Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nájemní smlouva

Dobrý večer,
přidám sem ještě jeden dotaz, který nás trápí.
S přítelkyní máme menší rozpor o tom, která skutečnost platí. Popíšu vám naší situaci.
Přítelkyně bydlela sama v bytě. Měla platnou nájemní smlouvu, kde byl dodatek o tom, že zaplatila jako jistinu 2 nájmy dopředu. Já se k ní přistěhoval a majitelka mi napsala na moje jméno novou nájemní smlouvu, kde je jistina nulová, protože jsem nic dopředu neplatil. Přítelkyně je v té mojí smlouvě připsaná jen jako další uživatel bytu.
A teď naše otázka o kterou se hádáme. Která nájemní smlouva je platná. Zda ta původní nebo moje anebo obě? A jestliže bude platit jen moje smlouva, tak kde jsou potom ty peníze které ona platila dopředu?
Ještě dodatek: v bodě 2 smlouvy je věta, že pronajímatel přenechává smlouvou byt nájemcům do společného nájmu.

Předem děkuji za objasnění. Tak jsme se do toho zamotali, že teď nevíme co je co... :/

Technicky vzato, pokud jde opravdu o nájemní smlouvu, je ta vaše neplatná. Aby mohl majitel pronajmout stejný prostor jinému nájemci, musí se vypořádat s původním. T.j. stávající smlouvu vypovědět a vrátit jistinu. Pokud tam neučinil, je původní smlouva stále platná.
Osobně se domnívám, že tak majitelka učinila z neznalosti, aby nebyly problémy s přihlášením trvalého pobytu.

A potřebujete to řešit ? Pokud jsem pochopil, šlo víceméně o diskuzi mezi vámi a partnerkou. Vy sám žádnou smlouvu nepotřebujete. Smlouvu má vaše přítelkyně a ta má právo si vzít podnájemníka. Pokud v bytě žije spolu s vámi, pak i bez souhlasu pronajímatele.
To je stav platný po 1.1.2014.

Nechápu proč Vy jste podepisoval nějakou nájemní smlouvu, vždyt už ji má přítelkyně podepsanou. Přítelkyně měla pouze majitelce nahlásit, že v bytě s ní bude bydlet další osoba. Nevím jestli si může majitelka určit v nájemní smlouvě kolik lidí může byt užívat (já osobně pronajímám garsonku a ve smlouvě mám uvedený že s nájemníkem max 1 osoba a vše mi musí hlásit). Vaše smlouva by měla nést název něco jako vyrozumnění majitelky o dalším členu domácnosti něž-li nájemní smlouva. A samozřejmně pokud není řádně ukončena smlouva předešlá tak stále platí a o tu jistinu by jste přijít neměli.