Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem pokus o dohodu

Dobrý deň. Prosím Vás o radu, no je to dosť obsiahle tak sa to pokúsim skrátiť. Mám 24 rokov, v januári sa budem zenit a v máji sa nám narodí bábätko. ale moja prosba sa týka nášho budúceho živobytia, a tedy bývania. Bývali sme v byte, ja rodičia a brat. V roku 2006 sme sa presťahovali a od roku 2007 je byt v prenajme. Rodičia ho nechceli predať, chceli ho nechať, že pokiaľ sa brat alebo ja oženíme, tak ho dostaneme. Teraz práve nastala situácia, že sa idem ja ženiť a rodičia dali prepísať byt na mňa, s tým, že si zoberiem hypotéku na ten byt a vlastne 80% tej hypotéky dám bratovi, akože vyplatenie ho z bytu. Ja sa nechcem zadlžovať na 30 rokov a čakať kedy dostanem podiel z domu. Pretože si neviem predstaviť, ako budeme existovať, kedže ja zarobím 700€ a moja budúca manželka je študentka bc. ročníka. Keď som si to zrátal, tak budeme žiť vlastne z 350€ na mesiac. Podľa mňa to nestačí pre dvoch ľudí, nie to ešte pre dvoch a bábätko. No rodičia na tom trvajú. preto by som chcel poprosiť o radu. Napadlo ma, že by som sa vzdal nároku na dedičstvo, čo sa týka domu. preto som myslel že by teda môj nárok na podiel z domu, by mi mohli dať vo forme toho byt. Bratovi velice rád prenechám dom, aj všetko ostatné. Tak by nikto neprišiel na škodu, a ja by som sa nemusel zadlžovať. vopred ďakujem za skorú odpoveď

Předmět Autor Datum
Nemůžeš se vzdát něčeho, co ještě nemáš.
Wikan 18.11.2014 18:38
Wikan
Dědictví se můžeš vzdát až při vyřizování závěti nebo vypořádání pozůstalosti,ale jen jako celku,nel…
Karel04 18.11.2014 18:44
Karel04
Vzdať sa nároku na budúce (ešte neprebehnuté) dedičstvo v prípade živých poručiteľov (rodičov) nie j…
nuda 18.11.2014 18:56
nuda
Jak jsem pochopil, situace je následující. Rodiče vlastní dům, rodiče vlastní byt. Ty máš ještě brat… poslední
Araneus84 19.11.2014 10:11
Araneus84

Vzdať sa nároku na budúce (ešte neprebehnuté) dedičstvo v prípade živých poručiteľov (rodičov) nie je možné.

Jedine sa dajú vykonať prevody viacnásobným právnym úkonom (dar, kúpa) medzi blízkymi osobami počas ich života.

Spôsob:
1./Rodičia prevedú (ideálne je kúpna zmluva za korunu) ich vlastníctvo, v tomto prípade segregovaný byt s príslušenstvom na svojho syna (na teba). V prípade kúpy bytu sa automaticky stáva tvoja zákonitá manželka bezpodielovou spoluvlastníčkou 1/1-ny z celku na byte. (Obaja sa stávate majiteľmi 50%/50% z celku nehnuteľnosti).

Iná zmluva - dar blízkej osobe. V prípade daru sa staneš výhradným vlastníkom bytu iba ty, osoba obdarovaná (manželka bude vylúčená). Pozor ale na literu zákona v prípade domáhania sa daru späť stranou darcu!

2./Rodičia prevedú počas života darom (alebo predajom za korunu) svoj veškerý hnuteľný a nehnuteľný majetok 1/1-na z celku na tvojho brata s právom dožitia a užívania priestorov v nehnuteľnosti. Takýto úkon je nutné vykonať formou notárskej zápisnice RI XX/XXX. Ty budeš v prípade smrti oboch rodičov odstavený (utrieš hubu).

Jak jsem pochopil, situace je následující.
Rodiče vlastní dům, rodiče vlastní byt. Ty máš ještě bratra.
Byt je aktuálně v pronájmu třetí osobě, ty na řešení s hypotékou nemáš.

Pominu, že řešení s hypotékou je naprostá hovadina, kterou nemohl vymyslet normální mozek. Jakože rodiče si usmysleli, že aby se dědictví spravedlivě rozdělilo, je třeba zaplatit nemalé finanční prostředky bance... Navíc proč bys měl dát bratrovi 80% hypotéky, když byt by se měl dělit mezi vás napůl ? Logicky mi vyplývá, že jen 50%... Pak je ovšem nesmysl brát si hypotéku na celou cenu bytu, ale stačilo by vzít si hypotéku na daný byt jen na bratrův podíl (tu by si snad nemusel splácet 30 let, tedy za předpokladu, že to není nějaký luxusní obrovský byt)...Banka ti ovšem nedá hypotéku na něco, čeho nebudeš vlastníkem. Zjednodušeně řečeno ten byt "kupuje" banka a ty ho poté vyplácíš. Tedy polovina bytu bude při tomto řešení automaticky patřit tvé manželce.

Jako rozumné řešení by mi přišlo následující.
Na bytě je aktuálně stanovené nějaké nájemné. Ty by ses do toho bytu normálně nastěhoval jako "nájemník" svých rodičů. Polovinu z nájemného by si platil bratrovi a polovinu sám sobě. (vycházím z toho, že ten byt rodiče chtějí dát svým potomkům a není tedy třeba jim z vaší strany nic platit).

Tvůj bratr by pak to "nájemné" od tebe používal při splácení hypotéky nějakého bytu, který si on bude muset zakoupit (předpokládám, že nechce žít v bytě s rodiči do 60ti a čekat až ten dům sdědí...) popř. na placení nájmu. Až by si měl našetřeno dostatek na vyplacení bratrova podílu z bytu, tak bys mu ty peníze dal a v tu chvíli by rodiče byt přepsali na tebe...

Toto řešení by mi přišlo nejrozumnější i s ohledem na "zadní vrátka", kdy manželství nemusí vyjít (ano vím, že vám se to určitě nestane, ale proč bojovat se zavázanýma očima, když není důvod) a začít okamžitě s převody nemovistostí mi nepřijde zrovna rozumné.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru