Výživné na zletilou dceru s titulem Ing.
Dobrý den,prosím o radu,dcera mého manžela nyní ukončila studium na VŠ a získala titul Ing. Chce,ale studovat dál na doktorát v denním studiu,protože dálkově se jí studovat nechce a práci prý nesežene.Zajímalo by mě jestli je manžel povinen dál platit výživné? A do kdy? Dcera chce pak ještě dál studovat.Děkuji za odpověď
Pokud bude příprava dcery na budoucí povolání v souladu s dobrými mravy (t.j, opravdu řádně studuje), žádný časový limit v podstatě neexistuje.
Děkuji za odpověď,takže pokud bude dál studovat na doktorát,pak na profesuru atd. má manžel povinnost ji živit stále? Doktorandi přece již jsou placeni.
Získání profesního, nebo vědeckého titulu se nedá považovat za přípravu na budoucí povolání.
Dítě se bere jako nezaopatřené maximálně do 26 let.
To ano, ale ta lhůta je záležitostí státem placeného pojištění. Jsou případy kdy se dítě není schopno o sebe postarat nikdy, alimentační povinnost není omezena věkem.
Tak jistě, ale tohle nejspíš nebude tenhle případ.
Zákonem není stanovena maximální lhůta přípravy na budoucí povolání. Výživné stanovuje soud na návrh vyživované osoby (nebo zákonného zástupce, pokud jde o nezletilce), rozhoduje zda jde o oprávněný požadavek. Doktorantské studium se za přípravu posuzovat nedá, leda by existoval obor, kde je profesní titul potřebný. Musí přesvědčit soud...
zákon č. 117/1995 Sb.
§12 Soustavná příprava dítěte na budoucí povolání
No jo, ale dospělému potomkovi studujícímu doktorské studium můžu doma říct, ať se už stará sám o sebe (najde si práci, třeba na té univerzitě jako asistent), tak otec platící alimenty tuto možnost nemá. Prostě fotře plať, studuju a nechce se mi makat.
Vida, to jsem ani netušil
26 let je maximalni doba vyzivovaci povinnosti a nezalezi na delce studia dobrych mravech.
EDIT:
kdyz si vemu opak ze by dite nemelo zajem studovat a pripravovat na povolavani a flakalo by se do 40 po svete, nevim co by jste chtel platit.proc vubec...
Kdyz by se dite v 26 letech rozhodlo dal studovat nic proti tomu, proc mu neprispivat na vzdelani a zivobyti.Pominu li to ze jiz mladsi vrstevnici si dokazi na studia rozumne v ramci dobrych mravu aspon na studium nebo to zivobyti vydelat
...ale aby si 26leta bytost po 10ti letelm studiu rekla ze ji nebavi arboretistika ze zacne od piky studovat filozofii anekdo ji tyhle vrtochy dotoval, to uz by bylo moc.
Jen jsem temito blaboly chtel rict, ze vyzivaci povinost plati do 18roku ditete pokud se rozhodne studovat je tato poviinst az do 26let jeho veku.Dal uz se musi, melo by (po)starat samo.
-no hlavně že Ty poradíš,ale sám dlužíš na výživném skoro 20 tisíc a hrozí Ti soudy a exekuce!
http://pravo.poradna.net/q/view/6114-rp-vs-aliment y-strasak-nebo-realita
a bude hůř...
výživné na dieťa je možné nárokovať len do 26.roku života bez ohladu na to,či ešte študuje alebo nie,či sa chystá alebo nechystá ďalej študovať a získať x titulov,zákonom stanovená lehota je 26 rokov rovnako u nás aj u vás v Čechách,toto zostalo zachované v obidvoch republikách ešte z čias keď sme boli ČSSR a ČSFR
Ano, jak Česku, tak na Slovensku platí stejná dikce zákona.
Věk 26 let znamená konec státem placeného zdravotního a sociálního pojištění a také se nezapočítávají další roky studia do důchodu (v Česku, na Slovensku netuším).
U handicapovaných, nemocných apod. potomků to chápu. Ale bude-li se moje dcera v 27 letech válet doma a brát podporu? Ani mě nenapadne jí platit alimenty.
..............no právě,ale co s tím? Zákon se na to bohužel dívá jinak.Zalíbilo se jí dál studovat a nechodit do práce,když ji pořád někdo dotuje.Chce studovat nejméně do 30 let!
No, když studuje, tak je zákon spíše na její straně. Měl jsem ale na mysli situaci, že dítko nestuduje, jen se jako nezaměstnané válí doma.
Nárok není automatický, pokud se rodiče s dítětem nedohodnou, musí rozhodnout soud. Mimochodem, platit musí oba rodiče. Může jít i o nepeněžní plnění (ubytování). Pokud se obrátí na soud, musí soudu prokázat, že se s současným vzděláním není schopna uživit.
Vychází se ze zásady, že dítě sdílí životní úroveň svých rodičů. Takový stav by měl být zachován, i když žije jenom s jedním. Má-li tedy rodič nízké příjmy, výživné neplatí i kdyby se prokázala objektivní potřeba.