Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Sousedské vztahy- urážky sousedů

Dobrý den,
máme velmi zvláštní vztahy s našimi sousedy. My si jich vůbec nevšímáme, nekomunikujeme s nimi a oni nás celá léta urážejí a pomlouvají. Každý, kdo jde po cestě a oni jsou venku nebo na zahradě si vyslechne, že jsme nejhorší sousedi, hajzli, ..atd. Několikkrát jsem slyšela, že o mě řekli, že jsem blbec, debil, hajzl, líná svině ..(uvádím zde jen ty slušnější výrazy) Nejhorší je, že se takto o nás vyjadřují i před naší návštěvou, když my nejsme doma !! Už je to neúnosná situace.
Byla jsem se radit na úřadě a bylo mi řečeno, že si toho nemám všímat, že jde jen o řeči důchodců a Ti se přece namají o čem bavit a kdybych chtěla podat stížnost nebo trestní oznámení za pomluvu, tak se stejně nic nevyřeší, jen zhorším situaci.
Prosím poraďte.
Děkuji.
Sousedka

loading...

Moji sousedé jsou o mnoho let strarší a samozdrřejmě je vždy pozdravím, když se potkáme. Ale několik posledních let se před náma doslova schovávají. Je to těžké někomu vysvětlit, že vlastní sousedy vidíte cca 5x za rok. Nikdy mezi námi nedošlo ke konfliktu! Nikdy jsme se nepohádali! Nemají žádné důvody k takovému chování.
Bohužel čím my jsme slušnější, tím je to po těch letech jen horší.

Pokud tě někdo uráží jedná se o přestupek proti občanskému soužití podle § 49 zákona o přestupcích.

§ 49 Přestupky proti občanskému soužití
(1) Přestupku se dopustí ten, kdo
a) jinému ublíží na cti tím, že ho urazí nebo vydá v posměch,
b) jinému z nedbalosti ublíží na zdraví,
c) úmyslně naruší občanské soužití vyhrožováním újmou na zdraví, drobným ublížením na zdraví, nepravdivým obviněním z přestupku, schválnostmi nebo jiným hrubým jednáním,
d) omezuje nebo znemožňuje příslušníku národnostní menšiny výkon práv příslušníků národnostních menšin,
e) působí jinému újmu pro jeho příslušnost k národnostní menšině nebo pro jeho etnický původ, pro jeho rasu, barvu pleti, pohlaví, sexuální orientaci, jazyk, víru nebo náboženství, pro jeho politické nebo jiné smýšlení, členství nebo činnost v politických stranách nebo politických hnutích, odborových organizacích nebo jiných sdruženích, pro jeho sociální původ, majetek, rod, zdravotní stav anebo pro jeho stav manželský nebo rodinný.
(2) Za přestupek podle odstavce 1 písm. a) lze uložit pokutu do 5 000 Kč a za přestupek podle odstavce 1 písm. b) až e) pokutu do 20 000 Kč a za přestupek podle odstavce 1 písm. c) lze spolu s pokutou uložit zákaz pobytu.

Takže zavolat městskou policii pokud tě někdo uráží, ti to sepíší a postoupí k přestupkové komisi k projednání. Samozřejmě ale záleží na tobě jestli to chceš takovým způsobem řešit.

Děkuji za komentáře.
Problém je, že vše se děje za našimi zády. Nikdy nenadávali přímo nám. Mezi námi a sousedy nikdy nedošlo k žádnému konfliktu ani hádce. Nebyli jsme přátelé, ale chovali jsme se vždy slušně. Taky proto jsme na začátku nevěřili, že k urážkám dochází. Až jsme byli před 10 ! lety pomluv a urážek svědky. Byli jsme na zahradě a naši sousedé "vysvětlovali" našim přátelům ať se s náma nebavi, že jsme blbci, debili .... Když jsme žádali vysvětlení , odešli domů a tak to teď vypadá pokaždé, když se potkáme, vše popřou a doslova utečou před náma, nemáme možnost komunikace.
Už je vyčerpávající se pořád za naše sousedy omlouvat a vysvětlovat jejich pomluvy.

pokud v tom jen verbální napadání nic moc se s tim nedá dělat, jen pěstovat další žabomyší války.Nabízí se je nějak vyprovokovat,ale mohlo by se to nemile obrátit.Suosedy si člověk vybírá většinou sám-poslední dobou je to ale naopak.

Vyvěste na viditelné místo svého domu (dveře, vstupní branu, apod.) nějakou vysvětlující cedulku ve smyslu:

"Pokud se vám stane, že narazíte na slaboduché jedince, kteří náš budou za našimi zády pomlouvat, nevšímejte si jich a politujte je. Na nic lepšího se nevzmohou."