Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Phishing

Dobrý den,
rád bych vás poprosil o radu ohledně Phishingu, moje přítelkyně se bohužel stala jednou z obětí. Jasný byla to blbost,ale jde mi o peníze a proto vám popíši jak to probíhalo a jestli je ještě nějaká šance na vrácení peněz. V den kdy moje přítelkyně vyplnila svoje přihlašovací údaje přes odkaz, který jí přišel od její dobré známé (samozřejmě,že účet té známé byl hacknutý a na druhé straně nebyla ona, jedná se totiž o mou švagrovou) a následně zaslala kód z sms vešly na jejím účtu peníze do blokace (ty které chtěl podvodník ukrást) , takže když jsem to asi po 4 hodinách zjistil a podíval se na účet peníze ještě nebyli fyzicky pryč, byli pouze v blokacích. Urychleně jsem zavolal na linku banky a zablokoval účet, kartu a všechno co šlo aby peníze neodešli, sedli jsme do auta a jeli podat trestní oznámení na neznámého pachatele. To vše se odehrálo v pátek, v pondělí ráno jsme zajeli na pobočku banky, i s trestním oznámením a chtěli se nějakým způsobem ujistit, aby peníze neodešli a zjistit zda-li nejde provést nějaký storno příkaz na podvodnou transakci. Nicméně na pobočce jsme byli ujištěni, že částka je v blokacích a po zablokování účtu a karty peníze z účtu neodejdou, třikrát jsem se během rozhovoru v bance ptal, jestli peníze neodejdou a jestli máme pro to ještě něco víc udělat,byli jsme ujištěni, že jsme udělali maximum a o peníze nemusíme mít strach. Samozřejmě po týdnu co se nám účet odblokoval byli peníze pryč, takže jsem naštvaně sedl do auta a jel jsem do banky jim pěkně poděkovat. Po přijetí na banku a vysvětlení situace, že jsem tady byl před týdnem a byl jsem ujišťován, že peníze neodejdou, jsou peníze pryč, tentokrát nám bylo řečeno, že banka je proti tomuto pojištěná, že se sice stala asi chyba, ale že peníze dostaneme zpět, vyplnili jsme tedy formulář a jeli domů. Po dvou týdnech přišel dom dopis, že nemáme nárok na vrácení peněz, jelikož jsme poskytli podvodníkovi údaje potřebné k provedení transakce. Takže fajn, peníze jsou pryč, najezdil jsem se x kilometrů, volal x-krát na linku banky, abych ochránil peníze, byl jsem dvakrát na pobočce ujištěn, že peníze se nám vrátí (nemluvím o tom kolikrát mi to řekli i na lince) a nakonec mi pošlou dopis, kde mi vítězoslavně oznámí, že teda nakonec nic. Přitom jsem se bavil s kamarádkou z jiné banky a ta mi řekla, že to stornovat šlo dokud to bylo v blokacích a ne fyzicky pryč. Takže by mě zajímalo, jestli mám nějakou šanci, třeba podat stížnost , že banka nepostupovala tak jak mohla a podobně.
Děkuji vám za každou radu i nápad.

Předmět Autor Datum
jelikož jsme poskytli podvodníkovi údaje potřebné k provedení transakce Na tomhle vás banka utancuj…
Dale Cooper 31.10.2015 15:27
Dale Cooper
Byla to platba kartou, proto to bylo v blokacích a cílem byla nějaká předplacená karta vedená u Kome…
sobelus 31.10.2015 19:31
sobelus
No jo, to, že platba kartou, která již proběhla a je v blokacích stornovat nejde vím i já... A i kdy…
Dale Cooper 31.10.2015 19:49
Dale Cooper
Napiš ombudsmanovi ta banka ho má, vytištěný to ukaž řediteli. Ředitelé rádi vidí jak se na ně přípa…
TNT 01.11.2015 17:14
TNT
To je zaujimave, pretoze co viem v takychto pripadoch banky doteraz postupovali vzdy v prospech zaka…
fleg 01.11.2015 08:44
fleg
Právník to neuhraje. Budou tvrdit, že na infolince neměli všechny informace. A když se pak dozvěděli…
Wikan 01.11.2015 09:30
Wikan
Byl kvůli tomu 2x na pobočce. Pochybení na straně banky. Myslím že šance je dost velká.
icepower32 01.11.2015 23:35
icepower32
Jde o to, jestli jim taky pokaždé přesně řekl, jak to bylo. poslední
Wikan 02.11.2015 07:32
Wikan
https://www.google.cz/search?q=Ombudsmani+bank&ie= utf-8&oe=utf-8&gws_rd=cr&ei=8aI2VtfbHML0UOXVuOgI
Karel04 02.11.2015 00:43
Karel04

