parkování na vlastním pozemku před domem
Dobrý den,vlastním rodinný dům.Mezi ním a silnicí je pozemek v mém vlastnictví (v katastrální mapě zřetelně jasné).Vede podél domu a plotu,cca 12metrů.Chodci jej využívají jako chodník (to mi nevadí!) a my zde parkujeme 2 auta.Může mi obec zakázat parkovat s odůvodněním,že je to chodník?Ještě podotýkám,že parkujeme co nejblíže k domu,aby tam lidé mohli chodit.Moc děkuji za odpověď
A je tedy na vašem pozemku chodník, nebo ne?
Nevím zcela přesně,jak "chodník" v tomto případě poznat...,celý tento pozemek je vydlážděný od domu k silnici
Pokud tak je vydlážděný někým jiným než vámi (např je to takhle v celé ulici tak je to chodník) Pokud jste si to vydlaždil sám a je to jen u vašeho domu tak by to chodník být neměl. Když je vydlážděná jen část chodníku jako vjezd na pozemek a kolem pokračuje chodník tak je to stále chodník.
Je to námi vydlážděné.Celý zmiňovaný pozemek dle katastru (mezi domem a silnicí)
když už to je takhle a udělal jste a ušetřil peníze obci za sprosté dlaždiče, mohli by být ticho a nebýt sprostí, nějak bych je na to upozornil, jinak ať si tam postaví třeba podchod nebo chodník na druhé straně ulice a označí přechod pro chodce.
Je na tom pozemku v katastru napsané nějaké břemeno? Jestli jo, tak má obec pravdu. Jestli ne, tak nechť se obec jde bodnout.
Žádné věcné břemeno,je to prostě pozemek v mém vlastnictví bez jakéhokoliv omezení.V minulosti měla obec problém,že tam parkuje předchozí vlastník (od kterého jsme to koupili),ale jakmile vyrukoval s tím,že je to jeho pozemek,už se z obce neozvali.Ptám se proto,že se v současnosti v naší vsi řeší parkování na chodnících,tak abych věděl s čím argumentovat,popř. mlčet...
Podstatme je vecne bremeno, ak nie je zapisane, mozes si pozemok aj oplotit kludne, pripadne si tam dat rampu alebo co.
Tak, jak píše kolega - na vašem pozemku si můžete parkovat jak chcete, do toho vám nemá obec co mluvit. Argumentovat můžete určitě katastrální mapou s vyznačením vlastníka pozemku. Pokud by snad nějakého hlavouna z obce napadlo, že schválí vyhlášku, která zakáže parkování v celé obci s výjimkou parkovišť, pak samozřejmě může, a vám nezbude, než takovou vyhlášku napadnout (nejprve na KÚ, později zřejmě soudně).
Taková vyhláška by byla neplatná. Aby byla vyhláška platná, musí se opírat o nějaký zákon.
Jo, jenže někdo musí její platnost napadnout a nadřízený orgán taky potvrdit. Na malé obci se kolikrát schválí takové voloviny, že nad nimi zůstává rozum stát.
llak, pozor na některé rady.
I když je Váš soukromý pozemek, je-li veřejně přístupný, používaný nějako dobu jako komunikace, cesta a podobě, nemůžete si na něm dělat co chcete.
příklad vlastním pozemek, jezdí po něm auta, je veřejně přístupný, nemohu si na něm dělat co chci. A oplotit již vůbec ne.
"Může mi obec zakázat parkovat s odůvodněním,že je to chodník?" Proč by nemohla, klidně může, ale důležité bude, koho si najmete aby Vás bránil.
Na přesnou radu bude právník potřebovat spoustu dokumentů a svědectví.
Kam vede pozemek cesta, že tam chodí lidé. Takže je to veřejně přístupná komunikace!?
Klidně se tam nebude moc parkovat, páč tam nebude 6 metrů místa. Ale jak píšu nahoře, musí se jít hledat do dokumentů.
No, nevím. Ale řekl bych, že pokud by po pozemku vedla komunikace, tak by muselo být toto zaneseno v katastru. Pokud není, tak smolík, klidně si to může oplotit nebo tam vysypat hromadu štěrku.
IMHO kravina.
Jakých 6 metrů?
Nikdo Vám nemůže bránit v užívání Vašeho pozemku. Stejně tak, nikdo Vám nemůže přikázat, abyste dal pozemek ve Vašem vlastnictví k užívání někomu jinému (chodník), pokud nedošlo k vyvlastnění nebo zřízení věcného břemene (s Vaším souhlasem). Samozřejmě můžete část svého pozemku obci třeba pronajmout. Vy ovšem smíte užívat pozemek pouze v souladu se zákonem. Jestli byl pozemek zkolaudován jako vodoteč, nemůžete jej vydláždit na parkoviště bez svolení úřadu. Opatrně s oplocením, protože by sousedilo s veřejným prostranstvím a tam se obec vyjadřuje. Parkování by Vám úřad mohl zakázat jen ze zvláštních důvodů. Například vozidlo stojí velmi blízko přechodu a brání ve výhledu chodců na vozovku a tím zvyšuje nebezpečí pro chodce. Ale tohle asi není Váš případ. Argument, že to takhle bylo vždy, neobstojí. Popravdě máte více možností, než obec, protože ta musí použít jen zákonné možnosti omezení, a těch je velmi málo.
