokud jste po novele se zaměstnavatelem neuzavřel dodatek ohledně výše příplatků,
platí příplatky v původní výši.

Tzn., že Vám za práci přesčas ke mzdě náleží příplatek minimálně 25 % průměrného výdělku,
za práci v sobotu, neděli a v noci minimálně 10 % průměrného výdělku
a za práci ve svátek příplatek ve výši minimálně 100 % průměrného výdělku.

Příplatky se sčítají. Tzn., že pokud jste pracoval např. v noci ze soboty na neděli,
náležel Vám příplatek za práci v sobotu/neděli i za práci v noci.

Mzdové nároky se promlčují až po třech letech.

Doporučuji zaměstnavatele písemně vyzvat (nežádat/neprosit!!)
k doplacení dlužných příplatků až 3 roky zpětně.

Můžete jej informovat, že se svého nároku v případě nutnosti budete domáhat soudní cestou
(náklady na vymáhání můžete žalovat spolu s dlužnou mzdou/příplatky).

Bylo by dobré si zaplatit konzultaci u mzdové účetní, která Vám výši dlužné částky přesně vypočte.
K výzvě přiložte kopie podkladů (originály si ponechte pro případný soud)
a zašlete zaměstnavateli doporučeným dopisem s dodejkou.

Uchovejte kopii výzvy, originální podklady, podací lístek
a vrácenou dodejku s potvrzeným datem převzetí.

___
Současně doporučuji obrátit se na inspektorát práce.
Ten Vám sice nepomůže s vymáháním (to budete muset sám),
ale kontrola u zaměstnavatele by měla vést k nápravě
(aby agentura přestala vykořisťovat lidi).