jelikož jsme poskytli podvodníkovi údaje potřebné k provedení transakce

Na tomhle vás banka utancuje a (nejspíš) nevrátí nic. Když se to vezme kolem a kolem, banka chybu neudělala... Neměli vám ale mazat med kolem úst, ale rovnou říci že máte smůlu.
Edit: Co to vlastně bylo za druh transakce? Převod na nějaký mikroplatební systém? Platba kartou? Že to šlo přes blokace... Běžné příkazy přes blokace nechodí.
Když už proběhne blokace, tak ta druhá strana už ty peníze "má", takhle by to za vás někdo (banka?) musel zaplatit. Nebo by to musela stornovat druhá strana. Nabízí se ale otázka, co v té bance dělá za dementy... Tipnu si - spořka?

Byla to platba kartou, proto to bylo v blokacích a cílem byla nějaká předplacená karta vedená u Komerční banky. Jde mi o princip jak říkáte, měli rovnou říct, že nic a ne mě tahat za nos. V pondělí jdu za ředitelem a všechno mu to vysvětlím, co u něho v bance dole sedí za experty. Jinak se jednalo o Eru.

No jo, to, že platba kartou, která již proběhla a je v blokacích stornovat nejde vím i já... A i kdyby se to stornovalo u příjemce platby, tak to v té blokaci zůstane viset týden a pak to z ní zmizí. Nakonec by to z toho účtu neodešlo.
Ve vašem případě nemělo naprosto význam cokoli blokovat.
Jenže - jestli přítelkyně fakt někam napsala číslo karty, platnost karty, ten CVV kód zezadu a ještě někam přepsala potvrzovací kódy? Neměl bych pro ni v současnosti mnoho přívětivých slov, ale tohle je vaše věc.
Počítejte však s tím, že peníze jsou v pytli. Snad nešlo o vysokou částku. A jestli to šlo na předplacenou kartu? Tak to je v řiti dvojnásob, tyto karty jsou anonymní.

Napiš ombudsmanovi ta banka ho má, vytištěný to ukaž řediteli. Ředitelé rádi vidí jak se na ně případně řídí další houna z ústředí. Jednotlivec tohle nevidí, co my víme, ta pobočka může být po krk víte kde. :-) Určitě to veďte víc z ostra, jestli někdo po vás bude chtít znovu popis situace, tak popsat a pořádně rozmáznout včetně uvedených konkrétních jmen zaměstnanců. Nečekejte vždy férové jednání, ti lidi na pobočkách jsou přetěžováni ústředím, mají plnit obchodní plány, výplaty nic moc, znalosti průměrné, jsou tam taky vohnouti, lidi na pobočkách se mění často jak špinavé prádlo, dál když neví tak volají kolegy nebo ústředí, takže jakýkoliv klient s průserem je zátěží se všemi důsledky,které pak následují. Dokážu si představit, že stížnost je podstoupena dál na ústředí, kde to je už odstřižené od reality, a tam se to řeší tak, aby banka finančně nekrvácela, jeden klient je jeden padlý klient, banku to nepoloží. :-) Běžně dnes zjišťuji, že se lidi pracující s klienty chovají "slibem nezarmoutíš", co není na papíru, nahrané, tak zítra prostě neplatí, není, nikdy jsem vás neviděl. :-) Obecně platí, že se veškeré jednání má nahrávat, určitě by pak byla další jednání jednodušší, protože se pak dotiční víc snaží záležitost urovnat nebo aktivně přispějí k zdářnému konci.

To je zaujimave, pretoze co viem v takychto pripadoch banky doteraz postupovali vzdy v prospech zakaznika. Slo im o dobre meno.ALe tipujem, ze mozn uz zmenili strategiu, phisingov sa nam tu kapanek premnozili, ak moja Tatrabanka ma teraz nuti pri kazdej platbe potvrdzovat pohyb citackou kvoli phisingu (vraj docasne).
Z pravneho hladiska ma banka pravdu, chyba je jednoznacne na vasej strane, na druhej strane by sikovny pravnik mohol vytlct vitazstvo z toho ako vas uviedli do omylu, ze peniaze su v bezpeci a nakoniec neboli. Dokonca si myslim, ze bude stacit aj priemerny;o).
Ono banky stale neradi vidia vlacit svoje meno kade tade, takze mozno by bolo dobre sa aj zmienit o aku banku slo. On si to Google rychlo zaindexuje a coskoro to moze vyskakovat dost vysoko vo vyhladavani.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru