Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Dvouměsíční výpovědní lhůta

Zdravim, mám dotaz, můj bratr chce dát v práci výpověď, jelikož dostal lepší nabídku(o 5000 větší plat). Potřebuje však prvního nastoupit a z momentálního zaměstnání ho nechtějí uvolnit - pouze s dvouměsíční výpovědní lhůtou a přitom nemá věčně co dělat... Dá se ta výpovědní lhůta nějakým způsobem "obejít"? Díky za odpovědi.

Možností je několik. Nejlepší je samozřejmě dohoda se zaměstnavatelem. Věřím, že se toho dá dosáhnout.

Existují i jiné možnosti, které zaměstnanci "požívají"; bez znalostí konkrétních reálií se nedají navrhovat. Takže jen teoreticky:
- Začít marodit a oznámit zaměstnavateli, že do práce už stejně nenastoupí. Třeba pak přistoupí na dohodu, aby nemusel zbytečně platit prvních 14 dní v práci.
- Nechat se vyhodit na hodinu. Zažil jsem: zaměstnancem zmanipulovaný zaměstnavatel se nechal vytočit a zájemce o odchod z práce vyhodil na hodinu.
- Áčka. V malé firmě, u živnostníka určitě jednodušší než někde v koncernu.
Druhá a třetí možnost může být pro zaměstnance značně riskantní.

Zaměstnanec také může okamžitě zrušit prac. poměr, pokud nedostal výplatu nebo její část 15 dní po řádném termínu výplaty.

Poopravím poslední odstavec:

Výplatní termín určuje zaměstnavatel, který jej může
v případě potřeby i měnit.

Okamžité zrušení pracovního poměru je možné v případě,
že zaměstnavatel nevyplatil mzdu (nebo její část)
v zákonné lhůtě 15 dnů po období splatnosti mzdy.

Např. v případě dlužné mzdy za duben lze pracovní poměr z tohoto důvodu
zrušit nejdříve 16. června (obdobím splatnosti je celý květen).