Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Práce jako hodinový manžel

Dobrý den,

Chtěl bych se zeptat.
Kdybych chtěl dělat, hodinového mažela musel bych mít živnostenský list?

Mohu pracovat i bez smlouvy a živnostenského listu? Popřípadě kolik si tak podle zakona mohu vydělat.(Ne na černo)

Příležitostná práce neznamená pouze, že jde o málo hodin, ale také, že to nebude systematické či opakované. Takže kdyby šlo o jednorázovou výpomoc jednomu člověku přes víkend, tak by to nejspíš mohlo být i těch 20 hodin. Pokud to ale bude 20 hodinových výpomocí různým lidem, tak už se určitě jedná o podnikání.

Dát práci na DPP může právnická i fyzická osoba, takže v podstatě kdokoliv. Ovšem taková osoba pak ve vztahu funguje jako zaměstnavatel a z toho vyplývají i povinnosti dané zákoníkem práce. Že by si někdo "zaměstnal" řemeslníka, aby ten nemusel mít živnostenský list, je v podstatě vyloučené.

Spíše by šlo poskytnutí možnosti přivýdělku ( u fyzické osoby) , minimlaní mzda a malo pracovních hodin a následně možnost pracovat u jiné (fyzické osoby).Nápln práce by nepotřebovala kvalifikaci ani. Zprostředkování práce spíše.