Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem parkování na vlastním pozemku před domem

Dobrý den,vlastním rodinný dům.Mezi ním a silnicí je pozemek v mém vlastnictví (v katastrální mapě zřetelně jasné).Vede podél domu a plotu,cca 12metrů.Chodci jej využívají jako chodník (to mi nevadí!) a my zde parkujeme 2 auta.Může mi obec zakázat parkovat s odůvodněním,že je to chodník?Ještě podotýkám,že parkujeme co nejblíže k domu,aby tam lidé mohli chodit.Moc děkuji za odpověď

Jak už zde kvalifikovaně píše centsm-záleží na druhu pozemku.Pokud je to zahrada nebo i stavební parcela u domu,zkus dojít na obec a naivně se zeptat,jak daleko od silnice má podle předpisů končit záhon.
Že totiž ty kostky hodláš vytrhat a všechno zrýpat,aby to sloužilo původnímu účelu.A pak tam pochopitelně přes záhony nikdo už chodit nebude i bez plotu.Třeba se obec trochu lekne problémů s tou komunikací a navrhne sama řešení.Třeba že zůstane dlažba i povolení parkovat.Ale žádnou smlouvu nebo věcné břemeno na roky dopředu jim nepodepisuj.

Mě vůbec nevadí,že tam chodí lidi,místo tam mají i když tam stojím autem.Jde mi o to parkování.Je to pozemek mezi domem (resp. podél domu a plotu) a silnicí.Obec mě osobně nekontaktovala (zatím,možná k tomu ani nedojde),jen bylo tak všeobecně požádáno,aby se neparkovalo na chodnících.

je to veřejný chodník? Není. ===> Je co řešit? Není.

Technicky to můžeš vylepšit tím, že na svůj pozemek dáš viditelně ceduli o tom, že se jedná o soukr. pozemek (plus zákaz vstupu). ;-)

Případný chodec se pak dopouští přečinu vůči majetkovým právům (což můžeš blahosklonně přehlížet), ty pak tímto můžeš rozporovat stav, že obec bude tvrdit, že tam byl "odjakživa" chodník. ;-)

touchwoode, můžeme vést polemiku?
Co je to veřejný chodník?

Proč se ptám? Příklad: pozemek kolem hypermaketu, označen je v katastru "jiná plocha" je to soukromý majetek. Ale veřejně přístupný. Může si tam vlastník dáte ceduli "že se jedná o soukr. pozemek (plus zákaz vstupu). ;-)"
Co tím docílí?

Domnívám se (bez podrobných znalostí konkrétního místa tazatele), že jeho pozemek je taky soukromý, ale věřejně přístupný!

Hledám pravdu, ne hádky.

JR, děkuji za reakci.
Totiž aby majitel investoval i do veřejně prospěšných věcí.

Investoval jen do svého majetku. Samozřejmě že má zájem o tom aby tam mohli chodit lidi, páč mu nesou peníze. Jen tím chci oddělit veřejně (ne)přístupný pozemek držený v soukromém vlastnictví.
Další příklad, vlastnictví bytovky a k tomu plocha na parkování. Veřejně přístupná plocha. Opět nemůžete zakázat pohyb na tomto prostoru...