Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Raiffeisen stavební spořitelna - Jak se bránit proti výpovědi?

Dobrý den,
Raiffeisen stavební spořitelna mi zaslala výpověď smlouvy stavebního spoření.
Prosím o radu, jak se v této situaci bránit?
Je v tomto případě uplatnitelný institut doručení pokud klient výpověď nepřevezme a ta se vrátí odesílateli?
Více informací přikládám v podobě přepisu průvodního dopisu.
Děkuji Vám za jakoukoli radu.

Výpověď smlouvy o stavebním spoření
V souladu s §2675 odst. 1 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, vypovídáme Vaši smlouvu č. XXXXXX uzavřenou dne XX.XX.XXXX.
V ustanovení § 2675 Občanského zákoníku je upravena výpověď jiného než platebního účtu, kterým je i účet stavebního spoření. Dle ustanovení § 3077 odst. 1 Občanského zákoníku se výše uvedená ustanovení uplatní i na smlouvy uzavřené přede dnem jeho účinnosti.
V souladu s tímto zákonem činí výpovědní doba jeden měsíc a začíná běžet od prvního dne měsíce následujícího po doručení výpovědi, tj. skončí 31.5.2016.
Uspořenou částku, získané úroky a připsanou státní podporu Vám vyplatíme způsobem, jaký si vyberete na přiloženém formuláři. V případě, že neobdržíme vyplněný formulář, zašleme Vám prostředky šekovou poukázkou na adresu trvalého pobytu evidovanou u Vaší smlouvy. Dovolujeme si Vás upozornit, že nezvednuté prostředky budou deponovány v Raiffeisen stavební spořitelně bezúročně.
Pokud máte zájem o dřívější výplatu, rádi Vám vyjdeme vstříc. Stačí na formuláři uvést požadované datum.
Podpis na přiloženém formuláři si, prosím nechte ověřit u oprávněných zástupců Raiffeisen stavební spořitelny nebo úředně, např. na místech Czech POINT.

Máte-li zájem, nabízíme Vám do 31.5.2016 novou smlouvu o stavebním spoření s cílovou částkou až do 150 000 Kč zcela zdarma. Získáte tak zajímavé zhodnocení úspor a další výhodné podmínky:
- spoření s garantovanou úrokovou sazbou 1,00% ročně po dobu česti let,
-slevu z úhrady za uzavření smlouvy až 1 500 Kč,
- možnost získat státní podporu až 2 000 Kč ročně.

Podrobné informace Vám rád podá finanční poradce XY, tel.: XXXXXXX, e-mail XXXXXXXXXX, nebo naši pracovníci na bezplatné informační lince 800 11 22 11.

Věříme, že tento krok přijmete s pochopením.

S pozdravem
Ing. Jan Jeníček, předseda představenstva
Mgr. Roman Hurych, místopředseda představenstva

Upozorňuji, že se blíží uplynutí úložní doby listovní zásilky na České poště (platí pro klienty, kteří dosud standardní doporučené psaní nepřevzali/nevyzvedli). Ne/vyzvednutí je na zodpovědnosti a zvážení každého klienta (pokud padne rozhodnutí zásilku nepřevzít, klient ví, co je obsahem dopisu, tudíž informačně o nic nepřichází). RSTS očekává navrácení druhého listu, ve kterém bude uvedeno číslo bankovního účtu na který zašlou finanční prostředky, případně klientem požadovaný termín výplaty (logicky předčasně v neprospěch klienta). Pokud klient tuto součinnost neposkytne, prostředky můžou být zaslány "složenkou" a to řádně zpoplatněně v neprospěch klienta (viz sazebník cen/poplatků).
Omyly a pochybení se České poště stávají jednou za tisíc let, přesto představa klientovy složenky na částku např. X-set tisíc Kč v sousedově schránce může silně znepokojující, povalující se na chodníku či ztracená Českou poštou rovněž. Kladu si otázku, čemu a komu budu případně vděčit za skutečnost, že X lidí bude vědět jakou částku mám naspořenou v RSTS?

Ověřte si ve vašich všeobecných obchodních podmínkách (VOP), zda a jak máte upravenou a smluvně ošetřenou problematiku doručování písemností! Nepřevzetí by mohlo být v rozporu s VOP, v lepším případě bude písemnost považována za doručenou (řeší NOZ), rozhodně se nebude jednat o právní přestupek/TČ.

