Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nájem vs. revize karma

Dobrý den Vám všem, s přítelkyní máme sehnaný nájem. V bytě je plynová karma (ohřev vody, topení, plyn). Na danou karmu není vystavená revize ani servisní prohlídka. Majitel chce dát do nájemní smlouvy, že toto budeme mít na starosti my. Mně se to nějak nelíbí... Jak je to ze zákona?? On je majitelem, tak je to jeho povinnost ne? Kde najdu nějakou vyhlášku či něco podobného? Vaše názory? Bojím se, že když tu revizi a servisku zařídím a něco se stane (např. škodná událost) tak abych z toho neměl problém já s přítelkyní. Děkuji za odpovědi a názory. Petr

Dobrý den,
kamarádka bydlí v pronajatém bytě. Asi 2 měsíce zpátky ji začal blbnout kotel (špatně spínal, a když zrovna nesepnul, musela kotel natlakovat, aby měli teplou vodu a mohli topit). Pronajímateli tento problém oznámila, ale bohužel jen ústně, či po telefonu. Čekala asi měsíc a půl, než se na to přišel sám pronajímatel podívat a něco s tím udělal. Ten se sice snažil kotel “opravit“ sám a vypadalo to, že se mu to i povedlo, ale na druhý den kotel blbnul znovu. Aby předešla tomu, že kotel nesepne a bude s dětmi v bytě zmrzat, kotel raději ani nevypínala až do 30.12., kdy přestala jít na čas elektrika a kotel již nesepnul vůbec. Psala, volala majiteli, ale nereagoval. Musela si sama narychlo obstarat servisního technika, který se zhrozil, neboť se ukázalo, že je mimo jiné špatná karma, která v koupelně nemá co dělat a ventilátory, které tam byly, nejenže mají vysokou spotřebu elektřiny, ale ubírají také vzduch a unikající plyn, je za tu dobu zažraný v celém bytě, kde by se bál i bydlet. Pronajímatele evidentně zajímá jen včas zaplacený nájem a od října čeká na vyúčtování, které jí slíbil, neboť údajně vznikl nedoplatek, který chce po kamarádce zaplatit.
Bude se samozřejmě dívat po jiném bydlení, ale to není v místě, kde bydlí, tak jednoduché. Co může v tomto případě udělat? Servisní technik kotel opravil jen tak, aby s dětmi o svátcích v bytě nezmrzali. Má to i nadále řešit sama, nebo majitele požádat písemně o odstranění závad, příp. slevu z nájmu, přičemž se to prodlouží o tu dobu doručení písemnosti a čekání, jestli pronajímatel zareaguje, nebo bude tento stav nadále ignorovat. Děkuji

"Na danou karmu není vystavená revize ani servisní prohlídka."

Pokud má existovat smluvní vztah mezi vámi a majitelem, tak to bez platné poslední revize asi nepůjde, protože předpokládám, že bez platné revize do toho nepůjdete. K vyhotovení revize se může vyvalit pěkný účet za opravy, nové věci. Jen aby pán majitel nebyl nějaký vykuk jak mu zaplatíte vše co je třeba k získání nové revize. Jo za blbost se platí. :-) Takže je třeba udělat revizi a tu zaplatí majitel, aby na začátku nájemního vztahu byl vyřešen problém, že není plynové zařízení v nepořádku, vy nepřijdete tak snadno o život ]:).

Podle paragrafu 2207 NOZ (vygůglujte a povinně přečtěte !!!) lze smluvně vypsat rozsah "údržby věci", bez náhledu do takové smlouvy právníkem či radu právníka jak to formulovat do smlouvy, bych nic nepodepisoval! Důvod je o řádek výše kvůli vykukům. Rozsah revize je v "plynové vyhlášce" a v Energetickém zákoně je obecná klauzule jak má provozovatel se o zařízení starat. Pokud se máte smluvně zavázat k takovým technickým věcem tak to nedělejte bez právníka.

za povinné revízie plynových zariadení je zodpovedný ten,kto podpísal zmluvu o odbere plynu a zriadení odberného miesta plynu a je u dodavatela plynu vedený ako majitel odberného miesta/plynomeru-obvykle majitel nehnutelnosti,tejto povinnosti sa nemôže nijako zriecť zmluvou o prenájme nehnutelnosti/bytu,domu etc/ inej osobe,alebo nejakým dodatkom k zmluve o prenájme,za povinné revízie a následkov z nich vyplývajúcich,pokial sa na revízie vykašle, bude stále zodpovedný on,nie podnájomník.....jednoducho to neuznajú ani plynári,pokial by sa vyhovoril,že veď som im to prenajal na bývanie,tak sa mali o to postarať ,keď tam bývajú,tej zodpovednosti a povinnosti sa nezbaví.....