Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zlodeji myšlienok

Dobrý deň,chcel by som sa opýtať na možné páky. Ešte v roku 2001/2002 som sa zaregistroval na poviedkovom portáli a umiestnil som naň asi 250 svojich poviedok. V roku 2003 portál za záhadných okolností prestal existovať a tou dobou som si založil vlastnú stránku. Ale k problému v roku 2010 som takmer spadol z nôh,keď som zhliadol americký film ktorý presne kopíroval obsah troch mojich poviedok. A to nebolo všetko len pár mesiacov po tom som zhliadol Austrálsky seriál,ktorý presne kopíroval obsah mojej poviedkovej série. A firma už predala i pôvodný námet. Mňa by zaujímalo ako sa dovolať svojich autorských práv lebo čo i len znalosť toho že niekto na mojom námete zarobil miliardy ma privádza do šialenstva. Čo robiť?

PS:Obsah z mojich poviedok bol skopírovaný takým spôsobom že ešte ani neupravovali dej a to žeby som sa na 100% zhodol z iným autorom je nemožné. Z právných dôvodou neuvádzam mená seriálou ani filmov. Čo robiť?

To je to čo má trápi lebo boli na pôvodnom disku,ktorý havaroval. Pomocou Recuvi som dačo obnovil ale z nejakého dôvodu neobnovila celé diela iba strany diel,naviac chaoticky spojené i veci čo nepatria k sebe A to má Recuva najvyššie hodnotenia v obnovovaní diel. Z 10 000 jeden až osem stranových poviedok obnovilo iba zlomok. Z 10 000 diel len 130 diel. Najväčšia časť má 3 strany a keď chýbajúce veci dorobím dielo stráca na pôvodnosti. A najstaršie je až z roku 2008,kedy havaroval hdd.

Som si vedomí že nemám dôkazy a záležitosť je zrejme i tak premlčaná. A nehodlám sa ani snažiť dokázať nedokázateľne. Ale ako do budúcna ochránim budúce poviedky tvorbu aby som 100% v budúcnosti ak ma niekto zasa takto okradne mohol dokázať svoju pravdu?

Uvažoval som o Lite ale tam ma uzemnili cenou 10 eur za poviedku na mesiac.

Tj. 130x10x12=15600 eur za moje poviedky. Za predpokladu že už nič viac nenapíšem,výhodou je že sa nezapočítava rozsah. A tak pokiaľ ich budem ďalej rozvíjať nezaplatím ani o cent naviac. Ale ak začnem novú seriu znamená to ďalších 10 eur za mesiac. V práci dostanem cca 350euro a s toho musím zaplatiť účty.

Poraďte mi nejakú podobnú ale bezplatnú službu?

To som rad, ze sme uz svetovi a ze amici a australcania chodia kradnut k nam.
Uved mena serialov a rozved co vsetko bolo okopirovane, nevidim ziaden pravny dovod to tu neuvadzat.
Btw moj oblubeny serial Krajne medze casto riesil v roznych castiach filoyoficke problemy, ktorymi som sa kedysi zaoberal. Myslis si, ze ma tiez vykradli?

Ak by som to tu prehlásil a nemám dôkazy môžu ma žalovať.
Ale svojho času som napísal tieto diela:

Moje názvy
Rusalka
Totém -Amici vyňali jednotlivé scény a urobili z toho Hybrida, Plus to
Poklad z ostrova Rapa Nui spojili ešte z dielom iného autora,no skôr autorky. Takže
vytvorili serial.

Atlantis-Zazrak skazy -Pôvodne to malo vyše 800 strán,neviem koľko by to bolo na
normostrany ale amíci dielo premenovali Stred vyčiarkly alebo
oklieštili a celý dej filmu sa točí mojim začiatkom,ich vlastným
stredom (Uplnou volovinou) a mojim záverom (Vyčiarkli,popol,vybuch
sopky i lode).

Večná kliatba -Kým v zahraničnom diele je hlavným zloduchom pirát tak v mojom
diele je zápletka naopak. Hlavným zloduchom je grófka.

Bohyňa -Tak na tomto mojom diele bol založený zatiaľ posledný film,ktorý som
videl v 2012 roku už telku ani nezapínam.

