Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem povinné ručení

Povinné ručení na další období mám zaplatit 14.12. Chci auto prodat. Musím ještě zaplatit celou další splátku PR, když se mi auto podaří prodat třeba až 15, nebo 16.12?
A pojištění můžu ukončit v den, kdy auto odhlásím, nebo až si ho nový majitel přihlásí? Dík.

Píšu na základě osobní zkušenosti. Kupoval jsem ojetinu v AAA. Dají vám takový manuálek co máte udělat do 30ti dnů. Mimo jiná doporučení je tam i nutnost založit si povinné ručení. Auto jsem koupil 14.5.2014 a pojištění si sjednal na začátku června v domění,že původní povinné bude platit těch 30dní. Ouha. nedávno mi přišel dopis z kanceláře pojistitelů,že mám zaplatit doplatek + pokutu za období kdy auto nebylo pojištěné. Od 28.5.do 5.6. bylo nepojištěné.Takže ta doba nebyla 30dní,ale 14 co AAA mělo původní pojistku. Samozřejmě vám to neřeknou že v tomto nemáte váhat. Takže pokud auto neprodáte 14.12 a nebudete mít zaplaceno,budete mít potíže s tou vykutálenou KP.

Pedros a Wikane,
Vlastník vozidla nesmí provozovat vozidlo bez pojištění, ani jeden den. Takže buď Vám prodejce (kterýkoliv) umožní dojet na jeho PLATNOU zelenou kartu, nebo nesmíte odjet. V žádném případě Vás nemůže nutit AAA abyste uzavřel pojištění u nich, popřípadě Vám nedovolit jízdu. To může zakázat jedině policie.

Spíše se domnívám, že Vám nedali malý techničák a sdělili Vám, že 30 dní můžete jezdit na kupní smlouvu. Ale to se taky nesmí.
Nebo s jakými doklady jste odjeli z autobazaru?

Zakázat to sice může jedině Policie, ale když bez povinného ručení ani neuzavřou kupní smlouvu, tak jaksi není čím odjet.
Normálně jsem po telefonu uzavřel smlouvu s mou vybranou pojišťovnou, vytiskli mi zelenou kartu a hotovo. Pak jsem si jenom musel zařídit převod bonusu na novou smlouvu, ale to se nemusí udělat hned.

Fujda,
pokud se Vám podaří prodat a odhlásit vozidlo 15.12. neplaťte pojistku. Pokud ale nevíte, kdy vozidlo prodáte a převedete, uhraďte pojištění. Zbytek Vám pojištovna vrátí. Vyhnete se problémům s čkp.

Pojištění můžete ukončit hned po prodeji, klidně 5 minut po prodeji.
Zdali si ho přihlásí nový majitel je jen jeho věc.

Já jen doplním Milana. Nedávno jsem prodával auto, rušil jsem pojistku hned po přepisu než jsem odeslal velký techničák novému majiteli a bylo mi na pobočce Alianz sděleno, že není problém zrušit pojistnou smlouvu až tři měsíce zpětně. Brali datum odhlášení. Uvedu konkrétní případ. Auto prodám 1.ledna, ale rušit smlouvu půjdu třeba až 1. března a stejně dostanu zpět peníze i za ty dva měsíce. Aspoň tak mi to bylo řečeno. Samozřejmě jsem dostal peníze zpět za nevyčerpané období.

Zdoter, Vášemu příkladu o zrušení pojistného zpětně nevěřím, ale to není vůbec důležité.

... Brali datum odhlášení... a kdy jste prodal vozidlo?
Kolik dní předtím?
Proč jste nezrušil pojištění hned po prodeji? Proč Vám tedy zrušili pojistku až po přepisu, nikoliv dnem změny majitele

Zánik pojištění odpovědnosti

§ 12

(1) Pojištění odpovědnosti podle tohoto zákona zaniká

a) dnem, kdy pojistník, jeho dědic, právní nástupce nebo vlastník
vozidla, je-li osobou odlišnou od pojistníka, oznámil pojistiteli změnu
vlastníka tuzemského vozidla,

samozřejmě i
g) dohodou,

viz zákon 168/1999