Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem hmotná zodpovědnost

Ahoj
Chci se zeptat na to co si myslíte o tom, že vedení nám chce dát podepsat hmotnou zodpovědnost bez toho aby se udělala inventura. Přijde vám to normální?
Děkuji za vaše názory...

normální to není.

když jsem nastupoval do nynějšího zaměstnání jedna z podmínek byla mít sjednanou tzv. "pojistku na blbost" ,kterou mi zaměstnavatel hradí.

Jinak veškeré škody, které zaměstnavateli způsobíte hradíte standartně ze svého platu(myslím že to jest až 4.5 násobek vaší mzdy)

ale tohle bude jiný případ, jestli tam jde o inventuru, je to jak je psáno výše, vedení udělalo nějaké mega manko a bojí se majitele aby je nevyrazil a nechtěl škodu po nich...něco jako "zákon padajícího hovna" na Vás zkouší

Hmotnou zodpovědnost za co konkrétně? IMHO platí, že se dá sjednat jen na nějaké konkrétní věci (třeba když je někdo pokladník nebo tak) jinak platí ten 4,5 násobek platu (dřív byl jen trojnásobek). Ale jak se říká, co dva právníci to tři právní názory.
Ono v téhle oblasti je to vůbec takové vachrlaté. Vím o případu, že se musely dělat na vzorcích z výroby nějaké zkoušky a v předpisech bylo, že pokud výrobek po zkoušce bude dále nepoužitelný, sejde se škodní komise, výrobek se odepíše a zlikviduje. Ale praxe byla taková, že škodní komise byla asi jako UFO - nikdo ji neviděl - a pokud se vyfasoval výrobek na zkoušky a při nich se zničil, pak figuroval v inventurách jako nový a jeho cena se inventuru po inventuře zvyšovala. Předpokládám, že kdyby se ty výrobky po zkouškách odepsaly, tak by se to negativně projevilo na celkových ekonomických ukazatelích firmy, tak se do toho cifršpiónům nechtělo.
Takže chtějte, aby se předtím než něco podepíšete, všechno sporné nejdřív dalo do pořádku. Třeba pak vedení couvne.

me by treba k tomuhle zajimalo, k ty odpovednosti.

Treba situace ze podnik vyrobi v kooperaci vadnou serii neceho co ma spojitost s lidskym zdravim...

...ten kdo pak hotovou kooperaci prevezme udela dalsi potrebne modifikace a hotove vyrobky doda koncovemu zakaznikovi.

Zakaznik je pouzije na urcenou vec a tyto vyrobky selzou az do takove miry ze to zpusobi vetsi nez nemalou financni skodu a nedej buh i skodu na lidskem zdravi.

a)kdo bude mit povinnost nahradit vznikle skody?Kooperace - zadavatel kooperace- zakaznik -vsichni?

b)muze nekdo z tohole retezu nebo statni organ zadat potrestani koncoveho clanku?delnika ktery byl na zacatku vyrobniho procesu ?