Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nevyhovující práce

Dobrý den,
moje mamka pracuje již asi 8 let v jedné velké firmě jako dělnice. Kdysi prodělala operaci rukou a tak nemůže pracovat s malými titěrnými věcmi. Proto celou dobu co je u této firmy, měla pracovní pozici, která ji vyhovovala, se kterou neměla žádný problém a v podstatě ji naplňovala. Ale nedávno její výrobu zrušili a přesunuli do zemí s levnou pracovní silou. Mamku přesunuli na úplně jinou výrobu. Kdyby neměla smlouvu na neurčito, nejspíš by jí rovnou propustili. Jenže v této jiné výrobě je nucena pracovat s malinkými součástkami, přičemž musí intenzivně používat svůj zrak při kontrole stovek miniaturních dílků. Její zrak také není pro tuhle práci dobrý, má vysoké dioptrie. Je z této práce vystresovaná a má z toho ženské problémy. Je to práce, kde absolutně nepoužívá mozek a jen plní normu.
Přijde mi, že se jí snaží psychicky vydeptat, aby sama podala výpověď, aby se jí zbavili a nemuseli jí vyplatit odstupné. Sama říká, že už to dlouho nevydrží, jinak z toho zblbne. Snažím se jí pomoci najít řešení.
Je nějaká možnost, kde si stěžovat? Musí jí nabídnout pracoviště, které jí bude zdravotně vyhovovat? Přece se nevzdá bez boje.

loading...

není jiná možnost, jen tam kde je pracovat dále...to je prostě kapitalismus.
...mohla by jít marodit a mezitim si hledat něco příhodnějšího a a kdyby to měla jisté dát výpověď.

pak záleží na jestli jí daj výpovědní 2měsíční lhůtu, nebo ji propustí v klidu.Víc asi nenaděláte.

vim asi kam míříš ale na částečný invalidní důchod zapomeňte.Nejste jedinní kdo tohle má a znám podobné případy...ale kdo ví;-)

Nevím proč ale neodolatelně mi to připomíná práci u nás. Pod velkou firmou vidím Bosch, stejně jako plnění norem, malé dílky, přesuny práce na ještě větší a lacinější východ než jsme my. Pod operací rukou vidím zánět karpálního tunelu, což není nic příjemného a už vůbec ne něco, nad čím lze mávnout rukou. Ženy bohužel k tomu mají větší dispozice. Není ale třeba prstem ukazovat u koho pracuje a kdo za to může. Bud jsem se trefil a nebo jsem zcela vedle a není to třeba ani dávat najevo. Dál k otázce...

Jelikož vím že ve velkých firmách kde je více oddělení, bývá v odděleních velmi rozdílný přístup k zaměstnancům. Někde je to lepší, někde horší, někde se dá domluvit krásně a někde z vás sedřou kůži. Z tohoto důvodu bych bral jako nejlepší východisko aby maminka sama šla za vedením oddělení, na personální či za nějakým nadřízeným co o tom rozhoduje a slušně a rozumně se snažila domluvit jestli by nemohla na úkor svých zdravotních problémů přejít na jinou výrobu, kde by neměla takové problémy. Jen ať netlačí na pilu, ale zase aby se jen tak nenechala. Další možností je přibarvit si nemoc nebo úraz z povolání a nechat si vyplácet peníze nebo to použít jako páku. V podobných situacích mi vždy a to asi nejen mě pomohly odbory. Je li to velká firma, tam už by odbory mohly být. To by asi bylo nejprvnější místo kam bych jí poslal, než by se do něčeho pouštěla. Třetí variantu vidím prozatímní hledání jiné práce a dokud jinou s jistotou nesežene, bohužel tam do té doby zůstat.

já to taky nepochopím proč se nekomu chce makat... Nebo teda starým jo tem nic jinýho nezbývá :)
to já bych taky nechtela makat ale naši jo ty si myslí že je to jediná možnost jak vydělat prachy :D
Až mi bude 15 tak nabalím bohatýho podnikatela musí mu bejt aspon 30 nebo 40 a tak je lepší se učit být sexy než se učit ve škole a makat ne?

tak pak pudu makat, nebo na školu na rekvalifikaci když se toho náhodou dožiju. nebo pudu na invalidní důchod. Ale nato je snad dost času myslet ne?já nechápu proč to každej řeší hned když je nato dost času až to příde??

víš kolikrát se mi stalo že radši vyrazili mě než dědka před důchodem???

Mě je 30 a pokaždý jsem to od*ral se slovy: ty si ještě mladej práci si najdeš vždycky(v tomhle duchu) on je starej toho už nikde nevemou.

to je prostě kapitalismus, nebudou se nikde piplat s mladejma teď, když maj jistý starý/starší s praxí a nemusej jim platit kde jaký školení, nebo dokonce je učit držet pilník...

tak to prostě je, pro ty tyhle 30 a vice nejsou starý báby, pro ně to sou ty co dělaj a držej hubu.

Maminka měla v pracovní smlouvě sjednán druh práce, který jí byl zaměstnavatel povinen
přidělovat po celou dobu trvání pracovního poměru. Pokud zaměstnavatel část výroby
zrušil nebo převedl jinam, mohl mamince nabídnout převedení na jinou práci.
Potud je vše v pořádku.

Maminka mohla, ale nemusela (nebyla to její povinnost) na návrh zaměstnavatele přistoupit.
Převedení na jinou práci nejspíše proběhlo
na základě dodatku k pracovní smlouvě s nově vymezeným druhem práce.

Pokud nejde o změnu druhu práce (zaměstnavatel zapomněl dodatek uzavřít),
může maminka zaměstnavatele písemně (zaslat doporučeným dopisem s dodejkou)
vyzvat (nežádat! neprosit!), aby jí přiděloval sjednaný druh práce.
Jinou práci může odmítnout, aniž by porušila své povinnosti.

Ví zaměstnavatel o maminčiných zdravotních probléch?
Podle mne měl zaměstnavatel před převedením na jinou práci
maminku vyslat k závodnímu lékaři pro posudek,
zda může zamýšlenou práci vykonávat.

Pro zaměstnavatele je závazný pouze posudek závodního lékaře nebo
kliniky pracovního lékařství. Má-li maminka vyjádření/zprávu/doporučení
od jiného lékaře, není pro zaměstnavatele závazné.
Zaměstnavatel by ale měl takového zaměstnance vyslat k závodnímu lékaři...

-------
Otázkou je, čeho chce maminka docílit, kolik jí je let, a zda má
šanci (vzhledem k věku a k zdravotnímu stavu) najít jinou práci.

Pokud u maminky nejde o následek pracovního úrazu nebo o nemoc z povolání,
může jí zaměstnavatel dát výpověď podle § 52 písm. e) bez nároku na odstupné.

---
Napadá mne, jestli by pro maminku nebylo výhodnější ponechat si stávající práci,
ale dohodnout se se zaměstnavatelem na zkrácení úvazku.

-------
Jestli zaměstnavatel něco z výše uvedeného porušil (vyslání k závodnímu lékaři,
nepřevedení na vhodnou práci do 15 dnů od doručení posudku závodního lékaře, ...),
je možné se obrátit na inspektorát práce (www.suip.cz).