Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Záruční doba je-li kupujícím právnická osoba

Dobrý den.
Před časem jsem koupil zrcadlovku od známého, který ji měl koupenou na jeho firmu (s.r.o.). Jim to bylo podle faktury koupeno 06/2014. Potřebuji na ni udělat seřízení AF a to nejlépe ještě v rámci záruční doby.

Potřeboval bych si ověřit jestli podle NOZ je i pro právnické osoby doba záruky 2 roky. Nejsem si tím jistý, ale snad by 2 roky být měla. Je to ale docela matoucí, kdy si poslední věta prvního odstavce protiřečí s předchozí. Koupil to na firmu, ale ne pro podnikání - tady nevím, jestli je to vůbec možné a jestli to je takto možné u reklamace uplatnit. Předmětem jeho podnikání není tvorba fotografií.

Kupující - spotřebitel - osoba, která při uzavírání a plnění smlouvy nejedná v rámci své podnikatelské činnosti. Je to fyzická či právnická osoba, která nakupuje výrobky nebo užívá služby za jiným účelem než pro podnikání s těmito výrobky nebo službami. Kupující, který není spotřebitel - podnikatel, který nakupuje výrobky či užívá služby v rámci své podnikatelské činnosti nebo v rámci samostatného výkonu svého povolání.

ust. § 2165 odst. 1 občanského zákoníku „Kupující je oprávněn uplatnit právo z vady, která se vyskytne u spotřebního zboží v době 24 měsíců od převzetí.“
Ustanovení § 2165 odst. 1 NOZ je vykládáno tak, že k založení odpovědnosti prodávajícího za vadu prodaného spotřebního zboží postačí, když se vada vyskytne v době 24 měsíců ode dne převzetí zboží, aniž by byl kupující povinen prokazovat, že vada existovala již při tomto převzetí.

Můžete mi to prosím někdo potvrdit nebo vyvrátit popřípadě blíže vysvětlit?

Díky.

Omlouvám se, že reaguji až teď, ale byl jsem mimo dosah Internetu.
Zkusím najednou odpovědět na všechny příspěvky.

To podle Trautenberka by se mi líbilo, ale nenašel jsem další info, že tomu tak skutečně je.

Ty citace jsou z různých zdrojů.
První odstavec je v prakticky stejném znění u obchodních podmínek skoro všech internetových obchodů. Druhý odstavec je citace z NOZ a k tomu dodatek odsud.

Na faktuře je IČ a jako zákazník je uveden název a adresa známého s.r.o. a není tam uvedeno nic k záruce.

Záruka se obchodním zákoníkem neřídí. ObchZ platil do konce roku 2013 a tam to skutečně rok byl. Od 1.1.2014 začala účinnost NOZ a tam je to se zárukou pro mne jako laika ve vztahu k právnické osobě poněkud zapeklité. Proto vznikl tento dotaz.

Ten článek na d-test jsem četl, ale i tam je uvedeno "je-li při uzavírání smlouvy zřejmá souvislost s jejich podnikáním" a to tady podle mne splněno není. Nevím ale, jak to prokázat nebo jak to vůbec uplatnit.

Možná jen honím vodu a ve výsledku bude reklamace přijata bez výhrad, ale rád bych věděl i případný argument proč by měla být přijata pokud tam na mě vyhrkne něco ve stylu "Tak to tedy panáčku ne, žádná záruka nebude.".