Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zaměstnavatel neuznává svátek

Dobrý den,

pracuji v obchodě a zaměstnavatel nám oznámil, že 25.12. a 1.1. (kdy máme zavřeno) nám svátek neproplatí a musíme si je naddělat. Pracuji na 12tky. Směny mi rozepsali tak, že ve svátky mám volno. Celkem odpracuji v prosinci 178 hodin, z toho 0 hodin ve svátek. Náhradu za svátek podle zaměstnavatele žádnou nedostanu. Proto se ptám, jestli je to v pořádku. Pracuji zde 10 let. 9 let svátky (když jsem byl ve svátek doma) propláceli, nyní však ne. Zaměstnavatel se hájí tím, že to mají právnicky podložené. Já bohužel nemám takové znalosti, proto se obracím na Vás.

Děkuji za radu.

Státní svátky se nenapracovávají!

Pracovní dobu i rozvrh pracovních směn určuje zaměstnavatel.

Pokud Vám v den svátku neodpadne kvůli státnímu svátku naplánovaná pracovní směna,
(připadne-li státní svátek na dobu Vašeho volna), nevznikne Vám nárok na náhradu mzdy.

Je to stejné jako u zaměstnance s pracovní dobou od pondělka do pátku
v případě, že svátek připadne na sobotu nebo neděli.
Ani on by neměl na náhradu mzdy (tzv. "proplacení svátku") nárok.

Máte-li dojem, že Váš zaměstnavatel porušuje zákoník práce,
můžete se obrátit na inspektorát práce (www.suip.cz).