Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemZamknuto Stavební povolení pro sousedský plot a výškové omezení

Zdravím, kvůli sporům se sousedy jsem se rozhodl zvýšit náš sousedský plot. Přímo u plotu, který nás odděluje, máme udělané posezení. Oni na své zahradě mají rovněž posezení s bazénem, takže když se to sejde a obě posezení jsou využívána, vidíme si až do talířů s grilovaným masem. Začal jsem tedy dělat vysoký dřevěný plot, využil jsem původní podezdívky se zabetonovanými sloupky. Sloupky jsem prodloužil, namontoval nosníky a připevnil překládaná prkna, takže je plot neprůhledný. Původně tak byl plot řešen také, jen byl 1 metr vysoký. Nyní má v některých místech více jak 2 metry. Podezdívka původního plotu je naše, vybudovaná podle dřívějšího pravidla oplocení na pravé straně pozemku.

Sousedka přišla a začala si stěžovat, že je plot příliš vysoký a že s ním tudíž nesouhlasí. Jako důvody uvedla, že bráníme sluníčku, které jí tam živí kytičky (jediné co za tím plotem mají, respektive kam plot hází stín je zaplevelený záhon s dávno neplodícími jahodami, hromadu posekané trávy a sušák na prádlo). Začala se ohánět stavebním povolením, které nemáme a tím, že určitě existuje nějaké výškové omezení plotu. Sousedka byla zaslána kamsi s tím, že si to zjistím a podle toho se zařídím. Může mi tedy prosím někdo sdělit, jestli opravdu na výměnu dřeva na stávajícím plotě potřebuji nějaké povolení a jestli existuje nějaká hranice pro výšku plotu? Díky.

EDIT: zároveň jsem zaslechl, jak 5 minut na to sousedka podávala telefonicky stížnost na místní úřad městyse :)

Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Pokud Vam zatrhnou plot tak bych zainvestoval a nasadil tam zhusta tuje. Daji se koupit i vzrostlejs…
Roker 21.04.2014 09:26
Roker
hloupá rada. Výšku dřevin na hranici pozemku určuje občanský zákoník, tuším §1017. Až do vzdálenosti… nový
afuk 05.03.2019 08:44
afuk
Díky všem za názory. V územním plánu nic takového není. Ono je to ještě tak, že sousedka tam právě z…
Andrasin 21.04.2014 12:31
Andrasin
na druhou stranu jestli existuje nejaky drivejsi stavebni rozhodnuti o plotu vysky 1m tak tim padem…
kacislavka 21.04.2014 18:05
kacislavka
o tom dost pochybuji pokud tam měla 3 metrové stromky.
CreativanDevil 21.04.2014 19:06
CreativanDevil
no jo ale je rozdil plot a pak to co ma dal od plotu na zahrade, i kdyz by to byl "zivy" plot...ted…
kacislavka 22.04.2014 07:01
kacislavka
Dobrý den, takže i na ,,živý plot,, musím mít povolení? Děkuji za odpověď.
Markétka88 01.11.2016 14:29
Markétka88
Nie. Povolenie nepotrebuješ. Na živý plot, napríklad tesne vedľa seba nacpatý hustými konifermi zako…
Nuda 02.11.2016 10:35
Nuda
výška živého plotu a dřevin až do vzdálenosti 3 m od plotu je přesně vymezena občanským zákoníkem, p… nový
afuk 05.03.2019 08:46
afuk
Výška plotu do 180 cm bez povolení či ohlášení.
milan.cukrar 21.04.2014 21:00
milan.cukrar
Teˇje to 2m. nový
bručík 20.10.2018 23:20
bručík
Tak jsem v tuto chvíli zavřel sousedce pusu se stavebním zákonem, který jsem nijak neporušil. Nyní s…
Andrasin 25.04.2014 20:40
Andrasin
Andrasine, tento občanský zákoník je již zrušen, i když podobně zní i nový. Konktrétně máte na mysli…
milan.cukrar 27.04.2014 21:01
milan.cukrar
Dobrý den,prosím,jak udělat vysoký plot mezi sousedy? Momentálně budeme předvoláni na úřad,protože s…
Panterka 23.03.2016 17:15
Panterka
Co vám brání si na svém pozemku 5 cm od existujícího plotu postavit vlastní 3 metry vysoký plot ? On…
Araneus84 23.03.2016 18:08
Araneus84
Brání stavební zákon. Pokud plot není váš tak nejblížší větve k plotu mohou být 20 cm. Údržba s vlas… nový
bručík 20.10.2018 23:23
bručík
ale ten živý plot nesmí být vyšší než 150 cm poslední
afuk 05.03.2019 08:51
afuk
Nech sa drží tohto: https://www.iurium.cz/2018/04/09/treba-stavebni-povoleni-ke-stavbe-plotu/ Nepotr… nový
yYy 22.10.2018 21:37
yYy

hloupá rada. Výšku dřevin na hranici pozemku určuje občanský zákoník, tuším §1017. Až do vzdálenosti 1.5m odf hranice pozemku smějí mít dřeviny výšku max 1.5m. Navíc tůje jsou nostelem houbového onemocnění, které se sem natahlo s rozšířením tůí rychlozbohatlíky v 90tých letech. Takže pokud sousedka má ovoné stromy, ty budou napadeny parazitem z tůjí - snedno zjuisytitelné, bude mít škodu a bude moci žalovat a stěžovat.

Díky všem za názory. V územním plánu nic takového není. Ono je to ještě tak, že sousedka tam právě ze své strany měla tůje, které měli na některých místech i 3 metry. Nebyli udržované, věčně lezli k nám. Pak je drasticky prořezala, přehnala to a všechny jí pomřely :-D Nový plot se nechystala dělat, tak jsem zakročil já. U nás tůje ani jiné jehličnany není možné vysadit, máme tam beton. Každopádně plot už stojí, ještě si jednou přišla postěžovat k plotu a drze mi zatrhla dělat poslední pole, které jí vadí nejvíc. Opět byla s anatomickou přesností zaslána. Prý to tak nenechá, tak jsem zvědav s čím přijde :)

Nie. Povolenie nepotrebuješ. Na živý plot, napríklad tesne vedľa seba nacpatý hustými konifermi zakorenené na tvojej parcele napr.tujami v prípade, ak bude plot každoročne strihaný aby nezasahoval do susedovej parcely konármi, sa obmedzenie výšky tejto zelene netýka ani ak bude situovaná na južnej strane susedovej parcely (tvoja severná hranica so susedom).

Stavebný zákon presne definuje výšku plného oplotenia medzi susedmi, ktoré podlieha ohlasovacej povinnosti miestnemu úradu. Myslím, že takéto oplotenie činí výšku max.do 120cm od spoločného terénu v mieste hranice parciel. Súhlas suseda nie je nutný pretože sa jedná o drobnú stavbu. V prípade nad výšku 120cm od spoločného terénu je nutné mať stavebné povolenie so súhlasom suseda.

Vychcanejší majitelia (boľševická, eštébácka, zločinecká mafia) parciel, aby sa vyhli sporom so susedom, si keep smilling oddelia úzky pásik od suseda zememeračom, napr. iba o šírke 2bm, predajú tento pásik napríklad blízkej osobe s iným trvalým pobytom so zapísaním pásiku do nového LV. Za touto hranicou dva metre môžu následne stavať aj mrakodrap lebo sú parcely oddelené. Na Sľovensku plnom netrestateľných boľševikov a ich degenerovaných panghartov megazlodejov sa bežne takéto veci stávajú napriek tomu, že jednoliatu, stavebnú parcelu nie je možné rozdeliť bezúčelne (pásikom od suseda). Jedine sa dá deliť parcela napríklad so zápisom do LV na dve alebo viac parciel určené k výstavbe dvoch alebo viacero r.d. Samozrejme obec schváli predaj takéhoto úzkeho pásika lebo fašistická, eštébácka lúza je napelešená po roku 1993 všade v štátnej správe, justícii a spol. namiesto toho, aby komunisti viseli na kandelábroch alebo sedeli dodnes v krimináloch.

Dobrý den,prosím,jak udělat vysoký plot mezi sousedy? Momentálně budeme předvoláni na úřad,protože soused vytrhl tyč na připravovaný plot a zničil ji.Sousedka říká,že do poloviny zahrady je plot jejich a zbytek náš,ale nemůžeme se k jejich tyčce ani přiblížit,natož napojit pletivo.Jsme nešťastní a otrávení.Děkuji

Nech sa drží tohto:
https://www.iurium.cz/2018/04/09/treba-stavebni-povoleni-ke-stavbe-plotu/
Nepotrebuje nič ohlasovať úradom - nebuduje plot, on to môže nazvať REKONŠTRUKCIA! Nepotrebuje súhlas suseda. Plot je medzi dvoma pozemkami - môže mať 2m.
Ak by sa suseda oháňala Občanským zákoníkem §1013 ods.1 - ona by musela dokázať, že ju nejako obmedzuje. Ak by sa odkazovala na svetlo - ona by musela dať to zamerať a dokázať odborným posudkom.
2m plot nie je obmedzovanie nad bežnú mieru.
https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2012-89#cast3-hlava1 - toto použi, ak prídu úradníci na "kontrolu".... a ak zistia, že je všetko OK - môžeš to práve ty otočiť proti susede... už si nájdi akýkoľvek dôvod. Hneď jej sánka spadne....

Zpět do poradny Nahoru