Tak ten plot proste udela tak, aby i z druhe strany byl kousek jeho pozemku. Lidi pujdou po leve strane vozovky a je po problemu.
Oplocovat nehodlám,to mě ani nenapadlo,jde mi jen o to parkování.To,že tam chodí lidi mi vůbec nevadí,naopak,jak jsem psal výše,se snažíme stát tak,aby měli místo na průchod-pak je tam tak 1,5 metru,což si myslím na chození stačí...Taky mi přijde nelogické nemoct využívat vlastní pozemek,když z něj platím daň...
Vyjadřuji se k pozemku o kterém nic nevím, neviděl jsem ho, neznám podrobnosti. To že musí být každá cesta zanesena jako komunikace není pravda. Já mám pozemek a o cestě (která je asfaltová a normálně se po ní jezdí) není v katastru asi písmeno. Oplotit pozemek si nemůžete jen tak, jak Vás napadne. Jedině mezi sousedy ano.
V jiné diskuzi se jednalo, že mezi poli se začalo jezdit , po pár letech z toho byla cesta.
Nebudu hledat kde je o tomto pojednáno, respektuji Vaše sdělení, že si každý na svém pozemku může dělat co chce, a plotit jak chce, ale respektujte názor, že se mýlíte.
Přeji hezký víkend.
kdysi jsem zaslechl něco o "vydržení pozemku". Je to ono?
Nol, vydržení je něco jiného.
Milan nieco podobne sa riesilo v TV prednedavnom. Slo o dom rozdeleny asfaltovou cestou za sociku, majitelia chceli spravit napravu uz za "demokracie" a neuspeli. Sudili sa snad od 90 roku. Ako pises cesta nebola zaznacena ako cesta v mape, ale dodatocne ju tam schvalili a oni ten sud paradoxne prehrali (co je IMHO proti logike).
Oplotit si ho samozrejme moze. Pokial by obec napadla taketo oplotenie musela by poziadat sud o vydanie predbezneho opatrenia a ist sa s majitelom pozemku sudit, pokial by sud predbezne opatrenie vydal (co je celkom mozne) musel by byt plot odstraneny az do rpavoplatneho rozhodnutia sudu.
Takze nemylia sa ti, co tvrdia, ze si moze robit co chce, moze, ale tipujem to, ze pokial naozaj nie je nic v katastri tak by to obec prehrala...aj ked logika sudov je niekedy podivuhodna.
Poznam trosku podobny pripad, ktoreho akteri byvaju asi 25km odo mna. Jeden ma pri hlavnej ceste motorest. Vedie k nemu prijazdova cesta tu a cast parkoviska pred motorestom vsak vlastni iny clovek. Ten sa skusal dohodnut s majitelom motorestu (a pozemku pod nim) na prenajme, ale neuspel a tak mu zacal robit prieky. Najprv tam dal rampu, cim znemoznil autam pristup k motorestu, neskor tam navozil hnoj a kamenen kvadre. Prehral vsak vsetky sudy a v sucasnosti je situacia taka, ze on nemoze plnohodnotne vyuzivat svoj pozemok a majitel motorestu mu nemusi nic platit.
Sud totizto zohladnil, ze oplotenim svojho pozemku znemoznil majitelovi druheho vyuzivat plnohodnotne jeho a tak mu ulozil povinnost zdrzat sa konania, ktore by vytvaralo taketo prekazky. Je to sice tiez trosku na hlavu, ale istu logiku to ma, inak sa sudia uz tiez vyse 10 rokov a je to kto z koho.
Nějak se v tom začínám pomalu ztrácet...Takže jak zní verdikt?
Verdikt vyřkne soud, pokud to tak daleko dojde. Tady se o tom dá jenom nezávazně povídat.
Tuším, že dva tři roky zpět se něco podobného řešilo v Litomyšli. Majitel domu, a současně majitel podloubí před ním, se dostal s městem do sporu ohledně parkování ( tuším, že mu nechtěli vydat kartu na parkování) a tak pán začal parkovat na svém pozemku, přímo v podloubí. Nikdo s ním nic nezmohl, stál na svém. Vyřešilo se to tak,že dostal kartu na parkování a byl klid.
Jinak k tomu plotu. Sám ho teď stavím a je to tak, že člověk nemuže postavit plot sousedící s veřejnou komunikací a nebo veřejným prostranstvím bez souhlasu obce.
