Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem uznání dluhu vzniklé na firemním vozidle

Dobrý den,
moc prosím o radu. Manžel měl autonehodu s firemním vozidle. Auto je na odpis. Druhý den mu dal zaměstnavatel podepsat:
Uznání dluhu
Uznávám náhradu škody, vzniklé na firemním vozidle SPZ... v souvislosti s poškozením výše uvedeného vozidla při autonehodě. Celková škoda bude předložena po opravě vozidla.

Co na sebe manžel podpisem vzal? Takto to vypadá, že se přiznal k tomu, že nehodu zavinil, což ještě nebylo dokázáno. Dle jeho vyjádření je to 50% viny na každé straně.
Je vůbec toto uznání dluhu uznatelné? Neobsahuje výši ani datum splacení. Na různých fórech jsem se dočetla, že je rozdíl mezi uznáním závazku a uznáním dluhu.

Moc prosím o vysvětlení, s čím nejhorším můžeme počítat.
Děkuji a přeji hezký zbytek dne
Pavla Stejskalová

Proč něco takového vůbec podepisoval? Měl se nejdřív poradit s někým, kdo tomu rozumí. Teoreticky podepsal, že zaplatí opravu toho auta.

Prakticky to je ale dost divný, když ani není stanoven viník, nevím, jestli má auto havarijní pojistku nebo ne... Navíc hmotnou odpovědnost má pokud vím ze zákona jen do určité výše (počítá se jako několikanásobek platu - myslím, že 4,5 násobek).

Dohodu o odpovědnosti (tzv. "hmotnou odpovědnost") nelze uzavřít na firemní vůz
(zaměstnavatel by na zaměstnance přesouval riziko podnikání.

Tady by šlo o obecnou odpovědnost, za niž zaměstnanec
zaměstnavateli odpovídá max. do 4,5 násobku průměrného výdělku.
Zaměstnavatel by však musel zaměstnanci prokázat zavinění.

Škoda, že manžel uznal dluh.

Měl počkat na uzavření šetření a pak případně
uzavřít se zaměstnavatelem dohodu o splátkách.

Má manžel kopii a nějaký záznam z nehody?
Doporučila bych konzultovat záležitost s právníkem
(ale moc nadějí si nedělejte).