Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Dědictví

Dobrý den,

řešíme problém s dědictvím. Otec chce napsat závěť, ovšem kromě mě, má ještě dva potomky, ale ty nechce do dědictví zahrnout, nicméně jsou neopomenutelní dědicové. Jaké je řešení ? Lze, aby dědic předem odmítl dědictví sám od sebe ? Případně lze udělat to, že by mi barák daroval, jak by se pak to řešilo. Děkuji

Když Vám otec daruje dům za života, tak je dům prostě Váš a ostatní potomci (dědicové) by dům po otci nedědili, když tento nebude jeho; nebyl by předmětem dědictví. Takovéto řešení je právně čisté a elegantní.
Ostatní věci - úspory, auto apod. by předmětem dědictví bylo a předmětní dva potomci mají zákonný nárok se na tomto dědictví podílet.

Z darovací, resp. dědické daně jsou osvobozeni lidé z 1. a 2. skupiny.

1. skupina - příbuzní v řadě přímé:
děti, vnuci a vnučky, rodiče a prarodiče, manželé

2. skupina - příbuzní v řadě pobočné:
např. sourozenci, synovci a neteře, strýcové a tety, zeťové a snachy, tchán a tchyně

Rodiče chtějí synovi darovat nemovitost v hodnotě dvou milionů korun.

Náklady:
• 30 korun za ověření jednoho podpisu na darovací smlouvě - celkem 90 korun
• 500 korun za návrh na vklad do katastru nemovitostí

Zdroj: finance.idnes.cz

Děkuji za radu a pro ostatní výše.