Neodvážim sa sem asi dať mená seriálov lebo sa bojím právneho Attaku zo strany amíkov. (Ak máš naozaj záujem vedieť názvy seriálov,pošlem ti ich emailom alebo myslím že aj tu sú súkromné správy).

Myslel som že mi poradíte anonymne,nechcel by som mať problémy zo súdom pre ohováranie. Lebo ako píše kolega tak prakticky nemám dôkazy a keby aj tak vec je dávno premlčaná. Ja som myslel že dostanem radu ako bezplatne ochrániť svoje diela. Lebo v Lite požadujú 10 euro za členstvo na rok a 10 euro za dielo za mesiac. A to by bolo neúnosne,takto neochránim ani 130 svojich diel a to som plánoval obnoviť všetky svoje diela. A to je rovnica 130x10x12+10=15610eur ročne. Za predpokladu že už žiadnu ďalšiu vec nepridám.

Co mas furt s tym ohovaranim? Akoze na poradnu pride amicky producent a precita si v slovencine, ze si ich obvinil, ze ti ukradli dielo, kupis si listok prvej triedy do Frankfurtu a odtial do Viedna a potom pridem taxikom do Bratislavy, kde zajde za drahou advokatnou kancelariou, ktora berie 100 eur/h poradenstva, aby skoncipovali zaloba na teba za ohovaranie?
Uzi jednu tu cervenu a jednu zelenu pirulu a snad ta to prejde.
Navyse premlcane nic nemusi byt, takze zaloby sa robia na medzinarodnych sudoch, kde platia kusok ine zakony ako u nas. U nas by to mozno premlcane nebolo tiez.
Inak stale som nevidel v com ta kopirovali, si uviedol par zmatenych udajov, ale nic co by nasvedcovalo kopirovaniu. Vies, ze napriklad v hudbe je plagiatorstvo a kopirovanie presne definovane povolenym poctom taktov? Mozno je nieco podobne aj pri tvorbe literatury.
Ziadnu ochranu mat nemusis, staci, ze dielo preukazatelns stvoris (idealne oficialne malonakladovycm vydanim) a kopirovat sa nebude, keby aj je to uz pravne napadnutelne.
Zaujimalo ta niekedy ako sa dostali zahranicne studia na nejaku bohom zabudnutu stranku na v pidi state v Europe (ked vacsina z nich ani nevie kde to je) a ako to, ze ich zauajala zrovna tvoja poviedka pisana v jazyku, ktoremu nerozumeju? Nezda sa ti to trosku pritiahnute za vlasy? Lebo mne hej.

Tiež si nad tým lámem hlavu ale nieje možné aby dvaja ľudia napísali temer identické diela. Naviac nie som v tom sám lebo aj desať ďalších autorov si všimlo neobviklú podobnosť niektorých amerických filmov z ich dielami.
Tak porovnanie:

h2O:stačí pridať vodu-Tri dievčatá prichádzajú na ostrov Mako,kde spadnú do diery a ocitnú sa v mesačnej jaskyňi,kde sa v jazierku pri svite mesiaca zmenia na morské panny.
Poklad z ostrova Rapa Nui- Zuza dievča čo žije na ostrove jedného dňa otcovi ukradne čln a vydá sa na ostrov aby tam našla poklad,ktorý tam podľa legendy má byť. Čosi ju vydesí a ona padne do diery a ocitá sa v mesačnej jaskyni,kde nachádza poklad a po vstupe do mesačného jazierka sa mení na morskú pannu.
h2O:stačí pridať vodu-Dievčatá čo sa premenili na morské panny sa volajú Clio,Ema a Rikky
Rusalka- Dievčatá čo sa premenia na rusalky sa volajú Martina,Ema a Lucia.
h2O:stačí pridať vodu-Vo finále II. séria sa stretnú Clio,Ema a Rikky v boji zo Šarlotou.
Totém- Vo finále mojej série sa stretnú v boji Anika,morská panna z Anak,chobotničou pannou a oni dve ešte z Kolmétou,Nagou.
h2O:stačí pridať vodu-Okolo dievčat sa stále obšmieta chlapec Lewis a skúma ich krv kožu i šupiny. A je im vždy nápomocný.
Vedec- Tri dievčatá prichádzajú na dovolenku a tu sa okolo nich začne obšmietať akýsi muž,ktorý sa predstaví ako sprievodca ale nieje ním. Všetky tri dievčatá unesia a vo svojom laboratóriu ich pichne sérum po ktorom sa z jednej stane Morská panna,z druhej Siréna a z tretej zasa Naga.

