Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem povinné ručení a viník dopravní nehody

Dobrý den,
vedeme tu takové debaty, kdo je vinen a bude platit, když způsobíš autonehodu-

vycházel jsem z (má teze):
povinné ručení kryje do sjednané částky zdraví a majetek všech účastníků dopravní nehody, krom majetku (auta) toho, kdo způsobil dopravní nehodu. Škoda jde na vrub pojišťovny.

při diskuzi vyplynulo:

1) pojišťovna vymáhá dlužnou částku po viníkovi dopravní situace bez ohledu na to, zda to byla nehoda, tj. stejně jako kdyby šlo o úmysl. Pokud chci pojišťovně uhradit tuto částku musím mít v povinném ručení připojištění, jinak to jde z mé kapsy.

2) povinné ručení nekreje situaci, když s autem způsobím škodu na stavbě (náraz autem do stavby) - "budovy nejsou účastníci dopravního provozu" - je nutné opět připojištění v rámci povinného ručení...

3) Lze do toho nějak zakomponovat pojistku "na blbost"?

Díky za vyjasnění, pokud je něco špatně. Ptáme se jen teoreticky.

Dobrý den,

ad 1/
vymáhat škodu po viníkovi nehody může pojišťovna jen v případech řízení pod vlivem alkoholu, drog, léku po kterých se nesmí řídit, úmyslném jednání, neoprávněné užití vozu, technická nezpůsobilost vozu (např. i v případě pneu s nedostatečnou výškou dezénu), řízení bez řidičského oprávnění, neohlášení škody apod.

ad 2/
povinné ručení se vztahuje i na škody způsobené na stavbách

ad 3/
- pojištění odpovědnosti v běžném občanském životě se na řízení motorových vozidel nevztahuje, vztahuje se ale např. na způsobenou škodu při jízdě na kole
- pojištění odpovědnosti zaměstnance může pokrýt škodu, kterou způsobíte zaměstnavateli při výkonu povolání, tj. škodu na samotném služebním vozidle, náhrada škody způsobená třetím stranám jde z povinného ručení zaměstnavatele

Porovnej24.cz