Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem návrh na úpravu výživného pro 18 letého syna

Dobrý den,
poprosím o radu,mám 18letého syna,žije semnou v domácnosti,studuje,letos bude maturovat a poté chce jít na vysokou školu. Mám na něj soudem stanovené výživné,které bylo stanoveno před 4 lety kdy syn ještě chodil na základní školu. Otec platí sice každý měsíc,ale nikdy ne v termínu,úmyslně se zpožďuje o 2 až 3 týdny.Nyní bychom si chtěli zažádat o zvýšení výživného a můj dotaz zní zda návrh už musí podat syn když je plnoletý nebo mohu v jeho zastoupní já? A zda se bude muset případně syn dostavit osobně k soudnímu jednání? Podotýkám,že se otec se synem neviděli 14 let.A ještě by mě zajímalo zda je možné požádat o exekuci na plat povinného,jelikož se obávám,že otec přestane platit,již něco takového naznačoval a v minulosti se tak již stalo. V minulosti již exekuci na plat měl soudně nařízenou,ale se změnou zaměstnání zanikla. Předem moc děkuji za odpověď.

návrh můžete pro nějaké dlužné výživné podat i Vy. Návrh na to zvýšení by si měl podat syn sám, udělit vám plnou moc pro zastupování.

nevidím v tom zastupování problém ,důvod můžete společně uvést že syn studuje daleko,má málo času, nechce otce z psychických či já nevím jakých důvodů vidět.

Soud to může a nemusí povolit-záleží na okolnostech, v krajním případě syna předvolají soud v místě studia.

Mě se tohle stalo kdysi dávno jako záklaďákovi, byl jsem na vojně matka žádala o totéž co vy, přijela si na útvar pro výše zmiňovanou plnou moc pro zastupování.

otce jsem nechtěl taky vidět, napsali zhruba ty důvody co jsem naznačil, soud proběhl be ze mě, byl odročen, mě si předvolali v Písku k okresnímu soudu, kde mě "vyslechli" a výsledek zaslali do Chrudimi, kde se konalo další konečné stání.

Je-li syn plnoletý, podává návrh na úpravu výživného on sám. On též bude příjemcem výživného. Mohl by vás k tomu zmocnit plnou mocí, pak byste ho mohla zastupovat. Jinak ne, už nejste jeho zákonný zástupce.
O exekuci požádat lze, ale nejspíš nebude vyhověno, když platí; byť později. Zřejmě myslíte jako preventivní exekuci, to opravdu ne. Když platit přestane, pak samozřejmě ano, lze.

A jak dlouho nesmí platit abychom mohli požádat? Protože momentálně tento měsíc výživné nepřišlo a synovi to opravdu chybí (nejen,že si z toho hradí potřeby do školy,ale samozřejmě i jídlo,ošacení atd)Nežádala bych jen "preventivně" kdyby již v minulosti k neplacení nedocházelo a v současnosti mi je tímto vyhrožováno a momentálně ted mohu říct,že výživné nepřišlo.Tudíž myslím,že žádost o exekuci by v této chvíli byla oprávněná.Také mi bylo vyhrožováno,že pokud syn půjde na denní studium vysoké školy,tak že otec výživné platit nebude. Bylo mi otcem řečeno,že má jít syn pracovat.Nevztahuje se doufám placení či neplacení výživného na to,že syn studuje a nepracuje? Děkuji za odpověď..

Zletilý syn musí návrh na zvýšení výživného podat
sám, Vám pak může dát plnou moc k zastupování.

Co míníte obratem: "Je mi vyhrožováno"? Předpokládám,
že Vám otec vyhrožuje, že přestane platit výživné.

Toho se podle mne bát nemusíte. Přestane-li otec
platit výživné, může být za neplnění vyživovací
povinnosti odsouzen (pochybuji, že by o tom nevěděl).

Podle mne byste mohli uspět i se žalobou na záměrně
pravidelně opožděné placení výživného, protože Vám
i synovi tím vznikají problémy.

Pokud by skutečně přestal platit, může jej syn žalovat
a výživné vymáhat i prostřednictvím exekuce.

Otec nemá právo bránit synovi ve vzdělání, nemůže
mu ani nařizovat, jakou formu přípravy na budoucí
povolání má syn zvolit (nemůže mu nařídit, v jaké
formě studia má syn studovat).

Pro úplnost:
Vyživovací povinnost není ohraničena věkem. Otec
má vůči synovi vyživovací povinnost do doby, než
se syn bude schopen sám živit.

k druhé stati podotýkám že sdělovat a vyhrožovat může, seru si na vlastní píseček,ale je to prd platný,kdyby šlo do tuhého tak si můžete vy sama zažádat o vyživovací povinnost na sebe samou.

ke 4 stati se ohradim.pokud platíte "aspoň něco" soud to považuje za snahu vyživovací platit.tím pádem se starat a většinou to odloží,ne-li už PČR bo státní zástupce.

k 5:to může otázka za jak dlouho z otce něco dostane.jeho dluhy se pak nakonec můžou stát i jeho samého.

k6:otec ač už neplatič může synovi regulérně nařídit do jeho plnoletosti jak a kde se bude vzdělávat.

ke konci:tohle je na dlouhý soudní tahanice, kterýc stejně vyhraje ten "debil" otec

Pane Kamzle,

ocenila bych, kdybyste své reakce na mé odpovědi
vážil důkladněji (+ příště vynechal nevhodné poznámky,
pozvání na rande a podobně).

Synovi dává Listina základních práv a svobod právo
zvolit si své budoucí povolání i způsob přípravy.

Otec, jemuž syn evidentně nebyl svěřen do péče,
má maximálně poradní hlas. Nemá právo bránit
svému synovi ve vzdělání.

Pokud by došlo k opoždění jednorázově, nebude se tím
pravděpodobně nikdo zabývat (včetně syna i jeho matky).
Zde však jde o opakované opožděné placení výživného...

1)poníženě se opravdu omlouvám.

2)To mu fakt dává to máte pravdu. ovšem praxe je taková že "dokud žiješ pod mou střechou" buď se podrobíš, nebo bude kompromis.

3)nebyl svěřen ale někde papírově je to jeden z lidí, který by měl mít vliv na jeho výchovu a bere vlastně i takovou nějakou zodpovědnost-morální i finanční za to že s kluka nebude stejý lempl nebo člověk bez vzdělání.

4)Jednorázově nejednorázově, směrodatný je prostě že platí, 20kč nebo 20000,-? tím nechci říct že laxní placení výživného není důvod podat návrh ať už na zvýšení nebo tr. oznámení pro jeho neplacení.Tam bude na tazetelce dokázat-jestli se to dostane až k soudu- za pomocí rozsudku svojí pravdu a nároky-které v těchto případech mizí ve ztracenu dalšího soudního sporu.