Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení

Zákonníka práce § 141 ods. 2 pis. a

Text správy:
a) vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení
pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času.

Chcem sa informovať ako sa započítava spomínaných 7 dní. Tieto dni sú prepočítané na hodiny čiže pri 8 hodinovom pracovnom čase mám nárok na 56 hodín na tieto účely?

Uvediem príklad. Mám nárok na 7 dní/56 hodín. Idem k lekárovi na 1 hodinu.
Následne sa mi poníži počet dní na ktoré mám nárok na 6, alebo sa poníží počet hodín na ktoré mám nárok na 55?

tvz.paragraf sa počíta na počet "kusov",nie na jednotlivé hodiny,obvykle sa poskytuje ako tvz.celodenné ošetrenie a to 7x ročne za normálnych okolností iba vtedy,pokial ošetrenie je minimálne polovica obvyklého pracovného dňa,nie tak,že je to napr. spomínaných 7x8 hodín,t.j. nie že pôjdeš 56x po 1 hodine k doktorovi....1 hodinu u doktora obvykle nikto nerieši a paragraf Ti neposkytne,to sa obvykle kompenzuje z rozdielu skutočne odrobeného času za daný mesiac a stanoveného fondu pracovnej doby na daný mesiac...pokial Ti paragraf zamestnávatel poskytne aj na tú jednu hodinu,tak máš vyčerpaný jeden z tých siedmich ročne nárokovatelných bez ohladu na to,či si bol v ten jeden deň u lekára hodinu,4 hodiny alebo celých osem hodín,čo trvá obvyklá pracovná doba u Tvojho zamestnávatela,to už je záležitiosť vedúceho a mzdovej účtarne,či to ako paragraf schvália alebo nie....