Nemá smysl ve Vašem případě hovořit o oplocení, protože to, co sousedí se sousední parcelou nemá plot. Vy máte postaven jakýsi plot uvnitř Vašeho pozemku, nikoliv na hranici. A za plotem - nikoliv oplocením - je Váš pozemek. Domnívám se, že Váš případ nesnese srovnání s uváděným motorestem, protože ten byl určitě zkolaudován i s nějakým přístupem k němu, jinak by napřed muselo být vyřešeno věcné břemeno přístupové cesty. Tam asi pochybil stavební úřad a majitel pozemku by se měl soudit s ním, nikoliv s majitelem motorestu, protože ten to má legálně. Můj názor: obec Vám nemůže zakázat parkovat na vlastním pozemku, protože tam není žádný legálně schválený veřejný zájem. Nedá se tu ani hovořit o vydržení, protože obec má na svém katastru možnost a v prvém případě povinnost zjistit majitele pozemku. Vy můžete čekat na první reakci obce. Měl jsem podobný případ, kdy jsem koupil pozemek, přes který vedla pěšina od zastávky MHD na místní hřbitov. Tuto pěšinu udržovalo i město a nutili mě k povinností volného průchodu. Až když jsem jim poslal pokus o smír, tak se se mnou snažili nějak domluvit. Nedohodli jsme se, ani nebylo potřeba jít k soudu.
Jak už zde kvalifikovaně píše centsm-záleží na druhu pozemku.Pokud je to zahrada nebo i stavební parcela u domu,zkus dojít na obec a naivně se zeptat,jak daleko od silnice má podle předpisů končit záhon.
Že totiž ty kostky hodláš vytrhat a všechno zrýpat,aby to sloužilo původnímu účelu.A pak tam pochopitelně přes záhony nikdo už chodit nebude i bez plotu.Třeba se obec trochu lekne problémů s tou komunikací a navrhne sama řešení.Třeba že zůstane dlažba i povolení parkovat.Ale žádnou smlouvu nebo věcné břemeno na roky dopředu jim nepodepisuj.
Mě vůbec nevadí,že tam chodí lidi,místo tam mají i když tam stojím autem.Jde mi o to parkování.Je to pozemek mezi domem (resp. podél domu a plotu) a silnicí.Obec mě osobně nekontaktovala (zatím,možná k tomu ani nedojde),jen bylo tak všeobecně požádáno,aby se neparkovalo na chodnících.
Tak to neřeš a parkuj tam dál, dokud se obec neozve. Třeba se vůbec nikdo neozve.
Já souhlasím se Zdoterem, nic bych teď neřešil, až se někdo ozve.
Dáte nám GPS místa?
Asi spíš ne...Nezlobte se,ale za rady mockrát děkuji
Nezlobím se, nemám důvod. Mohli bychom lépe posoudit situaci, ale chápu Vás.
Pozemek je veden v katastru jako zastavěná plocha a nádvoří.Je na něm dům,zahrada a ten zmiňovaný "chodník".Pozemek hraničí se silnicí.Ta část o kterou tu jde je za plotem,ale pořád na tom jednom pozemku,jestli rozumíte...
je to veřejný chodník? Není. ===> Je co řešit? Není.
Technicky to můžeš vylepšit tím, že na svůj pozemek dáš viditelně ceduli o tom, že se jedná o soukr. pozemek (plus zákaz vstupu).
Případný chodec se pak dopouští přečinu vůči majetkovým právům (což můžeš blahosklonně přehlížet), ty pak tímto můžeš rozporovat stav, že obec bude tvrdit, že tam byl "odjakživa" chodník.
touchwoode, můžeme vést polemiku?
Co je to veřejný chodník?
Proč se ptám? Příklad: pozemek kolem hypermaketu, označen je v katastru "jiná plocha" je to soukromý majetek. Ale veřejně přístupný. Může si tam vlastník dáte ceduli "že se jedná o soukr. pozemek (plus zákaz vstupu). "
Co tím docílí?
Domnívám se (bez podrobných znalostí konkrétního místa tazatele), že jeho pozemek je taky soukromý, ale věřejně přístupný!
Hledám pravdu, ne hádky.
Předpokládám, že u "chodníku" kolem supermarketu (na pozemku toho supermarketu) se jedno o podmínku města (stavebního úřadu), aby vůbec bylo vydáno. Totiž aby majitel investoval i do veřejně prospěšných věcí.
JR, děkuji za reakci.
Totiž aby majitel investoval i do veřejně prospěšných věcí.
Investoval jen do svého majetku. Samozřejmě že má zájem o tom aby tam mohli chodit lidi, páč mu nesou peníze. Jen tím chci oddělit veřejně (ne)přístupný pozemek držený v soukromém vlastnictví.
Další příklad, vlastnictví bytovky a k tomu plocha na parkování. Veřejně přístupná plocha. Opět nemůžete zakázat pohyb na tomto prostoru...
To mě zajímá. Proč to nelze?
Re: parkování na vlastním pozemku před domem
Ilak [194.228.13.xxx], 30.03.2014 12:21
Pozemek je veden v katastru jako zastavěná plocha a nádvoří.Je na něm dům,zahrada a ten zmiňovaný "chodník".Pozemek hraničí se silnicí.Ta část o kterou tu jde je za plotem,ale pořád na tom jednom pozemku,jestli rozumíte...
Dale, nechtějte po mě citovat předpis a vysletlění jako od právníka. Četl jsem mnohokrát odůvodnění v podobných situacích, vždy to bylo na několik stránek.
Nejsem právník, ale věřím těm co to zdůvoňovali.