Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Ukončení pracovního poměru při odchodu do důchodu.

Blíží se mi důchod a dnem, kdy mi to nastane, chci seknout s prací jako s prací. Kolegové tvrdí, že nemusím nic dělat, že ukončení pracovního poměru při vzniku nároku na důchod je automatické. Z jiných zdrojů mám jiné informace - zeptám se na příslušném úřadu. Už jsem se ptal u nás na osobním, prý v tomto případu stačí dohoda. Ale k dohodě musí být dva. Už je napůl určený někdo, kdo by měl převzít moji práci, ale ten dotyčný moc aktivity, aby se to naučil nevyvíjí a jak jsem se dozvěděl (ne od něj, třeba je to drb), podmiňuje to zvýšením (v našich poměrech nikoliv nevýznamným) svého platu. Tak se může stát, že se mnou zaměstnavatel nebude chtít dohodu o ukončení uzavřít, dokud nevyškolím někoho jiného. Proto bych datum, kdy zahnu kramle chtěl něčím pojistit. Našel jsem vzor:
http://projekty.sosptu.cz/obk/pdf/rozvazani_pp_zam estnanec.pdf
kterým bych se asi chtěl řídit.
Máte s tím někdo zkušenost, případně máte odkaz na nějaké stránky kde se to taky řeší?

To máte slušného zaměstnavatele, važte si ho. U nás se pracovní poměr končí tak, že pan majitel si pozve zaměstnance do kanceláře a doporučí mu, aby podepsal dohodu o ukončení pracovního poměru. A pokud ji nepodepíše, tak mu dá výpověď pro hrubé porušení pracovní kázně. Údajně si to někdo nahrál, chtěl se soudit, ale majitel se mu vysmál, ať to zkusí, že on má všude známé. Pokud by někdo od nás dostal nějaké odstupné, tak bych se koukal na oblohu, jestli se zase nezjeví hvězda nad Betlémem. Proto nevěřím nějaké dohodě a svůj odchod chci jistit výpovědí.

Svého času jsem poslouchal v rádiu rozhovor s nějakým podnikatelem ze severních Čech, reportér se ho ptal, jak zaručí, že nepřijme do zaměstnání nějakého flákače a potížistu co ho z předchozího místa vyhodili. Prý si podnikatelé mezi sebou takové informace poskytují

Naprostá klasika a obvykle neprůstřelná (není-li zaměstnavatel blb). A protože následný potenciální zaměstnavatel si údaje o uchazeči o místo zpravidla ověřuje u předchozích, takovému nechtěnému zaměstnanci nic jiného než podepsat dohodu nezbývá. Ta dohoda je navíc vždy koncipována jakoby z popudu zaměstnance, takže výrazně nižší případná podpora a žádné odstupné. Zaměstnanec má na ÚP nálepku flákače, který si nevážil dobrého bydla.

Pěkné poměry, co?