Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Uvolnění z práce na péči o dítě

Potřeboval bych radu.Syn má rodinu-malou dceru 1 a 3/4 roku,se kterou je snacha doma na mateřské dovolené.Teď je ale hrozí,že bude dlouhodobě v nemocnici s rizikovým těhotenstvím,možná až do porodu za 3 měsíce.Syn si tedy vzal volno na hlídání dcery,ale to snad má nárok jen asi 10 dní.Co může dělat pak?Dovolená mu nestačí a neplacené volno mu asi nedají,ono se u nich v práci dost propouští.Tak aby hned nepřišel o práci.Nemůže třeba dočasně převzít mateřskou dovolenou za svoji přítelkyni,když ta se teď o dcerku nemůže starat?Sice na pár dní pomůžeme s hlídáním my i druhá babička,ale chodíme do práce a bydlíme dost daleko,tak to asi dlouho nepůjde.Ještě doplním,že spolu žijí ve společné domácnosti několik let,ale oddáni nejsou.Ptám se na to já,on syn na internet moc není a jinde si toho sám taky asi moc nezjistí.Díky za nějaké nápady a rady.

Asi nejjednodušší by bylo ošetřování člena rodiny (OČR) z důvodu, že osoba, která o dítě
jinak pečuje, onemocněla (potvrdí ošetřující lékař matky dítěte). Podpůrčí doba pro výplatu
ošetřovného činí 9 kalendářních dnů, ale syn může pečovat o dceru tak dlouho, jak dlouho
bude potřeba trvat.

Po skončení výplaty ošetřovného jde vlastně o neplacené volno, které zaměstnavatel musí
poskytnout a omluvit. V této době by však syn nebyl chráněn před výpovědí.
____

Mateřská dovolená trvala jen prvních 28 týdnů, nyní jde o dovolenou rodičovskou.

Mateřská (MD) a rodičovská (RD) dovolená = volno, které na péči o dítě poskytuje zaměstnaným matkám/rodičům zaměstnavatel. (MD/RD nelze "za někoho převzít".)

Syn může zaměstnavatele požádat o poskytnutí RD. Žádosti o RD je zaměstnavatel povinen
vyhovět až do tří let věku dítěte. RD (volno od zaměstnavatele) mohou čerpat oba rodiče souběžně.

Toto řešení by pro syna mělo výhodu v tom, že mu zaměstnavatel v době čerpání RD
(na rozdíl od neplaceného volna) nemůže dát výpověď z některých výpovědních důvodů
(např. pro nadbytečnost).

Zaměstnavatel by byl po skončení RD povinen syna zaměstnat a nabídnout mu práci odpovídající
pracovní smlouvě (nemusí jít o původní pozici). Pokud by pro něj zaměstnavatel po skončení RD
takovou práci neměl, mohl by mu dát výpověď.
(Často se to řeší výpovědí pro nadbytečnost – s odstupným).
____

K finanční otázce:

Jestli matka nenastoupila do zaměstnání, nemá nárok na nemocenské.
Rodičovský příspěvek (RP) náleží v rodině jenom jednou a je jedno,
jestli jej pobírá matka nebo otec dítěte.

Stát hradí zdravotní pojištění za rodiče pečujícího celodenně o jedno
dítě do 7 let věku nebo o více dětí do 15 let věku.
(Vždy jen za jednoho z obou rodičů, většinou se to týká toho rodiče, který pobírá RP.)

Podle mne je ale zbytečné RP na syna převádět (zbytečné lítání po úřadech),
protože zdravotní pojištění stejně budou muset za jednoho z rodičů platit.

Navrhla bych situaci po skončení ošetřovného řešit nástupem na RD,
přihlásit se u zdravotní pojišťovny jako osoba bez zdanitelných příjmů (OBZP)
a hradit zdravotní pojištění (1.242 Kč měsíčně).

Matka by nadále byla rodičem pečujícím celodenně o dítě a pobírajícím RP.
Pokud by se její zdravotní stav později zlepšil tak, že by se o dceru mohla
dále starat ona, nebylo by nutné znovu "lítat po úřadech".
__

Nevím, jaké má syn povolání — nebylo by možné pokusit se
dohodnout se zaměstnavatelem na dočasné práci z domova?
____

Doufám, že je to srozumitelné, kdyby ne, klidně se ptejte dál.

Děkuji Vám mnohokrát za perfektní a podrobnou odpověď,líp bych to asi nikde nezjistil.Protože je zatím snacha v nemocnici na pozorování a syn má ještě tento týden placené ošetřování,tak asi počkáme,zda ji pustí domů nebo ne.Pak by si asi syn mohl ještě to ošetřování snad o pár dní prodloužit jako neplacené a případně zažádat o tu RD dle Vaší rady.Pracuje v kovodílně,takže pracovat z domova nemůže.Takže v nutném případě by takto zůstal doma a výpověď by nedostal.
Ještě dotaz-za ty dny neplaceného volna by si asi doplatil zdravotní i sociální pojištění,než se přihlásí jako OBZP a bude pak platit jen zdravotní?A ze sociálního se musí odhlásit sám nebo to udělá jeho zaměstnavatel?

Ten trik jsi sám vymyslel?

V témže případě ošetřování (péče) náleží ošetřovné jen jednou a jen jednomu z oprávněných nebo postupně dvěma oprávněným, jestliže se v témže případě ošetřování (péče) vystřídají. Vystřídání je možné jen jednou.

Tak to fakt nechapu, asi jsi mel nehorazne stesti s tim proplacenim . Ja před 2 lety resil podobny problém s dcerou po autonehode. Mela po operaci 3 mesice sadru od trisel az po palec na noze, byly ji 4 roky . Klasicky osetrovani jsem si na ni vzal jen jednou a to tech 9 dni, navíc nemas ze zákona nárok, myslim tim na vice placenych dni. Muzes bejt doma a starat se , ale je to zadara. Takze jsme to s manželkou , která smenuje pytlikovali z dovolenych a sem tam nejaka babicka. Je to strasny, bylo jsem pekne nasranej, ze na takovy věci nikdo vůbec nepamatuje. myslim tim jak zabezpecit alespoň castecne financne osetrujiciho clena rodiny.

Jedina moznost pry byla napsat jinou osetrujici diagnozu a na ni si opet vzit 9 dni osetrovak, tot vse .

Tohle by mu asi dlouho v práci neprošlo.Nakonec to dopadlo dobře,mladou zatím prý pustí z nemocnice domů,tak snad to vydrží a nebude se vše za pár dní opakovat.
Jinak bychom to asi řešili tak,že by syn šel za zaměstnavatelem se domluvit na nějakém tom neplaceném volnu dohodou a kdyby se mu to nelíbilo,tak by mu hned strčil do ruky papír s oznámením nástupu na RD.Pak už by ho nemohli nějak dusit.
Díky všem za rady a názory.

Pár dnů jsem tu nebyla. I když to momentálně nepotřebujete, odpovím
na doplňující otázky, abyste měl pro případ potřeby vše pohromadě.

Změny by měl úřadům nahlásit zaměstnavatel.
Sociální pojištění se nedoplácí.

Zdravotní pojištění se doplací za dny neplaceného volna, o které
požádal zaměstnanec. V tomto případě by zaměstnavatel pravděpodobně
(nedělá to každý, ale někteří zaměstnavatelé poskytnutí neplaceného
volna tímto podmiňují) zaměstnanci strhnul i tu část, kterou jinak
hradí zaměstnavatel.
Nevím jestli by se doplácelo za dny OČR bez výplaty ošetřovného.

_____

Každé řešení má nějaký háček.

OČR je omezeno podpůrčí dobou ošetřovného (po 9 dnech zdarma).
Střídání diagnóz a pobírání ošetřovného na jinou osobu
je podvod a určitě bych nic podobného nezkoušela.

U rodičovské dovolené by bylo obtížné odhadnout,
na jakou dobu o ni požádat. Pokud by v žádosti nebyla doba
uvedena, počítal by zaměstnavatel s délkou do 3 let věku dítěte
a nemusel by umožnit dřívější návrat do zaměstnání…

Jsem ráda, že to dobře dopadlo.