Detailné podobnosť by boli asi na 10 strán uviedol som len najpatrnejšie príklady. Plus neuvádzam kamarátkinu sériu Plážový bar vs Džusbar z H2O stačí pridať vodu. A takto by som mohol pokračovať donekonečna. Všetky hore zmienené diela boli publikované na webe ešte v 2001/2002 a serial bol natočený až 2006. Bol som okamžite v 2010 za právnikom ale ten sa mi vysmial že s toho nepozerá nič a neodpustil si poznámku že ak chcem naozaj veľké peniaze,nech si zlomím v zime pri hypermarkete nohu. No uznajte!

Já tam teda žádné zásadní podobnosti nevidím, teda kromě:
- jsou tam vodní panny (stejně jako ve stovkách jiných děl)
- jsou tři (v příbězích dost časté číslo)
- jedna z nich se stejně jmenuje (ale jde o běžné jméno)
- s někým se střetnou (jak neobvyklé)
- kolem holek se motá nějaký kluk (to se ještě nikdy nestalo!)

Abych to shrnul, tak na každou tvoji "podobnost" by se určitě našlo nejmíň deset dalších knih, povídek atd., kde se tahle podobnost vyskytuje. A nejmíň polovina z nich bude starší, než tvoje povídky.

Tak si rozpytvajme ďalšiu 10 000 B.C.:

10 000 B.C.-Začalo husto snežiť a otec Dleha odchádza za hory aby našiel jedlo pre svoj kmeň a už nikdy sa nevráti späť.
Atlantis-Zazrak skazy-Začalo husto snežiť v lete a náčelník Grah z lovcami odchádza uloviť jedlo do zásob. No už nikdy sa nevráti späť a kmeň je odsúdený bez neho na zánik.
10 000 B.C.-Do kmeňa jedného dňa pribudne dievča z modrými očami,ktorý má byť naplnením ich legendy
Atlantis-Zazrak skazy-Do osady Pegas prichádza dievča z hviezd,také aké ešte nik dovtedy nevidel... Má na sebe strieborné šaty a vlasy ma žlté ako slnečná žiara.
10 000 B.C.-Osadu prepadávajú bohovia aby si odviedli osadníkov ako svojich otrokov.
Atlantis-Zazrak skazy-Osadu prepadávajú opičí ľudia,ktorý potrebujú osadníkov ako zdroj postravy.
10 000 B.C.-DLeh získava bojovníkov,keď spojí všetky kmene bojovníkov z údolia.
Atlantis-Zazrak skazy-If spája všetky kmene v okolí aby spoločne ušli s krajiny večného ľadu.
10 000 B.C.-Kmeň vedie cestou k horám bohov súhvezdie.
Atlantis-Zazrak skazy-Bojovníkov vedeních Ifom vedie zasa kométa,ktorý sa na oblohe zjavila.
10 000 B.C.-Bohovia používajú Mamutov ako ťažné zvieratá.
Atlantis-Zazrak skazy-Bojovníci používajú mamutov ako pomocníkov pri ťažkých prácach.
Atlantis-Vesmírna civilizácia-To sa mé aj v Atlantis-VC
10 000 B.C.-DLeh zo svojimi bojovníkmi zaútočí na hory bohov,mesto v Egyptskom štýle a dobyje ho.
Atlantis-Zazrak skazy- V záverečnej kapitole Hór zaútoči na Seta,ktorý medzi časom ovládol Egypt.

Já fakt nevím, ta shoda je hodně obecná a určité rozdíly tam jsou. Napadá mě několik westernů, kdy nějaký boháč chtěl vyhnat osadníky či malé farmáře, najal si pár zabijáků, vyhnal či zabil největšího odpůrce, což vedlo k tomu, že se ostatní spojili a boháče i s jeho bandou vyhnali či zabili. To je přece taky podobné ne? A takové náměty ve westernech najdeš už desítky let.
Obávám se, že ani kdybys ty díla už měl chráněná, tohle by Ti žádný soud neuznal.