Předmět Autor Datum
Od roku 2014 bude účinný nový Občanský zákoník, nevím jestli něco zase teď nezměnili, ale na odkazu…
hm 30.04.2013 18:01
hm
Vedli jsme o tom debatu v ekonomicke poradne, je to novinarska kachna, 24 mesicni zaruku narizuje EU…
RedMaX 04.05.2013 19:50
RedMaX
No nařízení EU jsou pro náš stát závazná v tom smyslu, že nařizují zavedení takových a takových záko…
hm 05.05.2013 07:10
hm
Tady uz ale ten zakon dle EU plati a jeho zneplatneni u nas by nejen CR dostala tu pokutu, ale rovne…
RedMaX 05.05.2013 11:50
RedMaX
Mě se navrhovaná právní úprava zdá být ještě výhodnější, než dosavadní. Do 6 měsíců od převzetí máte…
centsm 05.05.2013 23:01
centsm
Placas kraviny. Uz dnes plati to, ze do 6 mesicu muzes odstoupit od smlouvy.
kurelaa 09.05.2013 06:42
kurelaa
Mýlýš se. Dnes musíš prokázat rozpor s kupní smlouvou ty. V budoucnu nemusíš nic prokazovat. poslední
centsm 09.05.2013 21:51
centsm
Zdravím, musím říct, že je to tady splácanina. Ad právo EU - rozlišujte nařízení a směrnici. Nařízen…
Zydy 09.05.2013 09:22
Zydy

Od roku 2014 bude účinný nový Občanský zákoník, nevím jestli něco zase teď nezměnili, ale na odkazu níže má být údajně uvedeno aktuální znění nového Občanského zákoníku (možná už aktuální není) a je tam stále záruka 24 měsíců.

2012-89

Práva z vadného plnění
§ 2165/1 zák. č. 89/2012 Sb.
Kupující je oprávněn uplatnit právo z vady, která se vyskytne u spotřebního zboží v době dvaceti čtyř měsíců od převzetí.

No nařízení EU jsou pro náš stát závazná v tom smyslu, že nařizují zavedení takových a takových zákonů, v kterých bude obsaženo to a toto, ale pokud nejsou ty zákony s tím a tím obsahem v ČR zavedeny, tak prostě pro lidi neplatí. EU pak může na ČR podat žalobu, ČR pak může platit pokutu, pokud prohraje, ale to je tak všechno, pro lidi platí zákony ČR a ne nařízení EU.

Mě se navrhovaná právní úprava zdá být ještě výhodnější, než dosavadní. Do 6 měsíců od převzetí máte nárok na odstoupení od smlouvy = vrácení peněz nebo dodání nového výrobku, pokud se sami nerozhodnete pro opravu. Nikde se přitom nehovoří o závažnosti poruchy. Dnes se musíte tvrdě dohadovat. A od 6 do 24 měsíců budete mít nárok na uvedení do bezchybného stavu nebo slevu z ceny. Média to zase interpretovala po svém.

Zdravím, musím říct, že je to tady splácanina. Ad právo EU - rozlišujte nařízení a směrnici. Nařízení je na základě primárního práva, taktéž dle rozhodnutí Grant a podobně, již přímo účinné, což znamená, že v ČR je závazné aniž by byla nutná implementace či jiný legislativní krok ze strany státu. Kdežto směrnice je pouze aktem na cíl, která státům dává za úkol stanovit v národní úpravě základní normy, které směrnice vyžaduje, tudíž je nutná implementace či jiný legislativní krok. Avšak ikdyby stát implementaci neprovedl, je zde jeho odpovědnost jednak za škodu (případ Frankovich), jednak je vertikálně vzestupně přímo účinná a podobně. Zase nepovažujte právo EU (dříve označováno jako komunitární právo) za nějak neúčinné. K ochraně spotřebitele v oblasti záruky, EU tuto oblast upravuje směrnicí, kde je lhůta minimálně 6 měsiců v první oblasti. Když se podíváme do současného občanského zákoníku, tak nalezneme určitou dvoukolejnost - rozpor s kupní smlouvou a odpovědnost za vady. Inu, zákonodárce nepochopil, co je po nás EU žádáno a raději dodal, co se dalo, aby směrnici vyhověl. V současné době by se reklamace měla uplatňovat v prvních šesti měsících jako rozpor s kupní smlouvou dle § 616 OZ a následně po 6 měsících "reklamovat". V tomto případě došlo jen k nepochopení a "záruky" budou stejné, spíše mě udivuje, jak byla taková dvoukolejnost vyložena.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru