Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Družstevní podíl- dědictví

Dobrý den, nevíte někdo jak je to s děděním družstevního bytu?
Zemřel otec, který s matkou bydlí v bytě DV. Otec má z prvního manžesltví syna, má na byt nějaký nárok?
Byt získali rodiče v průběhu manželství a matka tam stále bydlí.
Má někdo zkušenost, jak se postupuje v takových případech? Děkuji

podiel v družstevnom byte dedia v prvom rade členovia družstva,to boli mama a otec,keď ho nadobudli spolu,takže otcov podiel dedí v prvom rade mama a po rodičoch Vy,nevlastný brat by mal nárok na pomernú časť jedine pokial by sa jednalo o byt v osobnom vlastníctve,nie družstevný byt,ktorý je de facto majetkom bytového družstva a jeho členov....

pokial je to družstevný byt,tak si v podstate môže trhnúť nohou,družstevný byť je majetkom bytového družstva a jeho členov,to je ten výrazný rozdiel oproti bytom v osobnom vlastníctve,o prevode/ odpredaji družstevného podielu rozhoduje bytové družstvo a jeho členovia,nárok na otcov členský podiel si môže robiť člen konkrétneho bytového družstva a to je Vaša mama,váš nevlastný brat nieje členom vášho konkrétneho bytového družstva,takže nemá nárok na podiel z majetku bytového družstva,nárok na to by si mohol uplatniť jedine v prípade,že byt by bol v osobnom vlastníctve Vašich rodičov,bytové družstvo nemá žiadne povinnosti a záväzky voči Vášmu nevlastnému bratovi,takisto on si nemôže nárokovať na majetok bytového družstva,nevlastný brat si môže uplatniť nárok na podiel z toho,čo bolo v osobnom vlastníctve otca,napr. auto,chata,zbierka známok a podobne......tam by si mohol nárokovať,že vyplaťte mi moju časť z hodnoty auta a auto si nechajte a podobne, o tom už rozhodne dedičské konanie a ten,kto ho povedie...

No nevím.

http://www.bezplatnapravniporadna.cz/online-zdarma /ruzne/zneni-vynatky-definice/8250-dedeni-druzstev niho-bytu-clenskeho-podilu-v-bytovem-druzstvu.html
(minulý Občanský zákoník!, nemám čas hledat aktuální příklad)

Pokud bylo právo na družstevní byt nabyto za trvání manželství (t.j. nabyl-li některý z manželů nebo oba současně právo na družstevní byt po uzavření manželství) a manželé se tudíž stali společnými členy družstva a společnými nájemci družstevního bytu, zůstává po smrti manžela členem družstva výhradně druhý z manželů, tzn. že pouze na něho přejde členský podíl v družstvu se souvisejícím oprávněním k nájmu družstevního bytu.
To však neznamená, že by tímto způsobem došlo ke zkrácení práv ostatních dědiců, neboť soud je v dědickém řízení povinen k této skutečnosti přihlédnout (součástí dědictví se tak stane dluh pozůstalého manžela ve výši poloviny hodnoty členského podílu v družstvu a pozůstalý manžel tak bude nejčastěji povinen ostatní dědice do výše tohoto dluhu tzv. vyplatit).

Nejsem právník

Podle mě je to jedno, děti se sice nestanou členy družstva a nájemci bytu, ale mají nárok jako neopomenutelní dědici na vypořádání..

http://www.portalobydleni.cz/zpravy/582-lednovy-se rial-prechod-druzstevniho-podilu-v-bytovem-druzstv u/

Dědění a společné jmění manželů

Jde-li o družstevní podíl, který byl ve společném jmění manželů, tj. manželé byli společnými členy bytového družstva, přechází družstevní podíl na pozůstalého manžela a k tomu se přihlédne při vypořádání dědictví. Ostatním případným dědicům nevzniká žádný nárok vztahující se k právu nájmu družstevního bytu nebo k právu na uzavření smlouvy o nájmu družstevního bytu. Současně však se toto právní nástupnictví pozůstalého manžela, vzhledem k ostatním dědicům, zohlední při vypořádání dědictví. Kromě toho, že dojde k zániku práva společného členství a společného nájmu a jediným členem a nájemcem se stane pozůstalý manžel, vyjádřil již dříve Nejvyšší soud, že nelze při vypořádání dědiců vycházet ze zůstatkové hodnoty členského podílu, ale ani z hodnoty vypořádacího podílu, protože jde o majetková práva, jejichž cena se pro účely dědického řízení stanoví cenou obvyklou (tj. tržní), kterou by bylo možno za převod těchto členských práv a povinností v rozhodné době a místě dosáhnout. Tato situace trvá dosud, a proto může docházet k tomu, že pozůstalý manžel platí v pozůstalostním řízení nejen notářské poplatky odvozené od tržní ceny bytu na realitním trhu, ale případně se musí vypořádat s ostatními dědici poměrně z tržní ceny. To často způsobuje zejména u starších osob těžko řešitelné problémy.

Takže jsem se radoval předčasně.
Nicméně, má na určování ceny vliv nesplacená anuita?
...obvyklou (tj. tržní), kterou by bylo možno za převod těchto členských práv a povinností v rozhodné době a místě dosáhnout
Já z toho chápu, že ano.
A ještě jak se případně rozděluje dědictví?
Pokud má byt hodnotu řekněme 800000, zamená to že matka by měla nárok na polovinu a druhá polovina by se rozdělila mezi mě a nevlastního bratra? Takže by mu musela vyplatit 200000?
Nebo se celková hodnota vydělí počtem dědiců?
Každopádně mi přijde divné, že jsem rodičům přenechal byt, oni tam cca 10 měsíců bydlí pak otec zemře a někdo další má dostat peníze...

Nesplacená anuita by se do ceny promítnout měla.

Do dědictví přjde jen ta část, která by připadala otci.
Jste tři dědici – matka, Vy, a Váš nevlastní bratr.

Co je na tom divného? Nárok na dědictví po otci mají všechny jeho děti.
(Je jedno, jakým způsobem otec nabyl to, co půjde do dědictví.)

Přijde mi trochu nespravedlivé, že se snažím aby rodiče ušetřili na nájemném a po smrti otce si pravděpodobně bude muset matka vzít půjčku aby vyplatila někoho koho v životě neviděla.
Pochopil bych vyrovnání ve smyslu rozdělení movitého majetku a financí, ale tohle je opravdu na hlavu padlé.

.. maximálně co mají za možnost,je chtít převod čenských práv a povinností na družstevníka. Ale ani na to není právní nárok. O tomto vždy rozhoduje členská schůze. Proč se dříve nevyvíjela aktivita o převodu do soukromého vlastnictví.Dětičky si myslely,že jim spadne do klína byt,který prodají za dva melouny??

To není v množství příspěvků,ale v tom,že co není váš majetek,tak na to prostě nemáte nárok. Užívací právo není to samé jako vlastnické právo. Oslovte za malý obnos právníka příslušného bytového družstva a nevařte z vody různých ferdů mravenců.

Tak právník se vyjádřil tak, že matka bude muset dědice vyplatit.
Takže se udělá odhad tržní ceny bytu, polovina je automaticky matky a druhá se rozdělí mezi dědice,
Alespoň by v odhadu měla být zohledněna nesplacená anuita.

Tak nakonec to dopadlo tak, že by se máma měla vypořádat s oběma dědici. (Já a nevlastní bratr)
To že se jedná o družstevní byt, nikoho moc nezajímá hodnota bytu je určená a z toho se to počítá.
Nakonec jsme se oba dva vzdali dědictví a máma má klid.
Můžete označit jako vyřešené.

Ešte-že tak, lebo právnik je diletant a nemá pravdu. Nevlastný brat si nemôže uplatniť právny nárok na bezpodilový nehnuteľný majetok ktorým je byt s príslušenstvom po zosnulom otcovi. Zmluvu s družstvom a zomretým spísanú počas jeho života si nezverejnil, aby sa bolo čoho chytiť.

Jakpakto, že nemůže? Je potomkem v linii přímé, takže nárok má. Pokud chceš radit v právní problematice ČR, tak si laskavě nastuduj naše zákony, a nebo drž mlč, protože většinou slintáš bludy (i mně už dochází trpělivost některé tvoje příspěvky číst - jen vymýšlíš kktiny :-( ).

Jo,Nuda je slovenský Všeználek,který často i dobře poradí,jen kdyby si odpustil ty blbé kecy okolo o estébáckých a bolševických mafiích a taky odkazy na slovenské zákony pro české tazatele.Rozumí všemu,jen v teraporadně snad nebyl.Ne že by to neznal,asi jen nestíhá radit všude.:-)