Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Strhávání platu za manko

Ahoj, chci se zeptat, jak je to se strháváním manka z výplaty. Jde o konkrétní situaci.. pracuji na dohodu o provedení práce ve skladu s automobilovými díly. Minulý týden se ztratily ze skladu 2 sudy motorového oleje. Zaměstnavatel v současné chvíli chce celou částku rozpočítat mezi všechny zaměstnance. Já, vzhledem k tomu, že mám sepsanou jen dohodu, tak nemám podepsanou žádnou hmotnou zodpovědnost. Kolegové bohužel hmotnou zdopovědnost sepsanou mají, ale o tom daném sudu oleje vůbec nic neví.

Ke své práci využíváme firemní auta a minulý týden, když jsem rozvážel zboží zákazníkům, jsem přijel na firmu a auto bylo zablácené. Šéf striktně řekl, že auto nechá umýt a já to následně zaplatím. Chci se zeptat, jak se proti tomuto bránit. Rozhodli jsme se, že dáme hromadně ke konci měsíce výpověd, ale to neřeší naše strhnuté peníze z platu. díky

Zajímavá situace…

V případě (kolektivní) dohody o odpovědnosti je zaměstnavatel
povinen zaměstnancům k dodržování dohody vytvořit podmínky.
Pokud při nástupu tazatele zaměstnavatel neprovedl inventuru
sám, měli si ji vyžádat zaměstnanci.

Pokud by zaměstnanci zaměstnavatele upozornili na nedostatky
(k hodnotám měl přístup i zaměstnanec bez uzavřené dohody)
a zaměstnavatel je neodstranil, mohli by od dohody o odstoupit…

Tady by podle mne nemuselo být příliš těžké prokázat,
že zaměstnanci s uzavřenou dohodou škodu (zčásti) nezavinili
(pak by ji nebyli povinni uhradit)…

O srážkách ze mzdy by podle mne musela být uzavřena dohoda.

Odkazy:

Povinnosti zaměstnance k náhradě škody (§ 250 a následující)

Srážky ze mzdy (§ 145 a následující)