POZOR! Ve svém vlastním zájmu se velmi pečlivě začtěte do smlouvy a hlavně do všeobecných obchodních podmínek stavebního spoření, které jsou platné ke smlouvě SS / žádosti o uzavření smlouvy o stavebním spoření.
Pokud podmínky nemůžete nalézt (ani v sekci dokumentů na dokumenty-a-sazebniky odkud nějak záhadně veškeré historické verze podmínek zmizely), neprodleně kontaktuje stavební spořitelnu, kterou požádejte o poskytnutí. Všeobecné obchodní podmínky jsou pro obě strany závazné ve 100% rozsahu a obě strany je musí respektovat!

Studujte, konzultujte, vytrvejte a hlavně nic nevzdávejte!

Pokud chce klient rozporovat vzniklou situaci a vznést odpor proti výpovědi smlouvy o stavebním spoření, měl by tak ve svém zájmu učinit výhradně i později prokazatelným způsobem za pomoci originálů písemností.

Česká pošta:
https://www.ceskaposta.cz/sluzby/psani/cr/doporuce ne-psani
Zásilka: Doporučené psaní standard
Dodejka: ANO

Zásilka je určena do vlastních rukou výhradně jen adresáta: NE
Zásilka je určena do vlastních rukou: NE

POZOR! Není garantována lhůta doručení! Dopis může cestovat světem dle vůle neomylného poštovního institutu.
Vůbec neváhejte připlatit si 15 Kč za dodejku (odesílateli bude předáno písemné potvrzení prokazující dodání zásilky příjemci).
Prozradím vám, čí autogram se vrátí společně s natisknutým razítkem jména a příjmení přebírající osoby - velmi pravděpodobně to bude žena, pracovnice podatelny, která v rámci výkonu své práce vždy rano vybírá P. O. BOX s poštou doručenou v předchozí den. https://www.ceskaposta.cz/sluzby/ostatni-sluzby/p- o-box-zamykatelna-postovni-prihradka
Vaše doporučené psaní s dodejkou i přes uvedení přesné adresy sídla společnosti dle obchodního rejstříku skončí v P. O. BOXu.
Pokud si budete chtít telefonicky pohlídat termín doručení/převzetí protistranou, můžete se doptat telefonicky na místně příslušné poště - tel.: 267 196 236.

Coal
Pošta Praha 3
Olšanská 38/9
130 00 Praha, Žižkov
Praha

tel.: 267 196 236

Nenechte se zlákat k e-mailové komunikaci, nebo přes Formulář pro záznam stížnosti / reklamace / podnětu - reklamacni-formular
Tuto možnost využijte až když se dostanete do vážné časové tísně. Nešetřete na nesprávném místě!
RSTS tímto navrhuji k doplnění - Předmět podání: Neplatnost výpovědi

Vše tedy výhradně písemně na papíře, s podpisem (razítkem - právnické osoby - dle OR). Případné důkazní břemeno bude na vaší straně.

Dobrý den pane Karle, prosím Vás jakožto administrátora o pochopení. Vím, že se to nemá a pravděpodobně ani nesmí. V případě RSTS se jedná se o velmi citlivou záležitost masivního rozsahu. Pokud se člověk rozhodne hájit svá práva, ostatních klientů rovněž, tak se v tomto případě pohybuje na velmi tenkém ledě. Proto je nutné minimalizovat jistá rizika všemi dostupnými prostředky. Více vysvětlím v budoucnu. Děkuji Vám za pochopení (snad alespoň dočasné).

Já tě chápu,
sám teď jednám s Raifkou, a je to nejhorší, co jsem kdy zažil, ačkoliv se jedná v podstatě o bezvýznamný úvěr v rámci celé investice, je z jejich strany úplně evidentní házení klacky pod nohy, lhaní...ehm "překrucování faktů" aby smlouva byla nejvýhodnější pro Raifku, ačkoliv jsem zcela jasně řekl, jak to chci, kdyby mi ty peníze nevyblokovali na tři měsíce při výpovědi, okamžitě bych stavebko zrušil (NIKDY už taky žádné nové nezaložím), vůbec si neumím představit, že jsem na nich závislý s celou investicí, to bych nemusel ani nic začínat, howk.

