Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Rekonstrukce domu - musíme zavřít obchod - kdo zaplatí ztráty?

Dobrý den,
v bytovém domě v přízemí máme obchod. Dům je družstevní, jsme v pronájmu.

Přišla na řadu rekonstrukce, fasáda, vnitřní stoupačky - tedy to zasáhlo i k nám do prodejny a jelikož se sekají zdi, museli jsme na 4dny zavřít. Je to stejné jako například když se v ulici pokládá nová silnice a klienti se nemají jak dostat do obchodu - kdo je zodpovědný za ztrátu?

Mám náklady za:
-ušlý zisk
-úklid (firma si po sobě neuklidí), resp.určitě nebude utírat všudypřítomný prach atp... my máme velké prostory - celý den úklidu ve 3 lidech.

Mohu to požadovat po firmě? Po družstvu kde jsem v nájmu?
řešil již někdo něco podobného?

Díky, hezký den!

Proč proboha z úřadů? Dům rekonstruuje družstvo, ne úřady.
A pochybuji, že při opravě ulic něco někomu stát zaplatí. Asi před osmi lety chtěl majitel pumpy na kdysi významné silnici I. třídy kompenzaci za to, že po otevření dálnice k nim nikdo nejezdí. Samozřejmě a po právu nepochodil...

kdo je zodpovědný za ztrátu?

Já bych řekl že nikdo.

úklid (firma si po sobě neuklidí), resp.určitě nebude utírat všudypřítomný prach atp... my máme velké prostory - celý den úklidu ve 3 lidech.

A tak s tímto bych na firmu nastoupil, udělají bordel, tak ať uklidí bordel.
Jako dosažitelný kompromis se mi jeví sleva na nájmu od družstva.

Ano, družstvo mi pronajímá komerční prostor v domě, jenže já tam musím pracovat abych na ten nájem vydělal a zaplatil a teď mi to není umožněno.
Aktuálně jsme z původních 4dnů na rovný týden včetně úklidu. Myslím že slevu z nájmu nárokovat mohu v každém případě.

Bohužel sem to nikterak neřešil, prostě to přišlo stylem "je třeba něco zrekonsturovat, připravte se na to".

zajímal by mne právě nějaký konkrétní příklad - typu zmiňovaná benzina a rekonstrukce silnice...

Mě by zajímalo, kde bereš ty tvoje "rady nad zlato", které tu často čtu... Samozřejmě že ani nejde pronajmout objekt/prostory tak, že nájemce si s nimi "dělá co chce". Ve smouvě musí být stanoveno, zda jde o bytové, či nebytové prostory, případně provozovnu, která musí splňovat určíté náležitosti.

Pokud nemáte tyto situace řešeny ve smlouvě, je to buď na domluvě nebo nechat rozhodnout soud. Myslím si, že slevu na nájemném dostanete od každého slušného pronajímatele, který je s Vámi spokojen. A třeba i víc než onen týden (já kdysi dostal dvojnásobek doby, kdy mi bylo znemožněno podnikat (6 dní), ale to je na domluvě. Pokud by to šlo k soudu, netroufám si 100% tvrdit a nevím, jestli i nějaký advokát ano, ale myslím si, že určitý nárok na ušlý zisk vzniká v případě, že Vám to bylo pronajato jako komerční prostor - provozovna, jelikož při rekonstrukci nemůžete využívat objekt, na kterém je závislý Váš příjem, pokud nebylo ve smlouvě stanoveno jinak...

Tak nárokovat si můžeš ledacos, záleží na nájemní smlouvě.

Každopádně normální by asi bylo, aby slevu na nájemném odpovídající týdnu dali, ovšem prostory v rekonstruované budově mají vyšší hodnotu než v nezrekonstruované, takže oni by zase na základě toho mohli zvednout nájem...

rekonstrukci stoupaček neberu jako výhodu. S tím, že máš nějak fungující komerční prostor, do kterýho ti přijdou ,na 3 místech rozsekaj zdi a vyměněj v nich trubky... výsledek jsou pro mě jen starosti, žádnej lepší komfort z toho nemám :)

Ano, družstvo pronajímá prostor. Ale družstvu je jedno, jestli tam bude herna piškvorek nebo krám s barvama a štětcema. Oni nenesou riziko podnikání, to nesete vy. A to riziko spočívá i v tom, že prostě bude pár dní zavřeno.
Stejně jako s tou pumpou, která s otevřením dálnice a změnou kategorie silnice (kdy z hlavního mezinárodního tahu je silnice II. třídy spojující pár vesnic) přišla o 80% klientely. Tohle prostě je riziko a to s nimi (ani s vámi) nenese nikdo jiný.
Sleva na nájmu za dny, kdy jste nemohli užívat prostory je IMHO maximum.

Nemůžu úplně souhlasit... V podstatě jde o případ, kdyby mu vedle postavili nový, super obchod se stejným sortimentem a nižšimi cenami, pak by taky žádný nárok nevznikal a toto je ono riziko podnikání. Viz Tvůj příklad s benzinkou.

Tady jde o něco jiného, oni mu pronajali komerční objekt, kde může provozovat své podnikání a pokud nemá ve smlouvě ošetřeno, že případné rekontrukce musí ztrpět (většinou se dávají ty, které nesnesou odkladu - do objektu zatéká, praskne voda atd.), tak evidentně onen objekt nemohl využívat k účelu, k nemuž mu byl pronajat a to navíc "vinou" pronajímatele... Tady by byl s tou benzinkou podobný případ, kdyby si pronajal objekt od města, kde hodlá provozovat benzinku a město by mu zrušilo silnici, která vede kolem (a na ni) oné benzinky, ale ne, že postaví poblíž dálnici...