Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vymazání obsahu webové stránky

Dobrý den, rád bych se zeptal, jestli v teoretické situaci, kdy by mi jeden 'kamarád' podnikatel slíbil podíl za vytvoření pár návrhů na pc a webových stránek a potom se mě pokusil podvést a já mu smazal obsah stránek, na které mám stále přístup, abych to z něj dostal, zdali bych se dopustil postihnutelného zločinu. Situace je samozřejmě čistě teoretická. Děkuji za odpoveď

Teoreticky to samozřejmě postihnutelné je viz Trestní zákoník § 230.

(2) Kdo získá přístup k počítačovému systému nebo k nosiči informací a
b) data uložená v počítačovém systému nebo na nosiči informací neoprávněně vymaže nebo jinak zničí, poškodí, změní, potlačí, sníží jejich kvalitu nebo je učiní neupotřebitelnými,
bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta, zákazem činnosti nebo propadnutím věci nebo jiné majetkové hodnoty.
(3) Odnětím svobody na šest měsíců až tři léta, zákazem činnosti nebo propadnutím věci nebo jiné majetkové hodnoty bude pachatel potrestán, spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 nebo 2
a) v úmyslu způsobit jinému škodu nebo jinou újmu nebo získat sobě nebo jinému neoprávněný prospěch, nebo
(4) Odnětím svobody na jeden rok až pět let nebo peněžitým trestem bude pachatel potrestán,
b) způsobí-li takovým činem značnou škodu,
e) způsobí-li takovým činem vážnou poruchu v činnosti právnické nebo fyzické osoby, která je podnikatelem.
(5) Odnětím svobody na tři léta až osm let bude pachatel potrestán,
a) způsobí-li činem uvedeným v odstavci 1 nebo 2 škodu velkého rozsahu, nebo

Záleží to na spoustě věcí.
Existuje nějaká smlouva o dílo, že jste toto pro něj vytvořil ? Existuje nějaký předávací protokol nebo něco takového ?

Obecně pokud jste řádně a se smlouvou pro někoho něco vytvořil a předal k užívání, tak i kdyby vám to dotyčný nezaplatil, nemůžete to jen tak smazat...
Ve smlouvě byste musel mít výslovně uvedeno např. to, že do doby zaplacení jste jediným vlastníkem a jako takový si můžete s dílem libovolně nakládat jakož i znemožnit jeho užívání.

Pokud se přihlásíte přes nějaký anonymizer z počítačové kavárny, stránky smažete a nikomu se tím nebudete chlubit, dokazoval by se vám ten skutek velmi špatně ...

• Tady jde spis o moralni zalezitost, jak o pravni.
• Pri takovych vecech se podepisuji smlouvy, coz znamena, ze jeden z vas nebo oba jste podepsaly smlouvy se zakaznikem nebo zakaznickou spolecnosti, kdo prevzal financni podil banka ty on?

Jestli jde o nakou stranku na cerno, tak muzes zamacknou slzu a na kamarada "PODNIKATELA" (coz dle mého nazoru toto nenapise dospely clovek) a bez takové osoby se spise obejit.

Navic, takové veci jsou tezko prokazatelné a u sepisovani protokolu policii nebo advokatem, jde spise o "slovo proti slovu", kde soudni rozhodnuti muze a bude az za nekolik let, kde zisk nepokryje ani soudni rizeni.