Většina klientů ze sedmé výpovědní vlny přibližně 28 000 výpovědí písemnost převzala. Předchozí šestá vlna byla v počtu přibližně 70 000 výpovědí. RSTS se tak zbavuje v řádu pár měsíců přibližně 98 000 smluv a klientů! Jedná se o masivní očistný proces, který se evidentně děje ve víře, že se naprostá většina klientů nebude bránit. Způsob provedení není vůbec originální, ale okopírovaný od jiné SS. Formulace výpovědi vůbec neobsahuje žádné vysvětlení! Omezuje se pouze na formální sdělení! Takto prosím jedná dceřiná společnost RSTS jejíž „matkou“ je „banka inspirovaná klienty“ - Raiffeisenbank. Je smutné, že i přes opakovaný pokus a obrovské počty smluv, nese internet minimum informací. Budiž alespoň tyto příspěvky světlem na konci tunelu, rovněž interní komunikace na pozadí mezi klienty, která se ukázala velmi dobrou volbou. Každý z uzavřené skupiny klientů si musí chránit svoji identitu a to samé očekává naše nejbližší okolí. Výše uvedené počty jednoznačně napovídají o jak citlivou záležitost se jedná. Hájit svá práva, pomáhat druhým, vyjadřovat se ve prospěch klientů a v neprospěch pojišťovny, to vše je jako pohybovat se na velmi tenkém ledě. Mezi zasaženými klienty jsou také zaměstnanci RSTS, pracovníci externí obchodní sítě, kteří jsou v nezáviděníhodné situaci. Byly zaznamenány opakované pokusy o spolupráci – slušně řečeno o infiltraci ze strany RSTS do uzavřené skupiny klientů, která tahne za jeden provaz, brání se a snaží se docílit zpochybnění této kritické záležitost. Pozitivem je, že se o záležitost začali zajímat novináři, kteří si dávají na čas.

Máte nastudovanou smlouvu a všeobecné obchodní podmínky?
Sepsali jste vaši argumentaci kterou rozporujete výpověď?

Nutné je na obou stranách respektovat návrh uzavření smlouvy o stavebním spoření. Dále se vzájemné vztahy řídí všeobecnými obchodními podmínkami, které jsou závazné pro obě strany.
Pokud nebude klientem uvedené RSTS akceptovat a respektovat, tak případný spor mezi klientem a RSTS náleží
do působnosti finančního arbitra, u kterého se klient může domáhat zahájení řízení a určení neplatnosti výpovědi smlouvy. Finanční arbitr má ve své kompetenci záležitost řešit od 1. února 2016. Nezávisle na jeho rozhodnutí je možné se domáhat svých práv soudní cestou.

POZOR!
Klient by si měl ve svém vlastním zájmu pohlídat pravidelnou četnost vkladů peněz na účet (závazek vůči SS), rovněž ostatní podmínky, k jejichž plnění se smluvně zavázal. U bonusových variant smluv může nedodržením podmínek dojít ke ztrátě bonusů i v řádech desítek tisíc Kč (viz návrh smlouvy + VOP).
Je-li smlouva ve výpovědní lhůtě, je stále aktivní a můžete na ní nadále spořit i během výpovědní lhůty.

ÚSPĚCH!
Již je známý a potvrzený postup, který vede k úspěšnému cíli. Někteří klienti tento týden obdrželi doporučené listovní zásilky se stažením výpovědi RSTS. Tím se potvrzuje protiprávnost jednání RSTS. Stále je časový prostor pro obhájení se a má smysl bojovat za každou smlouvu. Čas je v této nešťastné situaci největší nepřítel klienta. Nutné je vytrvat, bojovat a nenechat se znechutit opakovaným negováním ze strany RSTS. Peníze přeci až na prvním místě a teprve spokojenost klienta až kdesi v pozadí.

Také potvrzuji - dnes přišel obyčejně! dopis s odvoláním výpovědi smlouvy. Já podala žádost o řešení k finančnímu arbitrovi a spořitelně to oznámila. Úspěch se dostavil dřív, než jsem čekala. Otázkou je, co můžeme čekat nyní - zvýšení už tak zvýšených poplatků?