Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nevyhovující práce

Dobrý den,
moje mamka pracuje již asi 8 let v jedné velké firmě jako dělnice. Kdysi prodělala operaci rukou a tak nemůže pracovat s malými titěrnými věcmi. Proto celou dobu co je u této firmy, měla pracovní pozici, která ji vyhovovala, se kterou neměla žádný problém a v podstatě ji naplňovala. Ale nedávno její výrobu zrušili a přesunuli do zemí s levnou pracovní silou. Mamku přesunuli na úplně jinou výrobu. Kdyby neměla smlouvu na neurčito, nejspíš by jí rovnou propustili. Jenže v této jiné výrobě je nucena pracovat s malinkými součástkami, přičemž musí intenzivně používat svůj zrak při kontrole stovek miniaturních dílků. Její zrak také není pro tuhle práci dobrý, má vysoké dioptrie. Je z této práce vystresovaná a má z toho ženské problémy. Je to práce, kde absolutně nepoužívá mozek a jen plní normu.
Přijde mi, že se jí snaží psychicky vydeptat, aby sama podala výpověď, aby se jí zbavili a nemuseli jí vyplatit odstupné. Sama říká, že už to dlouho nevydrží, jinak z toho zblbne. Snažím se jí pomoci najít řešení.
Je nějaká možnost, kde si stěžovat? Musí jí nabídnout pracoviště, které jí bude zdravotně vyhovovat? Přece se nevzdá bez boje.

Maminka měla v pracovní smlouvě sjednán druh práce, který jí byl zaměstnavatel povinen
přidělovat po celou dobu trvání pracovního poměru. Pokud zaměstnavatel část výroby
zrušil nebo převedl jinam, mohl mamince nabídnout převedení na jinou práci.
Potud je vše v pořádku.

Maminka mohla, ale nemusela (nebyla to její povinnost) na návrh zaměstnavatele přistoupit.
Převedení na jinou práci nejspíše proběhlo
na základě dodatku k pracovní smlouvě s nově vymezeným druhem práce.

Pokud nejde o změnu druhu práce (zaměstnavatel zapomněl dodatek uzavřít),
může maminka zaměstnavatele písemně (zaslat doporučeným dopisem s dodejkou)
vyzvat (nežádat! neprosit!), aby jí přiděloval sjednaný druh práce.
Jinou práci může odmítnout, aniž by porušila své povinnosti.

Ví zaměstnavatel o maminčiných zdravotních probléch?
Podle mne měl zaměstnavatel před převedením na jinou práci
maminku vyslat k závodnímu lékaři pro posudek,
zda může zamýšlenou práci vykonávat.

Pro zaměstnavatele je závazný pouze posudek závodního lékaře nebo
kliniky pracovního lékařství. Má-li maminka vyjádření/zprávu/doporučení
od jiného lékaře, není pro zaměstnavatele závazné.
Zaměstnavatel by ale měl takového zaměstnance vyslat k závodnímu lékaři...

-------
Otázkou je, čeho chce maminka docílit, kolik jí je let, a zda má
šanci (vzhledem k věku a k zdravotnímu stavu) najít jinou práci.

Pokud u maminky nejde o následek pracovního úrazu nebo o nemoc z povolání,
může jí zaměstnavatel dát výpověď podle § 52 písm. e) bez nároku na odstupné.

---
Napadá mne, jestli by pro maminku nebylo výhodnější ponechat si stávající práci,
ale dohodnout se se zaměstnavatelem na zkrácení úvazku.

-------
Jestli zaměstnavatel něco z výše uvedeného porušil (vyslání k závodnímu lékaři,
nepřevedení na vhodnou práci do 15 dnů od doručení posudku závodního lékaře, ...),
je možné se obrátit na inspektorát práce (www.suip.cz).